oek in Groede; dat is pas schrikken SERVICE 33 Najaarsconcert I van fanfare nd trekpaard Rondleiding door de Kazematten Menwedstrijd bij Stal De Kroo jbers i'an paarden is er t weekeinde. Ook voor r onze tips. De Zeeuwse menvereniging houdt zondag een wedstrijd voor verschillende categorieën in Nieuw- en St. Joosland. Vanaf 9.00 uur zullen de menners hun kunsten laten zien bij ruitersport centrum De Kroo aan de Boomdijk. Op 9.00 uur wordt begon nen met het onderdeel dressuur voor enkelspannen, om 14.30 uur staat de vaardigheidsproef op het programma. Om 16.30 uur worden de dub belspan-combinaties in de ring verwacht voor hun dressuurproef. De zaterdag staat bij De Kroo in het teken van een dressuurwedstrijd voor alle categorieën, van B tot ZZ. verder sta je temidden van een de cor dat uit de zeventiende eeuw is geplukt. Het enige hedendaagse element in het oudste gebouw van de stad is de stroom voor verlichting, or gel en geluidsinstallatie. De kerk, waar op zondag nog altijd twee diensten worden gehouden, vormt met het Paleis op De Dam en de Portugese Synagoge de top drie van monumenten in de stad. Geert Mak, Huub Oosterhuis en andere prominenten maakten zich dezer dagen in Het Parool boos over voornemens om van dit eiland van gewijde rust en stilte een expositieruimte te maken voor hedendaagse kunst. Ze fulmi neren drie kolommen lang tegen 'deze krankzinnige plannen'. Dit incident staat niet op zich zelf. De vraag wat te doen met monumentale kerken die in on bruik raken is ook in Zeeland ac tueel. Dat viel me de afgelopen maanden bij bezoeken aan veel kerken vooral op in Groede. In dit monumentale dorp kon je nog niet zo lang geleden kiezen tus sen de rooms-katholieke, de lu therse en de hervormde kerk. Al leen de laatste is nog in gebruik, tegenwoordig bij de Protestantse gemeente De Verbinding, waar naast Groede ook Schoondijke en Waterlandkerkje ressorteren. De kerk verkeert sinds 2010 na het afronden van de restauratie in perfecte staat. Hij pronkt op de Markt naast het beeld van lacob Cats en de vaete. Eenmaal binnen moet je even slikken. De zuid- beuk was ingericht als voorlich tingscentrum voor het controver siële plan Waterdunen. De kerk is ook bruikbaar als podium voor culturele manifestaties. Alleen de noordbeuk van de kerk is nog bestemd voor het oorspron kelijke doel. Daar staat de preek stoel tegen de wand. Links daar van staat de herenbank van Cats in een hoek en voor het preekge- stoelte staat een klein aantal stoe len, kennelijk genoeg om de kerk gangers te herbergen. Het geheel kwam bij mij over als een cultuurschok. Maar het is mo gelijk dat meer kerken zo worden ingericht in Zeeland. Het is zelfs onvermijdelijk als het kerkbezoek niet aantrekt. En dan zijn alterna tieve bestemmingen verre verkies lijk boven sloop. Meer over Groe de op het weblog Monnikenwerk. Dat bevat ook een agenda, nieuws berichten en de column van de week. Die is deze keer van Wim Jansen en draagt de titel Miele: hulp bij zelfdoding. Jansen pleit er voor om de dood, de enige zeker heid, tijdens het leven recht in de ogen te zien. Oosterlands Fanfare geeft vanavond haar najaarscon cert in het dorpshuis van Oosterland. Twee zuster verenigingen werken mee aan de ze avond. Dat zijn muziekvereni ging Amicitia uit Dirksland en Concordia uit Sint Philipsland. Op het programma staat een gro te variantie aan muziekgenres. Oosterlands fanfare staat onder leiding van dirigent René Boog- aarts. Het concert begint om 19.30 uur in het dorpshuis, Sint Joost- dijk 27. De toegang is gratis. nen met de eg en een span dat tar we zaait. In totaal zijn er zestien trekpaarden te zien, die allemaal tegelijk aan het werk zijn. De paarden gaan vanaf 12.00 uur aan de slag aan het Groenewegje in 's -Gravenpolder, een zijstraat van de Baarlandsezandweg. I De Vlissingse kazematten zijn dit |_p weekeinde te bekijken door mid del van begeleide bezoeken. De sporen van Karei V, Michiel de Ruyter, Napoleon en Rommel (WO II) zijn hier tastbaar. De kazematten uit 1811 liggen op de grens van land en water, in het hart van het Keizersbolwerk, een on derdeel van de Vlissingse vestingwerken uit 1548. Zaterdag: 13.30 en 15.30 uur. Zon dag: 13.00,14.00,15.00,16.00 uur. Kosten 3,50 euro per persoon. Boekingen: 0118-412498. ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 bank, muziek en trekpaarden www.pzc.nl/monnikenwerk I De kerk aan de Markt in Groede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35