Doorwerken na je pensioen, kan dat zomaar? SJL Gedrag Krol niet goed te praten 4 WERKEN Waar de een reikhal zend naar zijn pensioen uitkijkt, ploetert de ander met alle liefde nog door. Wat zijn de gevolgen als je doorgaat met werken nadat je 65 bent geworden? Een extra zakcentje, behoefte aan zingeving wellicht of zelfs bittere noodzaak. Zomaar wat redenen waarom Nederlanders doorwer ken na hun pensioen. 65-plussers blijven steeds langer actief op de arbeidsmarkt, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bijna 7 procent van de 65-plussers werkt nog. Hun aandeel in de be roepsbevolking is de afgelopen tien jaar ruim verdubbeld, van 1 naar 2,4 procent. Vanaf 1 januari 2014 is de pensioenleeftijd 67 jaar, maar ook dan zijn er vast krasse knarrep die het bijltje er niet di rect bij willen neergooien zodra het pensioen lonkt. Het goede nieuws is dat de bijver diensten naast het pensioen niet worden gekort op het inkomen of de AOW. 65-plussers mogen on beperkt bijverdienen als ze AOW en pensioen ontvangen. „Sterker, wie na zijn 65e doorwerkt, kan flink wat extra pensioen opbou wen. Het is dus financieel gezien heel aantrekkelijk nog even door te werken", zegt directeur Noach van Beusekom van Pensioendesk Nederland. Werkende pensioengerechtigden kunnen er ook voor kiezen hun pensioen nog even uit te stellen, waardoor het nog meer stijgt. Pen sioen uitstellen mag alleen als je doorwerkt. Ook interessant: als je de pensioengerechtigde leeftijd hebt bereikt, houd je netto meer over van je salaris. Je betaalt dan namelijk geen premies meer voor bijvoorbeeld AOW en WIA. Voor bijverdienen tijdens prepen sioen of VUT gelden andere re gels. Bij prepensioen wordt er meestal gekort als je doorwerkt. Wie een VUT-uitkering krijgt, mag vaak helemaal niet bijverdie nen. Informeer bij je werkgever hoe het in jouw geval is geregeld. Door de oudere werknemer in dienst te houden, hoeft de werk gever zijn schat aan kennis en er varing niet te missen. Maar er kle ven ook nadelen aan een werkne mer boven de pensioengerechtig de leeftijd. De pensioenpremie, die deels door de werkgever moet worden opgehoest, is erg hoog voor een 65-plusser. „Dit kan oplopen tot meer dan 30 procent van het loon", vertelt Van Beusekom, di recteur van Pensioendesk. Wie na zijn pensionering een doorstart wil maken, doet er ver standig aan eerst met de afdeling PENSIOEN Theo Commer J De Eerste Kamer heeft geoordeeld: het pensioenplan van het kabinet kan niet door de beugel. Wil het plan het alsnog halen, dan moet staatssecreta ris Weekers met flinke aanpas singen komen. Dat betekent dat de fiscaal toe laatbare pensioenopbouw van af 2015 niet van 2,15 procent per jaar naar 1,75 of 1,85 gaat, maar vermoedelijk naar 2 procent. In mijn optiek maakt het weinig uit. Als je minder pensioen op bouwt, houden werkgever én werknemer meer winst/loon over en kunnen daarover beslis sen. Juist daar ging de discus- sie eigenlijk echt over. Omdat de meeste pensioenfondsen (voor verzekeraars en premie- pensioeninstellingen geldt dat niet, die zijn precies goed gefi nancierd) krap bij kas zitten. Elke overeenkomst om af te zien van pensioenrechten is nietig Terecht of niet, maar nu dat zo is, moeten ze de pensioenpre mies gewoon op peil houden. Omdat we ouder worden en omdat ze vet op de botten moe ten kweken. Dat heeft op zich niets te maken met de keus voor een lager opbouwpercen- tage. Ik blijf erbij dat - gezien de hogere levensverwachting en langere tijd om pensioen op te bouwen, alsmede omdat de oude 70-procent- norm geba seerd is op kostwinnerschap, terwijl er nu veel tweeverdie ners zijn - het opbouwpercen- tage naar 1,75 moet. Andere kwestie dan: de Henk Krol-affaire met pensioenpre mies. Goed om er nog even bij stil te staan. Niet zozeer bij zijn gedrag, maar hoe het moet en moest. Alle pensioentoezeggin gen moeten sinds 2000 direct worden betaald. Achterstand in financiering mag niet meer. Tot 2007 was het zo dat als er geen pensioenpremie werd be taald, de verzekeraar werkne mers niet mocht informeren. Uiteraard wel de werkgever, maar als die niets tegen de werknemers zei, kwamen zij er niet achter. Totdat de tent failliet ging, natuurlijk. De wet is daarom in 2007 aangepast. Als er nu een achterstand is van meer dan vijf maanden, moet de verzekeraar werkne mers direct informeren. Ge beurt dat niet, dan is de verze keraar aansprakelijk. Zij kan dat wel op de werkgever verha len, maar als die failliet is... Alle verzekeraars hebben deze systematiek goed op orde, is mijn ervaring. Logisch; als ze werknemers niet informeren, draaien ze op voor pensioenop bouw, die de werknemers dus wel krijgen, maar waarvoor ze geen premie ontvingen. Eigen schuld, dikke buit- Bij pensioenfondsen - zowel ondernemings- (Philips, Shell, et cetera) als bedrijfstakpen sioenfondsen (bouw, metaal, et cetera) - zijn de fondsen zelf aansprakelijk. Zij moeten werk gevers achter de broek zitten, maar lukt dat niet, dan houden werknemers hun pensioen