WERKEN 5 personeelszaken te bespreken wat de mogelijkheden zijn. De kans is klein dat de werkgever een con tract voor onbepaalde tijd aan biedt. Met een tijdelijk contract voor een paar dagen per week loopt de werkgever minder risico als de werknemer langdurig ziek wordt. In de meeste gevallen is het voor een werkgever verboden een oud-werknemer opnieuw tij delijk in dienst te nemen. Er zijn nog andere mogelijkheden om als pensioengerechtigde werk nemer binnenboord te blijven: het inschakelen van een uitzend bureau of het oprichten van een eenmanszaak. „Voor de werkge ver is dit vaak voordeliger, omdat de werknemer dan uit het pen sioenplan verdwijnt", weet Noach van Beusekom. Er zijn speciale uitzendbureaus die zich op ouderen richten, zoals 65plus en Oudstanding. Kies je er voor een eenmanszaak op te rich ten, dan moet je aan bepaalde voorwaarden van de Belasting dienst voldoen. Zo moet je een ei gen administratie bijhouden, een eigen werkplek hebben en vaak wordt geëist dat je minimaal drie opdrachtgevers hebt. SOORTEN VERZEKERINGEN ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 reageren? geld@depersdienst.nl Ilk ben vrijwilliger in een verzor gingshuis. Ik lees voor, doe spel letjes met de bewoners en ga af en toe met ze wandelen. Nu werd mij laatst gevraagd of ik - bij grote druk te - ook medicatie wil toedienen. Ik zie dat eigenlijk niet zo zitten. Stel dat ik een fout maak, loop ik dan veel risico? Het is goed om als vrijwilliger kritisch te zijn op de taken die je krijgt toebe deeld of die van je gevraagd worden. Ligt het bijvoorbeeld niet méér voor de hand dat de taken worden uitge voerd door een professional? Dat lijkt me bij u zeker het geval. Gaat het fout, dan is de organisatie waarschijnlijk aan sprakelijk omdat u die taak nooit had mogen krijgen. Maar u wilt natuurlijk voorkomen dat er slachtoffers vallen. 2 In het artikel 'Vrijwilliger? Ga niet onverzekerd aan de slag* stipt u het belang van een vrijwilli- gersverzekering aan. Ik wil vrijwilli gerswerk gaan doen in een gemeente die (nog) geen vrijwilligersverzeke- ring heeft. De gemeente waar ik woon, heeft wel zo'n verzekering. Ben ik nu verzekerd of niet? U bent gewoon verzekerd. Een vrijwilli ger is in principe verzekerd op de polis van de gemeente waarin hij werkt. Als deze gemeente geen vrijwilligersverze- kering heeft afgesloten en de vrijwilli ger woont in een andere gemeente, dan kan ook de verzekering van de woonplaats worden gebruikt. Kortom, als je in een andere gemeente woont dan waar je vrijwilligerswerk doet, heb je twee keer kans verzekerd te zijn. 3 Ik wil lid worden van de vrij willige brandweer en begrijp dat daar een aparte verzekering voor nodig is. Klopt dat? Ja, dat klopt. Vrijwilligers bij de brandweer moeten hun werkzaam heden vaak onder uitzonderlijke omstandigheden verrichten, waar bij zij een meer dan gemiddelde kans op schade lopen. Vrijwillige brandweerlieden - net als vrijwilli ge politiemedewerkers - zijn daar om uitgesloten van de vrijwilligers- verzekering. Voor hen moet de ge meente een aparte verzekering af sluiten. Net als bij de vrijwilligers- verzekering betaalt de gemeente in dat geval de verzekeringspremie. AOV: De traditionele arbeidsonge schiktheidsverzekering wordt het meest afgesloten. Vooraf maak je keuzes over uitkeringsperiodes, wachttijden en de criteria voor de arbeidsongeschiktheid. Er zijn drie criteria: 1. Gangbare arbeid: Je ontvangt een uitkering op het moment dat je geen enkele arbeid meer kan verrichten. 2. Passende arbeid: Je ontvangt een uitkering als je geen werk meer kunt doen dat in lijn ligt met je opleiding, vaardigheden en vroegere werkzaamheden. 3. Beroepsarbeidsongeschiktheid: Je ontvangt een uitkering als je je werk niet meer kunt doen. Budget-AOV: Uitgeklede versie van de traditionele AOV. Je komt alleen in aanmerking voor een uitkering als je een bepaalde ernstige ziekte of ernstig ongeval oploopt. Minder ernstige ziektes als hernia en burn-out zijn veelal uitgesloten van dekking. Is vooral gericht op kenniswerkers. Voortzetting werknemersverze keringen: Als je vanuit loondienst- verband zelfstandig ondernemer wordt, kun je de werkgeversverze keringen WIA en Ziektewet vrij willig voortzetten. Je hoeft niet geaccepteerd te worden voor de verzekering en je kunt al een uit kering ontvangen als je twee da gen ziek bent. Broodfonds: Minimaal twintig zelfstandigen storten periodiek een bedrag in dit fonds. Als ie mand langdurig ziek wordt, krijgt hij een uitkering uit het fonds. Stortingen zijn veel lager dan bij een verzekeraar. Maar je ont vangt maximaal twee jaar een uit kering en bij te veel zieken kan het fonds leeg raken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51