Straf zoenende tieners Marokko nog onzeker Schandaal-bisschop in onhoudbare positie KrlJandoets.nl 3-*■■■! BUITENLAND 7 -3 VAKANTIES VOOR DE LAAGSTE PRIJZEN €683,- €793,- €1058,- €1164,- €1107,- Extreme Syrische rebellengroepen moorden burgers uit, in naam van de strijd tegen president al-Assad. Meer informatie: www.jandoets.nl/wegener LATAKIA - Tegen het ochtendglo ren werd Samer Bade Sleim wak ker, toen zijn huis onder vuur werd genomen door in het zwart geklede rebellen. „Ze schoten met machinegeweren op ons en er wa ren ook sluipschutters." Ook sloegen er mortiergranaten in rond het huis. Samer en zijn moeder konden via de achterdeur vluchten, maar zijn oude vader Sa lem en zijn blinde tante Nassiba- da kwamen niet weg. Later volg de hij het bloedspoor in zijn huis en vond zijn tante met afgesne den keel. Toen de rebellen waren vertrok ken, werd er too meter van zijn huis een massagraf gevonden met de verminkte lichamen van ande re dorpsgenoten. De daders had den graffiti achtergelaten op Sa- mers huis: de 'genocide van Ala wieten, werd opgeëist door de hel den van Khirbet al-Jawz'. Bij een grootscheepse actie van opstandelingen werden zo begin augustus zeker 190 Syriërs omge bracht en meer dan 200 anderen ontvoerd. De meeste slachtoffers vielen in alawietische plaatsen in de provincie Latakia, die het regi me van president Bashar al-Assad openlijk steunen. Al-Assad is zelf ook alawiet. Tenminste 67 van de slachtoffers vielen door kogels of messteken terwijl ze ongewapend trachtten te vluchten. Onder hen 48 vrouwen en 11 kinderen, zo blijkt uit een gisteren verschenen rapport van Human Rights Watch (HRW). „Deze operatie was een gecoördi neerde, geplande aanval op de bur gers in deze alawietische dorpen. Het is voor het eerst dat we heb ben kunnen vastleggen dat de re bellen zich systematisch tegen burgers richten", aldus Lama Fa- kih van het Libanese kantoor van de mensenrechtenorganisatie. Het geweld in Syrië lijkt uit te groeien tot het niveau van oorlogs- criminaliteit en misdaden tegen de mensheid, aldus HRW. De gijzelaars, vooral vrouwen en kinderen, worden nog altijd vast gehouden door twee van de min stens twintig rebellenorganisaties die de actie gezamenlijk uitvoer den. Verreweg de meeste dodelij ke slachtoffers vielen meteen toen het geweld op 4 augustus be gon, maar de agressie hield nog tot en met 18 augustus aan. Als het aan HRW ligt, moeten de vele verschillende Syrische rebel lengroepen én het regime zich voor het Internationaal Strafhof in Den Haag verantwoorden. HRW heeft namelijk ook bewijs waaruit blijkt dat het regime van al-Assad ook misdaden tegen de mensheid pleegt. Volgens waarne mers is het ondoenlijk geworden om binnen de brede oppositie geï soleerde jihadistische groepen on der controle te houden. Er waren voor de rechtbank geen demonstraties of massale zoenpar- tijen van groepen die strijden voor seksuele vrijheden. Anders was het de afgelopen dagen. De ar restatie, vorige week donderdag, heeft voor ophef gezorgd. Sommi gen vinden het onbegrijpelijk dat pubers om een zoen zijn gearres teerd. Zij spreken van een schen ding van individuele vrijheden. Anderen vinden dat seksueel ge tinte uitingen in het openbaar nooit zouden mogen in Marokko. Vooral mensen die de arrestatie van de minderjarigen als een ver achtelijke daad beschouwen heb ben niet stilgezeten. De tieners kregen uit binnen- en buitenland steun. In Marokko verzamelde zich een woedende menigte die protesteerde tegen het besluit. De tieners zijn inmiddels vrijgela ten, ze moeten in november weer voor de rechtér verschijnen. Hun advocaat Monaim Fattahi ver wacht vrijspraak en verwijt justi tie grove fouten. Volgens hem is de arrestatie niet wettelijk ge grond. De advocaat prijst de ouders die solidair zijn met hun kroost. Amnesty International roept de autoriteiten op de aan klachten direct in te trekken. In Marokko is kritiek op buiten landse media. Een nieuwssite zegt dat die media 'een verschrik kelijk beeld van de mensenrech tensituatie in Marokko schetsen'. BERLIJN - Hoe lang nog voordat paus Franciscus een einde maakt aan de uitspattingen van de Duit se bisschop Franz-Peter Te- bartz-van Eist? In Duitsland klinkt de roep om het vertrek van de omstreden 53-jarige bisschop van het bisdom Limburg steeds luider. Tebartz-van Eist wordt verweten zich te buiten te gaan aan exorbi tante luxe. Van kritiek op zijn ge drag zou hij zich niets aantrek ken. De