Pianola 18 REIZEN ALTIJD ONDERWEG De eerste dag valt het me nog niet zo op. Tenminste, het valt wel op, maar ik erger me nog niet. Dat zal in de loop van de week drastisch veranderen. We zijn in het centrum van Brazilië. Sterker nog,Goiania is het geografische middelpunt van héél Zuid-Ame- rika. De smeltkroes van opge wonden muziek en kleurrijke cultuur, zou je denken. Nou, die is hier ver te zoeken. Goiania heeft meer weg van een groot zwart gat, een wormhole waarin alle lol en ritme van dit conti nent wordt opgeslokt. Saaimans is er keukenmeester. Geen sam ba, nergens kleur, uitbundigheid helemaal afwezig. Na een dag denk je echt dat je in een buiten wijk van Assen zit in plaats van om de hoek bij Rio de Janeiro. Daarom schiet het mij bij het tweede ontbijt wel in het ver keerde keelgat. De pianola, het pronkstuk van de eetzaal. Een echte piano die uit zichzelf lied jes speelt. Niet helemaal uit zich zelf natuurlijk, er zit een kastje aan dat de zaak bestuurt, maar een pianist is in geen velden of wegen te zien. Zodra het ontbijt begint, start het afschrikwekken de repertoire. Scott Joplin-ach- tige ragtime. Muziek uit de film The Sting in al zijn gruwelijkheid. Een doorlopend ge-honkytonk waarvan ik niet goed word. Mid den in sambaland! Waar maak je je druk over, hoor ik de verstandige lezer nu al den ken. Zijn er geen belangrijker dingen te doen van ons belasting- - Op drie uur rijden van An tananarivo, de hoofdstad van Madagaskar, ligt na tionaal park Andasi- be-Mantadia. Hier leven lemuren, een primaten- soort die je nergens an ders ter wereld aantreft. „Hoor je dat ge brul", vraagt gids Desiree. „Het is het terri toriale geluid van de indri, de bekendste le- mursoort. Dit doen ze elke ochtend." Het gebrul lijkt wel een sirene. Even later klinkt eenzelfde geluid. Nu laten andere fa milies weten wat hun gebied is. Indri eten bladeren en fruit. Met de blaadjes van maar liefst 32 tot 60 verschillende plantensoor ten houden ze hun hormoonspiegel in ba lans. Daarom doen indri het in andere lan den of in gevangenschap niet goed. De bla- derenmix van Madagaskar is uniek. „Snel, snel", gebaart Desiree. We verlaten het pad en sprinten tussen bomen en strui ken door naar een groepje toeristen dat on der een boom staat en naar boven kijkt. Een sifakamannetje (ook een soort lemur) zit op een tak. Het dier eet onverstoorbaar door, terwijl toeristen opgewonden fluiste ren en foto's maken. Dan klinkt er een hoop gekraak. Een aantal lemuren springt van tak naar tak. Het gaat zo snel, dat we ons afvragen of ze eerst zorgvuldig de rou te hebben uitgestippeld. Verbazingwek kend ook dat de kleine takjes niet breken als de ongeveer 8 kilo wegende dieren er met een enorme vaart op terechtkomen. In Madagaskar is heel veel te zien en aange zien het land even groot is als Frankrijk en de Benelux samen moet je keuzes maken. Het openbaar vervoer is er goedkoop, maar gebeurt in oude busjes, die pas vertrekken als ze meer dan vol zijn. Regelmatig stran den ze met pech langs de kant van de weg. Een meer comfortabele en (voor toeristen) zeer betaalbare manier om veel te zien, is met een gehuurde auto met chauffeur. Wij gaan op pad met Haja en zijn 19 jaar oude Peugeot 504. Onderweg kijken we onze ogen uit. Wildstromende rivieren kronke len door het landschap, enorme rotsen lij ken lukraak over de rode aarde gestrooid te zijn en dan heb je nog de lemen huisjes, rijstvelden en dorpen met kleurrijke mark ten. Machines ontbreken op het platteland. Runderen bewerken de akkers. Mannen du wen karren met grote zakken houtskool een heuvel op en vervoeren brandhout op de bagagedrager van een fiets. Vrouwen staan voorovergebogen in de kletsnatte rijstvelden. Haja vertelt dat ze van acht uur 's ochtends tot twee uur 's middags wer ken en daarmee een euro verdienen. Elke keer als we stoppen om foto's te maken, zijn we binnen