Meer geld voor onderwijs, arbeid en gezinnen er de centen gaat, kan het Vakbonden gaan in conclaaf over akkoord Tennet: ex-militair jaagt op koperdief IN HET NIEUWS 3 Architecten Rijks winnaars Abe Bonnema-prijs TIJDLIJN HERFSTAKKOORD r- DEN HA AC - Het kabinet is met de begrotingsdeal tegemoet geko men aan tal van wensen van de oppositie. Hoewel het definitieve akkoord bij het ter perse gaan van deze krant nog niet gepresenteerd was, bevestigen bronnen rond het kabinet de eerder op de avond uit gelekte maatregelen. Zo heeft D66 haar kroonjuweel veiliggesteld: in 2014 krijgt het on derwijs 600 miljoen euro extra. Het kabinet komt ChristenUnie en SGP tegemoet door gezinnen te ontzien. Zo blijven schoolboe ken gratis en wordt er niet gekort op de kinderbijslag. Ouders met een zwaar gehandicapt kind krij gen een extra compensatie. De eis van de kleine christelijke partijen op het gebied van regio nale werkgelegenheid wordt ook ingewilligd, daardoor zouden on der meer de kazernes in Assen en Ermelo en de tbs-inrichting in Veldzicht open blijven. Om de economie te stimuleren wordt het sociaal akkoord openge broken: het ontslagrecht wordt een half jaar eerder - nu medio 2015 in plaats van eind 2016 - ver soepeld. De WW wordt niet eer der bekort, maar werklozen moe ten wel na een halfjaar werk aan vaarden dat onder hun niveau of oude salaris ligt. Mensen gaan in de eerste schijf minder belasting betalen. De maatregel om de be lastingkorting voor hogere inko mens af te bouwen, wordt terug gedraaid. Huizenbezitters profiteren nog een jaar langer van het voortbe staan van het lage btw-tarief voor renovatie en onderhoud. Om al die extra kosten te dekken, én toch aan 6 miljard bezuinigin gen krijgen ministeries fiks min der budget toegekend, ook levert het verhogen van de aanschafbe- lasting voor auto's 200 miljoen op en eenzelfde bedrag ontvangt de regering door de belasting op lei dingwater voor bedrijven te ver hogen. Ook zijn er minder subsi dies voor het bedrijfsleven en wordt de doorwerkbonus voor zestigers afgeschaft. y- ongewone combinatie, valt het met de inhoudelijke tegenstellin gen mee. Natuurlijk moeten VVD' ers weinig hebben van de SGP-op- vattingen over de positie van de vrouw. En uiteraard zien SGP'ers op hun beurt weinig in de D66-ideeën over euthanasie. Maar zolang het niet over dat soort kwesties gaat, kunnen de partijen prima samenwerken. Ze voelen verantwoordelijkheid voor het bestuur van het land en op fi nancieel en sociaal-economisch terrein zijn de verschillen niet le vensgroot. Gemeenschappelijke doelen: de overheidsfinanciën op orde en meer werkgelegenheid. Er is ook bewust gekozen om tij dens de begrotingsonderhandelin gen niet te spreken over 'immate riële' en dus omstreden kwesties. Dat juist deze drie oppositiepar tijen overbleven, heeft ook te ma ken met de positie van hun lei ders, denkt een ingewijde: „Pech told, Van der Staaij en Slob zijn onomstreden binnen hun partij. Zij voelen genoeg ruimte om te onderhandelen. Dat geldt minder voor Van Ojik en Buma." Hoe harmonieus dit alles ook klinkt: meer dan deze herfstdeal zit er niet in. Want als er chris ten-kritische voorstellen gedaan moeten worden, fluistert een D66'er, dan gebeurt dat gewoon. Tegelijk waarschuwen de christe lijke partijen nu vooral 'niet te veel te polariseren rond de ge loofsthema's'. Lees: als je onze steun wilt, moet je even dimmen met plannen om christelijke ver worvenheden te schrappen. DEN HAAG - Vakbond FNV rea geert terughoudend op het geslo ten akkoord tussen oppositie en coalitie. Voorzitter Ton Heerts liet gisteravond weten nog altijd te gen de bezuiniging van 6 miljard euro te zijn. Ook benadrukte hij vast te houden aan het sociaal ak koord dat eerder dit jaar gesloten is met werkgevers en werkne mers. Maandag komen de leden van FNV bijeen om te praten over de gesloten deal. Daarin zit een aan tal aanpassingen van het sociaal akkoord, zo worden maatregelen vervroegd (ontslagrecht) en aange past (werklozen moeten eerder werk accepteren). Ook vakbond CNV heeft laten we ten zich maandag te beraden. In houdelijk wilde voorzitter Jaap Smit gisteren nog niet reageren. Hoewel de eerste geluiden uit de polder kritisch zijn, hebben de maatregelen ook positieve conse quenties: het herfstakkoord