bisschoppelijke levens stijl staat in schril contrast met de lessen van paus Franciscus, die juist soberheid en dienstbaarheid predikt. De voorbeelden van Tebartz' ex travagantie zijn bijna bizar: de bis schop laat voor 31 miljoen euro een nieuwe residentie bouwen op de Limburgse Domberg, terwijl hier 5 miljoen euro voor stond in gepland. Hij vloog first class, voor 7.000 euro, naar arme weeskinde ren in India en beweerde vervol gens tegen journalisten dat hij 'slechts' businessclass had ge reisd. De bisschop loog verder on der ede. En als hij op zijn acties wordt aangesproken, lijkt hij zich van geen kwaad bewust. „Hij is in competent, hij heeft geen zelfin zicht en hij is blijkbaar ziek", luid de het harde oordeel van de kerke lijk rechtsgeleerde professor Tho mas Schüler tegen tv-zender N24. „De paus moet hem ontslaan." Duitse media smullen van het schandaal rond de hardleerse gees telijke. Zij noemen Tebartz-van Eist, die in het verleden ook al om diens autoritaire optreden werd bekritiseerd, 'Protz-Bischof en 'Skandal-Bischof Ook onder zijn volgelingen neemt de aversie tegen de bis schop met de dag toe. Kritische katholieken, zoals die van de groep 'Wir sind die Kirche' ('Wij zijn de kerk'), zeggen te hopen dat de paus Tebartz-van Eist weg stuurt. De paus houdt vooralsnog een slag om de arm. Het Vaticaan stuurde kardinaal Giovanni Lajolo als gezant naar Limburg om ter plekke poolshoogte te nemen en de boeken te controleren. De Duit se aartsbisschop Robert Zollitsch stelde intussen een commissie in, die de kosten-explosie rond de re sidentie-bouw en de besluitvor ming rond het project onder zoekt. Zollitsch heeft komende week in Rome een ontmoeting met de paus. De kwestie Te bartz-van Eist is dan onderwerp van gesprek. Als het schandaal hem te gortig wordt, kan de paus de bisschop uit diens ambt zet ten. Tebartz-van Eist kan voor dien ook eieren voor z'n geld kie zen en zelf opstappen. Maar daar ziet het nog niet naar uit. De bis schop hult zich vooral in stilzwij gen. In een zeldzame reactie te genover massablad Bild beweerde hij het slachtoffer te zijn van kwaadsprekerij: „Niemand moet de staf over mij breken zonder de feiten te kennen." Dit weekend wil Tebartz-van Eist in een brief aan de gelovigen meer duidelijkheid verschaffen over de gang van zaken. Hoge geestelijken in Duitsland wijzen er vertwijfeld op dat de kerk zichtbaar lijdt onder de affai re. Sinds het aantreden van Te bartz-van Eist, in 2008, verlieten al duizenden mensen de Limburg se kerk. Overigens gaat het bij de 31 miljoen euro slechts voor een gering deel - 2,5 miljoen euro - om geld uit de zogeheten 'Kir- chensteuer', de kerkbelasting die Duitse belastingbetalers afdragen, tenzij ze nadrukkelijk vermelden geen kerklid te zijn. De overige miljoenen komen uit het eigen vermogen van het Duitse bisdom. om eens la aSff-'J# .'mA: i 8KSs>BBl£ l"k langszij jan Döets America Tours in Heerhugowaard 1 nformatievethemap rés'enta ties'," Ervaren reisspecialistën, TtJ0% slagipgsiSWjp®* Camper Car Village, 3 campers ter bezichtiging AANBIEDINGEN CityTrip New York Verblijf centraal op Manhattan. Inclusief entree Top of the Rock. ALL-IN CamperTrip New York Vrijheid=blijheid! Inclusief 5 sterren Road Bear Camper. Maak de reis van je dromen samen met Jan Doets. Zie het veelzijdige van de Sunshine State. Verblijf op hotspots zoals The Keys, 1A*7C Orlandoen Miami. x. IU/Dj' New York Florida Connection Combineer de straten van de Big Apple met de stranden van de Florida. Een complete reis! ■31» *■"1 m m ■MB ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 Alawieten afgeslacht in Syrië door onze correspondent Nordin Abanaissa NAOOR - Twee tieners die in Marok ko in het openbaar zoenden, moes ten gisteren voor het eerst voor de rechter verschijnen. De tieners zou den zich schuldig hebben gemaakt aan verstoring van het publieke fat soen. Ook de jongen die hen foto grafeerde en op Facebook plaatste werd opgepakt. door onze correspondent Wierd Duk I Bisschop Franz-Peter Tebartz-van Eist foto AFP 31 Aan een nieuwe residentie werd 31 mil joen euro besteed, ter wijl slechts 5 miljoen was ingepland. 5 dgn vanaf 8 dgn vanaf 17 dgn vanaf 24 dgn vanaf 16 dagen vanaf AutoTrip Florida 15 dagen vanaf Prijzen vanaf en per persoon. Zet- en/of drukfouten onder voorbehoud. Actuele reisinfo en voorwaarden leest u op www.jandoets.nl/wegener f'uti - «J £31 m I L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7