6 Het Israëlisch-Palestijnse conflict roept al decennia over de hele wereld heftige emoties op. Ook sommige Nederlanders zijn zo betrokken, dat ze hierover op internet dagelijks in de pen klimmen. Wie zijn deze digitale strijders en wat beweegt hen? 12 SPECTRUM buitenland Ik heb 1.000 kuub gas klaarstaan voor alle Li- koedniks en wat mij be treft, worden alle zionis- tenzwijnen opgesloten in sterfkampen.' Dat was de niet mis te ver stane boodschap die de Nederlander Awi Cohen onlangs in zijn mailbox kreeg naar aanleiding van zijn com mentaren over Israël op internet. Samen met zes andere Joodse en niet-Joodse Nederlanders, die uit angst voor bedreigingen anoniem wil len blijven, neemt Cohen onder de naam Likoed Nederland deel aan dis cussies over Israël op veelgelezen Ne derlandse nieuwssites, zoals van deze krant, de Volkskrant, de NOS en RTL Nieuws. Daar dragen zij pro-Israëli sche standpunten uit. „Wij worden gemotiveerd door onevenwichtige be richtgeving over Israël. Het bouwen van een huis in Jeruzalem wordt door Nederlandse kranten vier keer ge meld, terwijl het niet strijdig is met de gesloten vredesakkoorden. Het veelvuldige oproepen tot haat en ge weld tegen Israël door Palestijnse lei ders melden deze kranten vrijwel nooit, hoewel dit wel strijdig is met diezelfde akkoorden", zegt Cohen. Het digitale tegenoffensief van Likoed Nederland wordt niet door iedereen op prijs gesteld. Het regent bedreigin gen en op sommige sites worden reac ties onder de naam Likoed Nederland verwijderd. Cohen: „Op de site Nujij.nl, waar lezers op artikelen van nieuwssite Nu.nl kunnen reageren, worden al onze reacties zonder op gaaf van reden preventief geweerd." Nujij.nl wil geen specifieke informa tie verstrekken over het weren van Li koed Nederland op de site. „Maar de gebruikersnaam in kwestie overtrad in elk geval onze huisregels", meldt een woordvoerder. Onderzoek door deze krant naar dis cussies over Israël op diverse Neder landse nieuwssites wijst uit dat de duidelijke associatie van Likoed Ne derland met de rechtse Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu mogelijk een rol speelt. Nieuwssites willen ruimte bieden aan de onafhankelijke meningen van indi viduele lezers. Het geluid van profes sionele organisaties met betaalde krachten valt onder de noemer recla me en past daar niet bij. Voor Likoed Nederland gaat die vlieger helemaal niet op, vindt Cohen, die gemiddeld een uur per week besteedt aan zijn in- ternetactivisme. „Likoed Nederland is een vereniging van Israël-sympathi- santen. De enige bron van inkomsten zijn contributies van de Nederlandse leden en niemand krijgt betaald." Toch hebben nieuwssites redenen om aan te nemen dat er in Nederland be taalde pro-Israëlische propagandisten actief zijn. Onlangs werd bekend dat de Israëlische regering meer dan een half miljoen euro, in de vorm van stu diebeurzen, beschikbaar stelt aan uni versiteitsstudenten in Israël én daar buiten, die pro-Israëlische berichten op sociale media als Facebook en Twit ter plaatsen. Het is onderdeel van een breder plan. In 2011 richtte de Israëli sche regering hiervoor speciaal het mi nisterie van Hashbara (Hebreeuws voor uitleg) op. Dit ministerie be schikt over een situation room van waaruit op kritieke momenten in vijf talen het Israëlische perspectief op de gebeurtenissen wordt gecommuni ceerd. Volgens de website kan het mi nisterie op ieder moment 100.000 ac tieve vrijwilligers op sociale media be reiken. En het gaat verder. Negatieve bericht geving over Israël in internationale media zit de regering zo hoog, dat alle Israëliërs worden