België is er na twaalf magere jaren eindelijk weer bij op het WK SPORT 35 De koningsschutter van Nederland heet nu Robin van Persie Kluivert had negen jaar nodig (1994-2003) om zijn mijlpaal te slaan. En alsof het zo in de sterren geschreven stond, scoorde hij zijn veertigste doelpunt exact tien jaar geleden, op 11 oktober 2003, tegen Moldavië (5-0). Van Persie - de buut in juni 2005 - passeerde hem gisteren op een avond met histori sche allure door drie keer tegen een stel radeloze Hongaren te sco ren. Met 41 goals voert hij nu het all-time klassement aan. De titel van Oranje-topscorer is de voorlopige bekroning van een car rière die turbulent begon, maar nu zo rimpelloos is als een Japan se vijver. Waar het kunstenaars kind in zijn jonge Feyenoord-ja- ren achtervolgd werd door het imago van moeilijk in het gareel te krijgen rebel, heeft hij nu de sta tus van rolmodel. Acht jaar in een topcompetitie (Premier League) én het huwelijk met een even wichtige vrouw (Bouchra) hebben het beste in hem naar boven ge haald. Bij Arsenal ontpopte hij zich tot een alleskunner, een voet ballende Leonardo da Vinci die op alle posities in en achter de aanval uit de voeten kon. Bij Man United bewees hij dat hij ook kan excelle ren in een absolute topploeg. Hoe iconisch zijn status nu ook is, in de canon van het nationale voet bal heeft hij nog een uitdaging voor de boeg. Anders dan groothe den als Johan Cruijff en Marco van Basten, slaagde Van Persie er zelden in om op een groot voet baltoernooi de wereld te betove ren. Uitblinken op een wereldkam pioenschap, zo zei hij onlangs, is zijn ultieme levensdroom. In Bra zilië krijgt hij volgend jaar de kans om ook op dat vlak geschiedenis te schrijven. België had gisteren in de voora vond geen kind aan Kroatië en boekte een simpele zege: 1-2. De ploeg was het hele duel opper machtig, pas in de slotfase scoor den de Kroaten. Daarmee ont spon zich het ideale scenario voor bondscoach Mare Wilmots om ook aan de toekomst te den ken. PSV'er Zakaria Bakkali (17) moet evenwel wachten op zijn eerste acties als Belgisch international. Hij had zijn ja-woord al aan Wil mots gegeven, maar zijn keuze is pas bij definitief bij speelminu ten. Waarschijnlijk debuteert hij dinsdag tijdens België-Wales. Zelfs bij afwezigheid van de Pre mier League-spelers Vincent Kompany en Christian Benteke had het team gisteren in Zagreb niets te vrezen. Romelu Lukaku was verantwoordelijk voor de openingstreffer na een enorme fout van Ivan Perisic. De midden velder van VFL Wolfsburg speel de de bal zomaar in de voeten van Steve Defour, die Lukaku de diepte in kon sturen. De twintig jarige spits omspeelde keeper Stipe Pletikosa simpel. Kort daar na liet hij ook de 0-2 aantekenen. Niko Kranjcar maakte kort voor tijd nog de 1-2. Na afloop zei Lukaku zich geen held te voelen. „We hebben dit met de hele ploeg samen gedaan. We hebben hier drie jaar hard aan gewerkt", stelde hij beschei den. België is nu al zeker van groeps- winst in deze kwalificatieronde en kan bij winst op Wales in de top vijf op de Fifa-ranglijst te rechtkomen. Jarenlang bungelde de ploeg tus sen de plaatsen vijftig en zeven tig op de landenranglijst van de voetbalbond. Vanaf plek 68 op de wereldranglijst kwam de ploeg sinds februari 2010 terug aan de internationale top met spelers als lan Vertonghen, Marouane Fellai- ni, Eden Hazard, Axel Witsel en Steve Defour. De pijn van vijf waardeloze kwalificatiereeksen was gisteren eindelijk niet meer voelbaar. Samenwerking met Hongaren De KNVB wil het Hongaarse voetbal promoten en verder ontwikkelen. Bondsvoorzit ter Michael van Praag teken de gisteren samen met zijn Hongaarse collega Sandor Berzi een intentieverklaring tot samenwerking op het ge bied van voetbaltechnische zaken, het opleiden van coaches en talenten, scheids- rechterszaken en uitwisse ling van andere kennis. Ze deden dit voorafgaand aan de interland in de WK- kwalificatie tussen het Ne derlands elftal en Hongarije. Milan mag toch met publiek spelen AC Milan kan zaterdag 19 ok tober toch tegen Udinese aantreden met de steun van de eigen aanhang. Aanvanke lijk had de club de straf ge kregen om een wedstrijd zonder publiek te spelen, na spreekkoren richting fans van Napoli, tijdens de wed strijd van afgelopen zondag tegen Juventus. Milan vocht die straf echter met succes aan. Hesp begeleidt homo's in voetbal Danny Hesp gaat als specia le vertrouwenspersoon prof voetballers begeleiden die niet durven uit te komen voor hun homoseksualiteit. De voorzitter van de spelers vakbond VVCS gaat presen taties en voorlichting geven bij clubs, maar wil vooral een luisterend oor zijn voor collega's die bang zijn voor de gevolgen van hun co ming-out. Vertrouwelijk heid speelt daarbij een be langrijke rol. Luiten en Derksen gedeeld dertigste Golfer Joost Luiten heeft zich gisteren op de tweede dag van de Portugal Masters niet weten te verbeteren. De 27-jarige prof ging op de greens in Vilamoura rond in 69 slagen, één meer dan don derdag, en staat daardoor in totaal op 137 slagen (-5). Dat zelfde aantal heeft ook Ro- bert-Jan Derksen na twee dagen. Zij staan daarmee ge deeld dertigste. Li Jiao als enige door tijdens EK Li Jiao heeft gisteren de der de ronde bereikt van het EK tafeltennis in het Oostenrij ke Schwechat. De Neder landse had tegen de Oek raïense Tetjana Bilenko maar vier games nodig om zich te verzekeren van de winst. Het werd na ruim een half uur spelen met 11-6 11-911-211-6 een afgeteken de overwinning. Britt Eerland en Linda Cree- mers werden uitgeschakeld. ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 Robin van Persie maakt de 1-0 tegen Hongarije, dat daarna weinig tegenstand meer biedt, foto Stanley Gontha/ANP AMSTERDAM - Was het een spon tane opwelling? Of hadden beiden het vooraf precies zo bedacht, als een regisseur en een filmster die samen een script hadden gecom poneerd? Hoe dan ook, Robin van Persie wist gisteren in minuut 43 van zijn tachtigste interland direct met wie hij zijn gouden moment als eerste moest vieren. Na zijn veertigste Oranje-goal viel de captain van het Nederlands elftal als een jubelend kind om de hals van de man die hij onttroonde als nationale topschutter, Patrick Klui- vert. door Rik Elfrink EINDHOVEN - De droogte is voorbij. België is terug op het internationa le podium. Geen zeven, maar twaalf magere jaren volgden na de laatste internationale oprisping van de Rode Duivels. Na het teleur stellend verlopen WK van 2002 sluit een talentvolle nieuwe gene ratie volgend jaar bij het WK in Brazilië weer aan. .'■>■.1, I Romelu Lukaku was met twee doelpunten de gevierde man. De spits bracht België voor rust al in veilige haven. AMSTERDAM MILAAN GOUDA VILAMOURA SCHWECHAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37