Sowieso tegen twee lager geplaatste teams Alles moet kloppen bij de wereldkampioen SPORTFOTO VAN DE WEEK Koude douche voor Braves SPORT 39 Louis van Gaal wil de WK-kwalificatie op volle kracht beëindigen, zodat Nederland groepshoofd wordt bij de loting. Groepshoofd of geen groepshoofd, het maakt geen bal uit. Argument Als je we reldkampioen wilt worden, moet je van iedereen kunnen winnen, groepshoofd of geen groepshoofd. Argument r. Nederland wordt toch geen wereldkampioen, dus maakt het niet uit of Oranje groepshoofd wordt of niet. Eigenlijk is het punt bij dezen ge maakt. Om deze ruimte echter ge vuld moet te worden, zal ik nog wat achtergrondinformatie over de loting geven om het groepshoofd- schap in perspectief te plaatsen. De uitkomst zal wederom zijn, dat het weinig uitmaakt of je groepshoofd bent of niet. Nederland was overigens groeps hoofd bij de loting van het afgelo pen Europees kampioenschap. Dat pakte prima uit. Duitsland (pot i), Portugal (pot 3) en Denemarken (pot 4) kwamen er gezellig bij. En wat hebben we in de Oekraine als groepshoofd genoten van onze be voorrechte positie. Maar goed, een EK is geen WK. De loting van een wereldkampioen schap zit anders in elkaar. Bij de WK-loting worden de landen in vier groepen verdeeld. Grofweg is de verdeling als volgt. In pot 1 zitten de (op papier) sterkste lan den: de groepshoofden. In een tweede pot zitten de landen uit Azië, Oceanië en Noord- en Mid- den-Amerika. In een derde pot zit ten de Afrikaanse en resterende Zuid-Amerikaanse landen en in een vierde pot de resterende Europese landen. Ergo: Nederland komt sowieso in de poule bij twee onderdeurtjes uit de niet-Europese potten, bij twee landen die sowieso lager op de we reldranglijst zullen staan. En of het vierde land dan uit de pot met groepshoofden komt (als Oranje geen groepshoofd wordt) of uit de Europese pot (als Oranje wel groeps hoofd wordt), maakt dus niet zo veel uit. Maar die conclusie had ik al in de eerste zin van dit betoog ge trokken. Rudy Boogert Waartoe gaat het Nederlands elftal naar de wereldkam pioenschappen voet bal in Brazilië? Om wereldkam pioen te worden, mogen wij toch hopen. En als je wereldkampioen wilt worden, moet je zorgen dat al les, maar dan werkelijk ook alles, klopt. Het betekent venzelfsprekend niet alleen dat er genoeg shirtjes meege nomen moeten worden naar Zuid-Amerika en dat de spelers in een vijfsterrenhotel ondergebracht worden. Het gaat om veel wezen lijker zaken. Zoals de uitgangposi- tie. Wil je dat die gunstig is of minder gunstig? Als je wereldkampioen wilt worden, kies je voor optie 1: gunstig. Het betekent bijvoorbeeld dat Nederland bij de loting in de pot van de groepshoofden zit en niet in pot vier, met het restant van de Europese landen. Zo ontloop je in eerste instantie toplanden als Bra zilië, Duitsland en Spanje. Zo spaar je energie voor de rest van het toernooi en kun je zelfvertrou wen opdoen. Mogen we u nog even herinneren aan het vorige WK, dat van 2010 in Zuid-Afrika? Toen kwam Oranje ook moeilijk op gang, maar na een aantal krappe overwinningen op wat mindere go den, versloeg de ploeg na de poulefa se wel toplanden die het in eerste in stantie ontlopen had. En als Arjan Robben in de slotfase van de finale tegen Spanje iets koeler was ge weest, dan hadden we volgend jaar zelfs de wereldtitel kunnen verdedi gen. En weet u nog hoe Oranje begon op de WK's van 1974 (Duitsland) en 1978 ArgentiniëJuist. Na twee moeizame starts haalde de ploeg wel twee keer de finale. Nog een laatste argument om ook dinsdag in en tegen Turkije nog even alles uit de kast te halen. Hoe begonnen de laatste zes winnaars" van de wereldkampioenschappen aan het toernooi? Inderdaad: als groepshoofd. Koen de Vries ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 LOS ANCELES - Yasiel Puig van de LA Dodgers geeft zijn ploegmaat Juan Uribe en de media die hem interviewen een achterwaartse gato- rade-douche. De Cubaan viert daarmee dat zijn ploeg de laatste vier heeft bereikt in de play-offs van de Amerikaanse Major League Baseball. De Dodgers wonnen met 3-1 van de Atlanta Braves, waar de Nederlander Andrelton Simmons speelt. De Dodgers spe len nu in de finale van de National League te gen de Saint Louis Cardinals, de finale van de American League gaat tussen Boston Red Sox en Detroit Tigers. De winnaars van deze duels treffen elkaar in de World Series. foto Michael Nelson/EPA ftDE STELLING DE STELLING Het is belangrijk dat het Nederlands elftal groepshoofd wordt bij de loting voor het WK in Brazilië Reageer op pzc.nl/sport UW MENING 99 reacties Zeeland krijgt steeds meer een topsportklimaat EENS 25% ONEENS BBiaPMH 75%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41