Ruim tweeduizend zienswijzen zijn er ingediend. Bezwaren tegen het onder water zetten van de Hedwigepolder. Van de tegenstanders die zich vastklampen aan iedere strohalm die onder anderen ir. Wil Lases aanreikt. 6 SPECTRUM Hij noemt het on der water zetten van de Hedwige polder een tikkel tje smalend 'te- kentafelnatuur' en zegt dat het niet bijdraagt aan natuurherstel van de Westerschelde. Verbolgen klinkt het: „Wat me stoort, is dat er zeer een zijdig naar natuur wordt gekeken en er geen respect is voor het land." Waterbouwkundig ingenieur Wil La ses (Tiel) is gepensioneerd, maar dat wil niet zeggen dat hij de ontwikkelin gen aan zich voorbij laat gaan. Zeker niet de ontwikkelingen in en rond de Hedwigepolder, waar hij nog altijd re gelmatig te vinden is. „Ik heb onder andere vijftien jaar in de delta voor Rijkswaterstaat gewerkt en heb een studie gemaakt van de historische ont wikkeling van de Westerschelde." Wat hem ook danig stoort: dat het woord natuurherstel in zijn ogen te pas en te onpas gebruikt wordt. „Ik heb het liever over poldervernieti ging. Nog altijd maken we de Wester schelde zélf ruimer voor de zee. Ver volgens graven we polders af om de zee extra ruimte te geven. De polders liggen ver boven de zeespiegel en zijn door de natuur zelf gevormd. De zoe te gronden worden bewust verzilt, vandaar: poldervernietiging." De Westerschelde is en gedraagt zich dus als een zeearm, voert Lases verder aan. „Het gaat hier niet om ruimte voor de rivier. De afVoer van rivierwa ter is ten opzichte van de watermassa Probleem is dat er aan het herstel van de Westerschelde niets gedaan wordt van het getij erg klein. Overal verdedi gen we laaggelegen gronden tegen de zee en bestrijden we de oprukkende verzilting. Maar in Zeeuws-Vlaande ren mag kennelijk hoger gelegen land, polder voor polder, verdwijnen." Lases weet dat hij bij de natuurvereni- gingen niet zo geliefd is. Dat men hem het liefst niet serieus wil nemen. „Logisch. Ze zullen niet toegeven om dat het hun winkelnering is. Natuur herstel is een emotioneel begrip. Wie kan er nou toch tegen natuurherstel zijn? Probleem is dat tekentafelnatuur geen spontaan natuurherstel is. De na tuur van de Westerschelde is niet meer in de vroegere staat terug te brengen. Wél moet er geprobeerd wor den meer balans in het gedrag van de Westerschelde te brengen." Juist daar ligt volgens Lases het pro bleem. „Aan de Westerschelde wordt niets gedaan. Ook ontpoldering van de Hedwige helpt niet. De Wester schelde is door ingrepen op zowel de Zeeschelde als de Westerschelde uit balans. Door verdiepingsrondes, zand winning en baggerspeciebeleid. Goed, het baggerspeciebeleid is bijgesteld. Maar dat is lang niet voldoende om de schade van vooral de eerste'verdie pingsronde te herstellen. Dat was in het begin van de jaren '70 en was van grote invloed op de bedding van de Westerschelde. Het veroorzaakte bo vendien een toename van de verzil ting. Bij de Hedwigepolder waar het eerst zoet was, is nu licht brak water te vinden. Het terugdringen van die verzilting zou dus wél een stukje na tuurherstel zijn." Al die verdiepingen zorgen ervoor dat de zogeheten getijgolf van Vlissingen naar Antwerpen zich steeds sneller verplaatst. Met alle risico's van dien, zegt Lases: „Zeeschelde en Wester schelde zijn te ruim. De Westerschel de wordt steeds ruimer door zandwin ning en door verlies van slib en zand aan de Zeeschelde. Dat is niet natuur lijk. Alleen de Noordzee doet aan na tuurherstel van de Westerschelde, door slib te leveren. Maar dat is niet genoeg om het verlies elders goed te maken. Daardoor is het gedrag van de Westerschelde volledig uit balans." Als geen ander beseft Lases dat het een uitermate complex verhaal is. „Ze ker. Vloed en eb, met getij-afhankelij ke stroomsnelheden, zand-en slib- bewegingen en ook nog eens verande ringen in zoutgehalten. Ga er maar aan staan. Fauna en flora spelen daar op in. Er is een grote verscheidenheid aan soorten en samenstelling. De ge dragsverandering van de Westerschel de zorgt wél voor een verschuiving in de soortensamenstelling en dat gaat volgens de natuurorganisaties ten kos te van de meest waardevolle natuur. Namelijk die van de intergetijdenna- tuur, de natuur tussen laag en hoog water. Terug naar een natuurlijker ge drag van de Westerschelde is moge lijk, dat kan. Stop met de zandwin ning, breng extra zand aan op de plaat- randen en voer het schorrenplan van het waterschap uit." Lases gruwelt van het woord ontpol- deringsprojecten. „Want het gaat in feite verder. De natuurorganisaties ge ven het niet terug aan de natuur, maar grijpen zelf drastisch in het land schap in. Daar hebben we het weer: te kentafelnatuur. Ze houden geen reke ning met de historie. Er is geen res- Hedwigepolder: natuur van de tekentafel door Romain van Damme De polder en het aanpalende Verdronken Land van Saeftinghe vanuit de lucht. Ir. Wil Lases: 'Géén natuurherstel.' Wfk -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64