moet structureel 50.000 banen opleve ren. Bovag, de belangenorganisatie voor de autobranche, is uitgespro ken kritisch over de hogere aan- schafbelasting voor auto's. Omdat het auto's duurder maakt, vreest de club dat het 'broze herstel' in de sector daardoor volgend jaar 'in de kiem wordt gesmoord', liet de organisatie gisteravond weten. ARNHEM - Tennet voert de strijd te gen koperdieven op. De netbe heerder huurt ex-militairen in om 's nachts langs kwetsbare tra jecten te patrouilleren. Hoogspan ningsmasten en verdeelstations worden uitgerust met speciaal ontwikkelde alarmsystemen, die bij ongewenst bezoek direct came rabeelden uitsturen naar het Ten- net-hoofdkantoor. Met deze maatregelen hoopt de landelijke netbeheerder het groeiend aantal koperdiefstallen de kop in te drukken. Tot en met september telde Tennet 80 dief stallen, evenveel als in heel 2012. Koperdiefstal is dankzij de hoge koperprijs een lucratieve bezig heid. Naast Tennet en de regiona le netbeheerders, is spoorbeheer- der Prorail het belangrijkste slachtoffer. Prorail begoa al eer der met gerichte bestrijding en boekt daarmee resultaat. Vergele ken met 2011 is het aantal koper diefstallen met 80 procent vermin derd. Tennet wil iets soortgelijks be werkstelligen. De netbeheerder ziet dat dieven steeds vaker een hoogspanningsmast in klimmen om complete kabels los te knip pen. Ook komt het voor dat ze hoogspanningsstations van al het koper ontdoen. Een gemiddelde roof levert een paar duizend euro aan koper op. De reparatiekosten zijn veel hoger. In totaal loopt de schade voor Tennet in de miljoe nen. „Bovendien is zo'n diefstal ongelooflijk gevaarlijk", zegt een woordvoerder. „De dieven nemen voor zichzelf en de omgeving idi oot grote risico's. Als het misgaat is de chaos niet te overzien." Het leeuwendeel van de diefstallen vindt in Zuid-Nederland plaats. LEEUWARDEN - De Spaanse archi tecten Antonio Cruz en Antonio Ortiz, verantwoordelijk voor het ontwerp van het nieuwe Rijksmu seum in Amsterdam, zijn de eer ste winnaars van de Abe Bonne- ma Architectuurprijs. Dat maakte voorzitter Ed Nijpels gisteren be kend. Aan de prijs is een geldbe drag verbonden van 50.000 euro. Volgens de jury leek de opdracht aan Cruz en Ortiz haast een on mogelijke. „De vele veranderin gen in voorwaarden en omstan digheden moeten de architecten tot wanhoop hebben gedreven. Daarbij is het een absolute ver dienste dat Cruz en Ortiz als kapi teins op het schip gedurende meer dan twaalf jaar alle stormen hebben overleefd." De prijs gaat eens in de twee jaar naar architecten die een gebouw van 'uitzonderlijke, hoogwaardige architectonische kwaliteit' heb ben ontworpen. ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 weer even voort 17 september Prinsjesdag. Het ka binet presenteert zijn begroting met 6 miljard extra bezuinigingen. Coalitiepartijen PvdA en WD staan open voor alternatieven. 25/26 september Algemene poli tieke beschouwingen. Dijssel- bloem kondigt na afloop aan met de oppositie in conclaaf te gaan. 30 september Het eerste overleg vindt plaats tussen kabinet, opposi tie en coalitiepartijen. Na afloop haakt de Partij voor de Dieren af, SP en PW hebben vooraf al laten weten niet mee te doen. 2 oktober: Het kabinet nodigt D66-leider Alexander Pechtold uit voor overleg in het Torentje, hij noemt het een 'verhelderend' ge sprek. 3 oktober Het CDA en SOPIus stappen uit het overleg. Op het ge bied van lastenverlichting en werk gelegenheid werd te weinig gebo den, vindt CDA-leider Buma. Het kabinet houdt twee opties over voor een meerderheid in de Eerste Kamer D66 en GroenLinks of D66, Christenunie en SGP. 7 oktober: D66 en GroenLinks dreigen met vertrek als het kabi net hen niet meer tegemoet komt 9 oktober GroenLinks stapt uit de onderhandelingen omdat te wei nig geboden wordt op het gebied van vergroening en 'eerlijk delen'. Zo blijft er nog één combinatie over: D66, ChristenUnie en SGP, zij helpen WD en PvdA aan 38 van de 75 zetels senaatszetels. 10/11 oktober Om 3.00 uur 's nachts staken de onderhandelaars de gesprekken. 11 oktober Na uren overleg op vrijdagavond wordt het akkoord gesloten. door Francine Wildenborg 1- door Sander van Mersbergen pagina 8 Koorddansen op leven en dood

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3