i ISRAEL WE ARE V t Avondklok 4' - - t SPECTRUM 13 o nana Tova standplaats Egypte Dirk Wanrooij 64 tt ShaiiiiatSftaio SUPER-JEW lijk niet als activist in de krant. „Ik ben al meer dan veertig jaar journa list. Ik geef informatie die de Neder landse mainstreamjournalistiek niet biedt, omdat ik uit ervaring weet dat de context van de Israëlische bezet ting doorgaans wordt verzwegen door de commerciële massamedia." Een ding is duidelijk: het internet heeft de publiciteitsoorlog over Israël voorgoed veranderd. Wat betekenen deze veranderingen voor het Cen trum voor Informatie en Documenta tie Israël (CIDI), de organisatie die zich al sinds de jaren zeventig bezig houdt met antisemitisme en Israëls imago in Nederland? „Wij zijn niet te vergelijken met de andere clubs die ac tievoeren. Ik twitter veel, maar het echte reageren doe ik op politiek ni veau. En alleen als het werkelijk van belang is voor de verhouding tussen Nederland en Israël", zegt Esther Het internet heeft de publiciteits oorlog over Israël voorgoed veranderd Voet, directrice van het CIDI. Voet, wiens organisatie geen geld krijgt van Israëlische of buitenlandse donoren, heeft haar twijfels bij Israëls uitgaven voor pr op internet. „Ze moeten het zelf weten, maar wij willen het niet ontvangen. Wij hebben onze eigen standpunten." De financiering van wat zij noemt 'an ti-Israëlische organisaties' is haar wel een doorn in het oog. „Sabeel en ande re clubs krijgen geld van Nederlandse ngo's. Dat zijn veel grotere budgetten dan de Israëlische minister nu heeft beloofd. Waarom geeft bijvoorbeeld Oxfam-Novib zoveel geld aan deze clubs en besteden ze dit niet aan rap porten over Syrië, waar nu duizenden doden vallen? Ik denk dat daar echt een lobby achter zit." De regering van Israël roept alle Israëliërs op bij te dragen aan een positief beeld van hun land In Egypte is het moeilijk te ontkomen aan de verstikkende politieke realiteit van het mo ment. Elke taxichauffeur fulmineert erover en de rokerige lucht van elke koffiehuis is er vol van. De krantenkoppen liggen bij elke Egyptenaar op het puntje van de tong. De Egyptenaar is per definitie een nachtbraker. De inwoners van de hoofdstad Cairo zijn gewend tot diep in de nacht wakker te blijven, helemaal in de hete zomermaanden. Straten in volkswijken veran deren dan na zonsondergang in openbare huiska mers, waar de was te drogen hangt, vrouwen het eten bereiden, kinderen spelen en mannen domino of triktrak spelen en genieten van een waterpijp. Maar de Egyptenaren hebben hun levensstijl om moeten gooien en worden door de politieke reali teit gedwongen een nieuw levensritme aan te ne men. Tegenwoordig bepaalt het leger het ritme van de stad en vormt de avondklok een dagelijks eind signaal voor het openbare leven. Een paar weken geleden klonk dat sig- naai om zeven uur, toen werd het ne gen, nu is het elf uur. Dat valt mee, hoor ik u denken, maar de avondklok verandert de stad. Twee jaar geleden, vlak na de val van Mubarak, was er ook een avondklok, maar daar werd lacherig over gedaan. Tot diep in de nacht zat men buiten, demonstreerde men en scheurden auto's voor mijn deur langs. Een avondklok is niet voor Egyptenaren, zo zei men toen. Maar nu? Volgens een recent onder zoek van het Egyptische Centrum voor Publieke Opinie voelt 73 procent van de Egyptenaren zich on- - veilig. Dus raast men vlak voor het ingaan van het uitgaansverbod naar huis. De angst zit er goed in sinds het conflict tussen het Egyptische leger en aanhangers van de verdreven president Morsi escaleerde. Rond half tien raken de straten leeg, kiezen legertanks positie op belangrij ke verkeersaders in de stad en proberen de laatste verdwaalde weggebruikers zo rap mogelijk thuis te komen. Volgens hetzelfde onderzoek wordt 53 pro cent van het inkomen van de Egyptenaren negatief beïnvloed door de ingekorte werkuren. Vandaar dat taxichauffeurs vloeken. Daarnaast leidt het sociale leven eronder. Vrienden zien elkaar minder vaak. Uitgaansgelegenheden zijn uitgestorven. In de wijken vinden de meeste ont moetingen binnenshuis plaats. Enkele hanggroep jongeren zitten elke avond voor mijn deur in de schaduw van een kapotte straatlantaarn. Voor middenklasse Egyptenaren zijn huisfeestjes het nieuwste sociale tijdverdrijf. Huisfeestjes die vroeg beginnen en vroeg eindigen, welteverstaan. Wordt het toch laat, dan blijven de gasten slapen. Er zijn ook voordelen. Een rustige straat is in Cairo een zeldzaamheid. Een voorzichtige avondwande ling door de wijk is na het uitgaansverbod een ware verademing. Doordat het verkeer verdwijnt, klaart de lucht op en is de vergane glorie van Caïro prima te bewonderen. De littekens van drie jaar politieke onrust mogen de stad dan een grauw en hard uiter lijk hebben gegeven, dankzij de avondklok is het makkelijk 's avonds de schoonheid terug te vinden. En dat is soms ook belangrijk. ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 Niet alleen in tekst, ook in beeld verschijnt er op sociale media volop propaganda. Deze foto's (zowel pro- als contra-ls- raël) zijn allemaal geplaatst op de fotodeelsite Instagram onder de hashtag Israel4ever. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71