FZC Zwaar ziek zijn zonder baas 66 Met alle gevoelens die bij scheiden horen, moet je naar zorgvuldige afronding streven 4 5 ARBEIDSONGESCHIKTHEID ZZP'ER Het lijkt alsof iedereen wil verdienen aan het leed van mensen die uit elkaar gaan. Gevolg: nieu we (financiële) drama's. Een wet op mediation moet het kaf van het ko ren scheiden. HET WETSVOORSTEL Het mag dan crisis zijn, de scheidingsindustrie draait op volle toeren. Jaarlijks worden bijna 31.000 huwelijken ont bonden. Maar geen nood. Elke eerste dins dag van de maand is in Maastricht het 'scheidingscafé'. Voor het begin van de cursus scheidingsrouw ('Je scheiding verwerken in zeven groepssessies') bent u te laat, maar bemiddelaars van De scheidingsmakelaar hebben plek. Ruim vijf jaar geleden kwamen twee duizend bezoekers naar de Utrechtse Jaarbeurs voor de scheidingsbeurs. Het was een succes, maar kreeg geen ver volg. „Dat komt door de crisis, er is geen budget", zegt mediator Felix Merks, betrokken bij de site Allesover- scheiding.nl en een drijvende kracht achter de scheidingsbeurs. „Maar de behoefte aan informatie rond scheidin gen blijft groot. Mensen dénken dat scheiden dé oplossing is, maar er zijn zo veel dingen waar ze geen weet van hebben. Ze denken niet na over de con sequenties op gebied van pensioenen, alimentatie en, niet onbelangrijk in de ze tijd, het huis en de hypotheek." Het besluit tot scheiden is een begin. Vervolgens is er een woud aan bemid delaars, coaches, adviseurs, advocaten, mediators, psychologen en anderen uit de scheidingsindustrie die u verder helpen. Voor weinig. Of niets. Al geeft mr. G.S. de Haas, advocaat achter de website Gratisscheiden.nl, toe dat écht gratis uit elkaar gaan alleen kan voor mensen die in aanmerking komen voor financiële rechtsbijstand door de overheid. Voor gratis scheiden moet je véél zelf doen, zegt hij. Het verplichte (co-)ouderschapsplan opstellen als er kinderen zijn, een regeling treffen voor het huis, eventuele alimentatie af spreken. „Bezoekers van onze site zijn mensen die veel zelf kunnen. Een ver zekering afsluiten via internet, be zwaar maken tegen de WOZ-waarde, belastingaangifte invullen. Dan kun je zo'n scheiding ook prima doen." Hij is niet onder de indruk van de con currentie: mediators, die in gesprek met de aanstaande ex-partners een re geling opstellen die naar de rechtbank kan. „Er worden stevige bedragen ge vraagd, soms 3.000, 4.000 euro! Dan denk ik: wat heb je daarvoor gedaan?" „Het is onzin dat mediation altijd 3.000 tot 4.000 euro kost", reageert Fred Schonewille, zelf mediator, ex-no taris en tot onlangs onderzoeker fami lierecht aan de Universiteit Utrecht. „Het hoeft niet zo duur te zijn." Hij verzet zich tegen het idee dat een scheiding een 'product' is, waarbij met prijzen wordt gestunt. „Elke scheiding is anders. Met alle gevoelens die daar mee gepaard gaan, moet je streven naar een zorgvuldige afronding." Felix Merks: „Mensen worden op een emotioneel moeilijk moment gevan gen door de commercie. Maar goed ad vies en een zorgvuldig traject moeten de basis zijn voor de rest van je leven." Schonewille is verheugd over het ini tiatiefwetsvoorstel van WD-Kamerlid Ard van der Steur. Sterker: hij schreef eraan mee. 'Van partijen in een con flict kan in beginsel worden gevraagd om (begeleid) met elkaar in gesprek te gaan', staat in het voorstel, dat waar schijnlijk binnenkort naar buiten komt. Die begeleiding, mediation, is 'een zaak van de professional'. Een ge registreerde beroeps, dus. Het is duide lijk: wordt dit voorstel wet, dan is de tijd voorbij dat iedereen een bordje 'mediator' naast de deur kan hangen. Het moet zorgvuldig, zegt Schonewil le. „Er is nu een hoop rommel op de markt." Daarom heeft zich een aantal (kandidaat)notarissen in Soesterberg verzameld. Om zich van gemakzuchti ge grootverdieners in de scheidingsin dustrie te onderscheiden, volgen zij een zesdaagse cursus van de Vereni ging van Mediators en Scheidingsbe middelaars in het Notariaat. Ook hier moet worden verdiend. „Bij mij leeft de vraag: hoe lig ik goed in de markt?", vraagt één van de notarissen zich af. Maar Schonewille, cursusleider, heeft duidelijk meer ambities dan die vraag beantwoorden: „Het klinkt wat zake lijk, maar als we als notarissen men sen vóórdat ze gaan trouwen ook laten vastleggen hoe ze een scheiding rege len... Als ze dan zien wat daar allemaal bij komt kijken. Misschien gaan ze dan ook minder snel scheiden?" Geld&werkr Scheiden doet ook financiee lijden Het wetsvoorstel van Kamer lid Ard van der Steur (WD) om van mediation dé ma nier te maken om een schei ding te regelen, ligt klaar. Wanneer het wordt inge diend, is nog niet bekend. Belangrijk onderdeel van de wet moet zijn: de nadrukke lijke voorwaarde dat men sen die willen scheiden of een ander conflict hebben, terechtkunnen bij goed op geleide, geregistreerde me diators die aan strenge crite ria voldoen, in plaats van dat ze met advocaten tegen over elkaar komen te staan. foto Daria Dmitrieva/Getty Images door Jeroen Dirks Fred Schonewille reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47