15 procent van de Nederlandse 2- tot 25-jarigen lijdt aan overgewicht. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een dag in het grootste kinderobesitascentrum van Nederland. gezondheid 10 SPECTRUM Haar mond lacht, maar haar ogen doen niet mee. Ei genlijk doet Faw- zia helemaal niet mee, overal is ze liever dan hier. Als de diëtiste en de verpleegkundige haar wat vragen, antwoordt ze plicht matig of ontwijkend. Fawzia is vijf tien jaar. Ze weegt 120 kilo. 'Code don kerrood', dus helemaal bovenaan op de schaal van gewichtsgerelateerd ge zondheidsrisico. De afgelopen maan den is ze weer vijf kilo aangekomen. Ze had beloofd te zullen proberen naar school te Fietsen. Maar school is te ver. Ze zou proberen regelmatig te eten. Maar de vakantie. Maar de rama dan. Het team van het kinderobesitascen trum blijft geduldig en begripvol. De setting is heel bewust niet die van een behandelkamer. Hier wordt geen bestraffend vingertje opgestoken. Faw zia is nét sinds maandag weer op haar eten aan het letten, zegt ze. „Je bent op de goede weg", is de boodschap waarmee ze naar huis gaat. Zomaar een dag in het Slotervaartzie- kenhuis in Amsterdam, in het groot ste kinderobesitascentrum van Neder land. Elk jaar verwijzen huisarts of Jeugdgezondheidzorg zo'n 250 kinde ren door naar hier. Ze blijven één a twee jaar in behandeling. Zo'n zes tot zevenhonderd kinderen met ern stig tot zeer ernstig overgewicht wor den er jaarlijks begeleid. Deze kinderen lopen rond met een tijdbom in hun lichaam. Ze hebben een te hoog cholesterolgehalte en een te hoge bloeddruk, een verhoogd risi co op hart- en vaatziekten, insuline- resistentie wat het begin kan zijn van suikerziekte. Bij sommige van deze door Marjolijn de Cocq Kinderen met een tijdbom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68