rechten. Feitelijk wordt het dan betaald door de anderen. Dat noemen we: solidariteit. Iedere overeenkomst tussen werkgever en werknemers om af te zien van pensioenrechten over het verleden is nietig. Dat betekent: die overeenkomst be staat niet en is niet geldig, ook al heeft de werknemer willen en wetens getekend. Terecht. De meeste werknemers voelen zich namelijk onder druk gezet om te tekenen. Het komt nog steeds regelmatig voor dat pen sioenpremies niet worden afge dragen. Dat kan niet Pensioen is uitgesteld loon van de wetk- nemer, ook het deel dat de werkgever betaalt. Wat Krol heeft gedaan, is dus gewoon niet goed te praten, hoe jam mer het ook is voor 50PIUS. Het leven als zzp'er heeft zo zijn voordelen. Maar het is niet louter hosanna. Wat bijvoorbeeld als je langdurig ziek bent? „Ik kies bewust voor een ruime financiële buffer in plaats van een arbeidsongeschiktheidsverzekering." Nederland flexibiliseert. In 2002 was 7,44 procent van de beroepsbevolking zelf standige zonder personeel (zzp). In 2012,10 jaar later, was dat al 9,78 procent. Door de oplopende werk loosheid groeit het aantal zzp'ers explosief. Omdat zelfstandigen niet autorrtatisch recht hebben op een uitkering bij ziekte van een werkgever of het UWV, is het voor hen verstandig zelf een verzekering tegen arbeidsongeschiktheid af te sluiten. Maar 60 procent van de zzp'ers doet dat niet. Een goede arbeidsongeschiktheidsverzeke ring kost honderden euro's per maand en bevat ingewikkelde kleine lettertjes en uit sluitingen. Niet gek dat bijna twee derde van de zzp'ers niet is verzekerd tegen ar beidsongeschiktheid. Zoals consultant An ne: „Toen ik vijfjaar terug mijn bedrijf be gon, vroeg ik wel offertes op van arbeidson geschiktheidsverzekeringen. Maar het zou minimaal 5.000 euro per jaar gaan kosten. Daarbij adviseerden meerdere adviseurs eerst te kijken hoe mijn eigen zaak zich zou ontwikkelen. In de loop der jaren hoor de ik meer en meer negatieve verhalen van andere zelfstandigen over arbeidsonge schiktheidsverzekeringen. Dat verzekeraars niet uitkeren in situaties waarin men echt ziek is. Daarom kies ik bewust voor een rui me financiële buffer in plaats van een ar beidsongeschiktheidsverzekering." Anne typeert de groep onverzekerde zelf standigen; ze verwachten bij ernstige ziek te te kunnen teren op een financiële buffer of terug te kunnen vallen op het inkomen van hun partner. Zeker voor jonge onderne mers is dit een risico. Als er geen goed ge vulde spaarrekening of een inkomen van de partner (meer) is, wacht hen enkel de bijstand. Uit onderzoek blijkt dat zelfstan digen het risico op ziekte veel te laag in schatten. Zo verwacht slechts 20 procent ernstig ziek te kunnen worden, terwijl in de praktijk 30 procent van de zelfstandigen een periode arbeidsongeschikt is. Ook Martijn (37) werd arbeidsongeschikt. Na tien jaar in loondienst ging hij begin 2012 verder als zelfstandig architect. Op aan dringen van zijn vriendin sloot Martijn een arbeidsongeschiktheidsverzekering bij De Amersfoortse af op basis van beroepsar beidsongeschiktheid. Geluk bij een onge luk, want nog geen jaar later werd hij ge troffen door een herseninfarct. Een per soonlijk drama, met als blijvende schade een grote blinde vlek in zijn gezichtsveld. „Na enkele maanden was wel duidelijk dat mijn gezichtsveldbeperking permanent was en een onoverkomelijke belemmering voor mijn werk als architect. De verzeke raar bevond me na enkele keuringen zon der problemen 100 procent arbeidsonge schikt voor mijn beroep." Sindsdien ontvangt Martijn een volledige arbeidsongeschiktheidsuitkering. Daarmee worden de persoonlijke gevolgen van het infarct niet weggenomen, maar wel de fi nanciële zorgen en onzekerheid. Dat geeft rust. Als hij weer inkomen uit werk heeft, wordt zijn arbeidsongeschiktheidsuitke ring afgebouwd. Martijn vertelt verder: „Als jonge ondernemer zie ik het niet zit ten de rest van mijn leven niet meer te wer ken. Ik wil een bijdrage leveren en daar mee op pad. Daarom school ik mezelf om en begin ik een nieuw bedrijf. Zonder eni ge druk op mij uit te oefenen, ondersteunt De Amersfoortse me daarbij. Onder meer met een bijdrage in de omscholingskosten. Ik hoor en lees veel negatieve verhalen over arbeidsongeschiktheidsverzekeringen. Maar het zal je niet verbazen dat mijn erva ring juist zeer positiefis." De argumenten die zzp'ers gebruiken om zich niet te verzekeren, komen veelal voort uit vooroordelen en onwetendheid. De markt voor arbeidsongeschiktheidsverzeke ringen is veranderd. Financieel dienstverle ners hebben meer oog voor de klant. En te genwoordig bestaan er nog meer arbeidson geschiktheidsoplossingen. Reden genoeg om je opnieuw erin te verdiepen. Z door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende af levering antwoord te geven. Zwaar ziek zijn zonder baas Mr. Theo Gommer is partner bij Akkerman Partners Legal Advice door Nadine van Gemert illustratie Job van Gelder reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50