opgeroepen bij te dragen aan een positief beeld van hun land. Op het vliegveld Ben-Gurion na bij Jeruzalem worden zelfs brochures uitgedeeld met wenselijke gesprekson derwerpen over Israël in het buiten land. Daaruit blijkt dat de regering graag ziet dat er gesproken wordt over Israëls technologische en culturele verworvenheden in plaats van over het Israëlisch-Palestijnse conflict. In oorlogssituaties worden buitenlandse journalisten in het land actief bena derd door woordvoerders van het le ger met gelikte persberichten en vi deo's vanuit het Israëlische perspec tief. Het is een geoliede machine, die zijn weerga niet kent. Maar is het ook nodig? Volgens Eliezer Yair, een Nederlander die al jaren op internet positief over Is raël bericht, wel. „Bedenkt u zich eens hoe het komt dat er, anders dan in het buitenland, in Nederland des tijds amper gecoördineerde actie is ge voerd voor de vrijlating van de door de terreurbeweging Harnas ontvoerde Israëlische militair Gilad Shalit." Yair twittert op vrijwillige basis ge middeld 15 tot 20 uur per week voor en over Israël. Zijn profielfoto is de Is raëlische vlag, maar hij wordt naar ei gen zeggen niet betaald voor zijn acti viteiten en is ook niet verbonden aan een organisatie. Overige persoonlijke gegevens wil hij niet kwijt, uit angst voor zijn veiligheid. „Ik word regelma tig bedreigd op Twitter. Bij ernstige bedreigingen en antisemitische op merkingen blokkeer ik de bedreiger. Ik heb nog nooit aangifte gedaan, om dat de bedreigingen mij niet raken. Het is klaarblijkelijk onlosmakelijk verbonden met mijn werk voor Is raël." Yair en Cohen zijn digitale strijders in een verbeten publiciteitsoorlog. Voor name tegenstanders in die oorlog zijn mensen die veel anti-Israëlische tek sten op nieuwssites plaatsen. „Dat zijn vooral linkse Nederlanders die onder hun eigen naam schrijven. Een paar herkennen wij als leden van Sa- beel, een christelijke anti-Israël groep", meent Cohen. Willemien Keuning, secretaris van Sa- beel, houdt zich op de vlakte over de inhoud van teksten die leden van haar organisaties op internet zetten. „Wij coördineren onze reacties niet centraal, maar houden elkaar wel op de hoogte en er is geregeld contact met andere organisaties die zich bezig houden met Israël, zoals het Palestina Komitee en BDS." Die laatste is een or ganisatie die streeft naar een economi sche boycot van Israël. De leden van Sabeel besteden, net als bij Likoed Nederland, op vrijwillige basis een aantal uur per week aan het becommentariëren van nieuws over ZMddsii -J Israël. Ook zij krijgen te maken met verwensingen. Keuning: „Ik ben nooit echt bedreigd, maar krijg wel eens te horen dat ik de hel verdien. Ik noem dat geen bedreiging, omdat de auteur van deze zin daar niet over gaat." Ironisch genoeg zijn volgens haar de voornaamste tegenstanders van Sa beel op internet andere christelijke or ganisaties, die juist een pro-Israëlisch standpunt uitdragen. Zoals Christe nen voor Israël en Appèl Christenen voor Israël. „Het is niet onderzocht, maar ik heb de indruk dat deze men sen voornamelijk stemmen op de Christenunie en de SGP." Zoals Eliezer Yair in het pro-Israëli sche kamp, zijn er ook Nederlanders die op persoonlijke titel nieuws over Israël .op internet veelvuldig van een kritische toon voorzien. De naam Stan van Houcke duikt daarbij vaak op. Maar Van Houcke wil uitdrukke- lij be lis la bi de tii de Ee he vc de tr' tie zii Ik in ve tie ec ve be Ni Z Israels digitale propagandaoorlog door Jan Franke 1* »1 63 i»M<i «TtfOUOM ft n<~.r~ «ft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70