de kortste keren omringd door kinderen die om een bonbon, een bis cuit of een stylo (een snoepje, een koekje of een pen) vragen. In Madagaskar wonen achttien etnische be volkingsgroepen. Iedere groep heeft zijn ei gen leefwijze, tradities en huizenbouw. Het land hoort bij Afrika, maar door de Aziatische trekken van veel inwoners en de rijstterrassen wanen we ons soms in Azië. De diverse bevolkingsgroepen gecombi neerd met de afwisselende landschappen maken het land enorm fotogeniek. Op het perron van station Sahambavy staan zakken rijst en lege manden naast el kaar opgestapeld. Nicole van 13 en haar 2 jaar oudere neef Arnaud wachten op de trein die een paar keer per week van Fiana- rantsoa naar Manakara rijdt. De trein is de levensader voor honderdduizend mensen, want de meeste dorpen zijn alleen per spoor bereikbaar. Afhankelijk van het sei zoen worden bananen, lychees, sinaasap pels, avocado's, mango's of koffie aan boord geladen en naar de haven van Mana kara vervoerd. Voordat de trein aankomt, zetten alle mannen hun pet af en leest de stationschef - kruis om de nek - voor uit de bijbel. Na afloop worden de petten weer opgezet. „Daar komt-ie", roept Nicole. Met Arnaud in haar kielzog rent ze de trein te gemoet en probeert, lopend langs de ra men, zelfgemaakte ansichtkaarten te verko pen aan toeristen. Wij laten de trein voor wat hij is en gaan met de auto naar Ambalavao. Onderweg wordt de weg regelmatig versperd door groepen runderen, zebu's. Dit is een rund met een bobbel op de nek en loshangende huid onder de kin. Herders drijven de die ren over afstanden van honderden kilome ters naar de markt. Geld is op Madagaskar niet belangrijk, maar het bezit van een ze bu geeft aanzien. De dieren bewerken het land, dienen als transportmiddel, geven melk en vlees. En ze worden geofferd bij belangrijke gebeurtenissen als een huwe lijk, een zwangerschap en een besnijdenis. 'Vlakbij Ambavalao ligt Pare d'Anja. Hier wonen vierhonderd ringstaartmaki's, lemu ren met een zwart-witte staart. Ze kunnen ongeveer 15 jaar oud worden, als ze tenmin- Madagaskar raakte miljoenen jaren geleden los van Afrika. Hierdoor konden unieke flora en fauna op het eiland ontstaan. Madagaskar behoort tot de armste landen ter wereld, maar voor toeristen is het een waar plaatjesboek. ste niet voortijdig door een havik of een boa opgegeten worden. We besluiten een wandeling te maken door het fraai aange legde park. De tocht blijkt een behoorlijke klauterpartij die eindigt op een metersho ge rots. Maar de beloning is een fraai uit zicht over rijstvelden. De weg terug blijkt nog lastiger. Gelukkig helpt een touw bij het afdalen van de bijna loodrechte rots. Na de plaats Ilafy wordt het landschap le ger. Er is bijna geen verkeer, geen dorpen, nauwelijks rijstvelden. We bezoeken Pare Isalo, waar de steile rotswanden en grillige rotsformaties ons doen denken aan de Grand Canyon in de Verenigde Staten. Het is nog maar half tien 's ochtends en nu al onbarmhartig heet. Na 3 kilometer wande len is het dan ook heerlijk afkoelen in een natuurlijk zwembad dat gevoed wordt door een waterval. Twee nieuwsgierige ringstaartmaki's kijken hoe wij genieten van het verfrissende water. Op de terugweg naar Antananarivo stop pen we in Ankara Mena. Aan weerszijden van de weg staan tientallen emmertjes met mango's. Haja koopt een mand vol mango's voor zijn familie. Met de zoete geur van de rijpe vruchten in de auto rijden we terug naar de hoofdstad. Derk Bolt COLOFON eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Erna van Eerdewijk advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl door Lutske Bonsma Fotogeniek Foto boven: Enorme rotspartijen doemen op in het landschap. Foto links: Er wonen achttien verschillende bevolkingsgroepen in Madagaskar. foto's Lutske Bonsma reageren? rei7en@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76