Herinneringen aan JFK en zijn sterfdag onverminderd sterk Boot bij Lampedusa kapseist 6 BUITENLAND Volg op "lïvitter @johnFaKennedy DEMONSTRATIE ROME ROME - Een boot met naar schat ting 200 illegale migranten aan boord is gisteren op circa 115 kilo meter ten zuiden van het Italiaan se eilandje Lampedusa gekapseisd en gezonken. Italiaanse media meldden gistera vond dat er zeker 12 lijken uit het water zijn gevist en 120 opvaren den zijn gered door de kustwacht en marine. Die werden bijgestaan door helikopters uit Malta. De na tionaliteit van de opvarenden is nog niet vastgesteld. Lampedusa, dat in de Zeestraat van Sicilië tussen Italië en Noord-Afrika ligt, was vorige week nog het toneel van de dra matische ondergang van een mi grantenboot met ruim 500 opva renden, van wie er ruim 320 om het leven kwamen. Veel Noord-Afrikanen proberen jaarlijks over te steken naar delen van de Europese Unie die zo dicht mogelijk bij hun eigen continent liggen. Zij betalen daarvoor per persoon soms duizenden euro's. De boten die zij van men sensmokkelaars krijgen zijn in veel gevallen haast niet zeewaar dig. Veel migranten proberen ook Spanje te bereiken. Van de 200 opvarenden zijn 120 gered, 12 lijken zijn inmiddels uit de Middellandse Zee gevist Oud-SS'er Erich Priebke overleden De Duitse oorlogsmisdadi ger Erich Priebke is gisteren op 100-jarige leeftijd overle den. De oud-SS'er, die in 1998 tot levenslang werd ver oordeeld voor oorlogsmisda den in Italië, zat onder huis arrest in Rome. De veroorde- ling ging om een massaslach ting in 1944- Onder zijn lei ding schoten de Duitsers daar 335 Italianen dood. Duitse politie flitst 83.000 hardrijders De Duitse politie heeft don derdag en vrijdagochtend 83.000 automobilisten ge flitst die te hard reden. In al le 16 deelstaten werd een 24-uurs 'flitsmarathon' ge- houderf. Bijna 15.000 politie mensen deden mee aan de controle op 8.700 plaatsen in Duitsland. 'Azerbeidzjan liet geen uitdager toe' Tegenstanders van zittend president Ilham Alijev in Azerbeidzjan hebben bij de verkiezingen woensdag geen eerlijke kans gekregen, concludeert de OVSE. Tegen kandidaten kregen te maken met beperkingen om hun mening te geven en kwa men amper in de media. DALLAS - Op de plek waar in 1963 Tina Towner als 13-jarig meisje haar filmpje schoot van John F. Kennedy en zijn vrouw Jackie is momenteel geen plaats voor toe risten. Bouwvakkers met gele hes jes aan werken in de laatste bocht die de presidentiële limousine destijds nam, alvorens de fatale schoten klonken, koortsachtig aan het opkalefateren van het trot toir. Tina en haar ouders, James en Pa tricia, hadden zich met camping- stoelen geïnstalleerd op de hoek van Houston Street en Elm Street. Op het gras van het plein dat nog steeds Dealey Plaza heet. Het was, tegen de verwachting in, een zonnige dag geworden en Kennedy besloot dat hij zonder kap wilde rijden. Als hij dat niet had gedaan, waren de schoten misschien nooit gelost omdat de schutter hem niet goed in het vi zier zou hebben gehad. Tina had het dan nooit horen knallen. „Het ging allemaal zo snel", ver telt ze. „Ik stond met mijn vaders filmcamera in de aanslag. Gespan nen om niets te missen en daar om kon ik niet genieten van het moment dat ze ons voorbij kwa men, ook niet toen het leek of Jackie precies naar mij keek." Over een kleine zes weken moet Dealey Plaza, de plek waar de pre sident werd doodgeschoten, er precies zo uitzien als op die 22e november, 50 jaar geleden. Zelfs de plekken waar toen kleine strui ken stonden, worden in ere her steld. Het enige dat niet wordt ge wijzigd, is de bewegwijzering. De oude aanduidingen zouden een verkeerschaos betekenen. Dallas heeft besloten JFK op zijn sterfdag te herdenken met een bij eenkomst voor 5.000 mensen. Het is de eerste echte grote her denking die de stad zich permit teert. Het heeft tientallen jaren ge duurd eer Dallas het trauma van 'de stad die JFK vermoordde' van zich had afgeschud. Op pakweg 50 en 100 meter van waar Tina stond, zijn twee flinke kruisen op het wegdek aange bracht. Ze markeren de plekken waar Kennedy werd geraakt. De JFK is niet dood, hij leeft. Hoe had de president gebruik gemaakt van sociale media als die er in 1963 wa ren geweest? Volg de president op Twitter via @JohnFaKennedy en zie wat hij van dag tot dag beleeft. Dit account toont wat hij dage lijks meemaakt als leider van de VS, maar ook als privépersoon. Mooie foto's en filmpjes. stroom bezoekers aan dit plein is nooit afgezwakt. De laatste maan den neemt hij zelfs in kracht toe. Het zijn niet alleen de Kennedy buffs (de bovenmatig in JFK geïn teresseerden) die nu komen. Opa's en oma's uit heel de wereld die nog precies weten waar ze wa ren toen ze het nieuws over de moord hoorden, staan hier ook met hun kleinzoon of-dochter. Vlakbij de plek waar Tina Towner heeft gestaan. Ook in Nederland is er veel be langstelling voor de aanstaande herdenking. Diverse boeken rond het thema zijn al uitgekomen. Speciale herdenkingsprogram ma's zijn in de maak. Een oproep aan lezers van deze krant hun per soonlijke herinneringen op te stu ren over die 22e november 1963 le verde een stortvloed aan - vaak handgeschreven - reacties op. Al die reacties zijn verwerkt in een interactieve kaart op de website van deze krant en bieden een zeld zaam inkijkje in het Nederland van die ene dag in 1963. Kinderen van toen waren vooral teleurge steld omdat de uitzending van de populaire tv-western Bonanza niet doorging, zo blijkt uit reac ties. Een aan de hand van lezerserva ringen samengestelde sprong te rug in de tijd wordt gepubliceerd op vrijdag 22 november aanstaan de. - A |"ötT T^Oi^Tl ROME - Studenten in de straten van Rome staken gisteren fakkels aan de kosten van de scheuren in dit land'. Studenten zijn het al langer on- k3 L UUCI1 Lt 11 It-gC 11 om te protesteren tegen het beleid van de regering. In het hele land de- eens met maatregelen van de regering van premier Enrico Letta. Er zijn 1r/-kf 1~iri monstreerden leeftijdsgenoten tegen kortingen op het onderwijs. Sommi- voor de komende weken meer grote demonstraties aangekondigd, foto IvU 1 llll^Cll ge studenten droegen spandoeken mee met teksten als 'Scholen betalen Massimo Percossi/EPA ROME DÜSSELDORF BAKOE door John Jas pzc.nl/jfk50 Bekijk uw herinnering en die van honderden andere lezers op de kaart op onze website

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6