Voor en tegen SPECTRUM 7 r?\ uctN gif in hedwige reportage X DOOR ONTPOLDEREN! In 2019 krijgt de Hedwigepolder natte voeten. Dat is in elk geval de bedoe ling, het besluit is genomen. Maar daarmee is de discussie over de in middels wereldberoemde polder niet verstomd. Integendeel. Voor- en tegenstan ders struikelen nog altijd over elkaar en ook rechters zullen zich nog uitgebreid over de polder moeten buigen. peet voor het land. Hedwige, Waterdu- nen en Perkpolder, het zijn op zich staande projecten die los staan van de Westerscheldenatuur." Als het dan toch moet, beperk het dan tot louter ontpolderen zonder ingre pen en inrichtingsplannen, adviseert Lases. „Tsja, als hogere Haagse en Brusselse machten zeggen dat het niet anders kan, doe het dan sober en laat het aan de natuur over. Laat via een kokersluis, een gat in de zeedijk, het getijdewater toe en laat de be staande natuurlijke grond intact. Het polderland slibt op, wat goed is voor de veiligheid van het achterland. Later kan dan besloten worden de verrijkte grond terug te geven aan de land bouw. Een dergelijk proces zie je ook bij een overstroming." Lases erkent dat er met het ontpolde ren van de Hedwigepolder meer ruim te voor de zee komt, maar ziet dat niet als een groot voordeel. „Bij stormvloe den zal er nauwelijks verlaging van de waterstanden bij Antwerpen zijn. Voor Zeeuws-Vlaanderen is het zelfs onveiliger. Het nu voorgestelde inrich tingsplan vernietigt de natuurlijke bo dem. Klei wordt afgegraven en afge voerd. De bodem van de polder komt deels lager te liggen, meer dan vier meter." Actiecomité Red onze Polders roept al jaren dat de Hedwigepolder straks een gebied wordt met vervuild slib waar de verscheidenheid aan flora en fauna gering zal zijn. Dat wordt fel be twist door natuurverenigingen en we tenschappers die zeggen dat de vervui ling van het water binnen alle wettelij ke normen valt. Toch, zegt Lases, over schrijden stoffen als pak's en pcb's in het Scheldewater de norm van de Ka derrichtlijn Water. „De vervuiling is vanwege het indus triegebied van Antwerpen en het ach terland nog fors. Het klopt dat het daarna snel verdunt. Maar het slib dat van de Westerschelde naar de Zee- schelde trekt, bindt een deel van die vervuiling en slaat neer in de Hedwi gepolder. De polder vangt zo slib af voor het Deurganckdok en toekom stig Saeftinghedok." Veel sneller dan gedacht zal de Hedwi gepolder opslibben, zeggen de tegen standers keer op keer. Lases denkt dat ook. „Het inrichtingsplan wordt ver minkt door de opslibbing. Dat zal veel sneller gaan dan de natuurverenigin gen willen. Nou, als dat onderhouden moet worden, kan de Nederlandse be lastingbetaler dat ophoesten en juicht de haven van Antwerpen." Dat er straks waardevolle zilte schor ren ontstaan in de Hedwigepolder, ge looft Lases niet. „Het water is niet brak genoeg. Dit inrichtingsplan brengt schade toe en moet bijgesteld worden. Maak die kokersluis en dat is het. Het bespaart enorme kosten. Er is geen nieuwe zeedijk nodig en de na tuurlijke grond blijft intact. De klei laag houdt verzilting tegen en de opslibbing gaat trager omdat de grond hoger ligt. Als onderzoek uitwijst dat er te veel vervuiling is, kan het gat nog altijd gedicht worden en keer je met de minste schade terug naar de oude bestemming." Of het ooit zo ver komt? Lases is rea list genoeg om te beseffen dat er heel wat moet gebeuren om de Hedwige polder droog te houden. „Ja, maar het is jammer dat de natuurbeweging al leen maar praat over de plannen en zwijgt over wat er verdwijnt en kapot gemaakt wordt, zoals de mooie Hedwigepolder. Daarvoor in de plaats komt een prima verblijfplaats voor ganzen. En daar zijn er al genoeg van. Het moet om het landschap gaan, om de natuur. En niet om het tevreden stellen van natuurverenigingen door land te bieden in ruil voor de onge breidelde macht van de Antwerpse ha ven over de Westerschelde. Dat is in mijn ogen geen natuurherstel." ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 Een nieuw spandoek in de Hedwigepolder. Met een giftige opdruk, foto's Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65