VERDACHT Bakboek blijft fier aan leiding B FZCi Cursus butenspele les 1Ie wie waai wig CULTUUR 31 Uitreiking prijzen PUBLIEKSPRIJS op 9 november Voor de PZC-publieksprijs komen 82 titels in aanmerking. Elke zaterdag worden op deze pagina drie boeken getipt. MIDDELBURG - Na bijna twee we ken stemmen staat Het Zeeuwse Knop Bakboek nog altijd fier aan de leiding bij de verkiezing van de PZC-publieksprijs. Geert de Bruijckere maakte de afgelopen dagen een opmars met Animaal- tjes met een knipoog. De top-io zag er gistermiddag als volgt uit: Stemmen op een van de in totaal 82 ingezonden boeken kan nog tot vrijdag 8 november 18.00 uur via www.pzc.nl/publieksprijs of door een (brief)kaart met uw favo riete titel te sturen naar PZC-pu blieksprijs, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. De tussenstand wordt elke dinsdag en donderdag op www.pzc.nl bekendgemaakt en elke zaterdag op deze pagina. MIDDELBURG - Zes jeugdboeken prijken er op de lijst. Drie daar van - heel verschillend van elkaar - wil ik graag wat nader belich ten. Om bij de jongste doelgroep te beginnen: De avonturen van de Huunkvogel van Mirjam van Beijs- terveldt (tekst) en Corine Brou wers (illustraties). Het is een voor leesverhaal voor kinderen vanaf 5 jaar. Het zal je maar gebeuren om als 'vreemde vogel' geboren te worden. Een paarse verenvacht met gele stippen, een blauw bekje en hoge oranje poten. Terwijl je ouders heel gewone bruine vogel tjes zijn. Wat moeten ze met zo'n raar kind in hun nest? En dan roept het dier ook nog steeds 'Huunk' als reactie op alles wat er om hem heen gebeurt. Hun ouderliefde is niet groot ge noeg om deze 'vreemde vogel' te koesteren en op te voeden. „We kunnen hem niet houden", zegt de vadervogel. „Sorry, joh...je kunt hier niet blijven, want je lijkt niet op ons", zegt de moeder vogel. Ze geeft haar kind nog wel een zakje met zaadjes en besjes mee om de eerste honger te stil len. De Huunkvogel is verdrietig maar gelukkig zijn er heel veel we zens op de wereld die wel van 'vreemde vogels' houden. Hij be leeft met hen vrolijke en spannen de avonturen. Even dreigt het mis te gaan als de politie ingrijpt om dat vreemde vogels tegen de wet zouden zijn. Natuurlijk loopt het De PZC-publieksprijs is gelieerd aan de Zeeuwse Boekenprijs. Bei de worden Zaterdag 9 november in Middelburg uitgereikt. Voor de allemaal goed af. Kinderen van 5 jaar mag je tenslotte nog in sprookjes laten geloven. Van Beijs- terveldt vertelt het met een vrolij ke, vette knipoog en Brouwers le vert er kostelijke tekeningen bij. Vormgeving en illustraties maken ook Het hoeveelweegjijlichaam tot een opvallend mooi boekje. Beel dend kunstenares Marenne Wei ten uit Middelburg biedt met haar specifieke, luchtige taalge- bruik in handschriftletters en creatieve illustraties een mooi beeld van een meisje dat lijdt aan anorexia. Door de 'jij-vorm' wordt het nergens belerend, maar Zeeuwse Boekenprijs kiest een vakjury uit de 82 ingezonden boe ken een winnaar. De shortlist wordt maandag bekendgemaakt. blijft het een begripvol verhaal. „Je weet nog precies wanneer, waar en door wie de ogenschijn lijk onschuldige vraag werd ge steld: Hoeveel weeg jij eigenlijk?" Daarmee begint het dus. Sinds die vraag zie 'jij' met een lijfje waarvan de ribben zijn te tellen steeds een vette dikkerd tegen over je als je in de spiegel kijkt. De inkeer komt pas als de bladzij den in dit boek letterlijk zwart worden. De weg terug blijkt lang, maar beslist de moeite waard. Een boek voor iedereen vanaf 10 jaar, maar wie (veel) ouder is, kan er ook veel van opsteken. „Zeeland is geen Rotterdam, maar toch wel leuk", laat Ineke Kraijo de hoofdpersoon, de 11-jarige Sil- ke, in het boek Verdacht denken. Het is een vlot geschreven jeugd boek, vooral voor meisjes, lijkt me. Silke moet plotseling een tijd je bij haar oom en tante in Dom burg gaan wonen. Haar alleen staande moeder blijkt zomaar ver dwenen. Het duurt even voordat het meisje te weten komt dat haar moeder is opgepakt wegens een groot aantal diefstallen. Kraijo weet zowel spanning als hoop op betere tijden in het verhaal mooi met elkaar te verweven. In de krante las ik vorige we ke da j'n eigen op kon ge ven voe een cursus 'buten spele'. En dat is om'a d'r aol- mae minder 'scharrelguus' bin. De guus van tegenwoordig spele liever binnen mie d'r Ipad of smartphone. Zö'n cursus kost dertig euro. Ik vinde dat diere voe zoiets éénvoudigs as butenspele. Daèrom bieë ik gratis een schrifte lijke cursus 'butenspele' an. Van- daege les 1. Me begunne mie 'v(er)lore kru- pertje'. Het naejaer is daè eêl ge schikt voe. Je gaè naè buten 's ae- vends nae 't eten, zöda je nae een uurtje in d'n doenker vaolt en nog nie naè binnen oeft. Je zoekt een stik of wat mensen op uut de buurte en a je een groepje bie me- kaore eit, kan 't spel begunne. Eên uut de groep mö de zoeker weze en de rest kruupt wig op een afgesproke terrein. De zoeker wies je an deur een aftelvèsje. Eên dreunt 'r op '1e, wie waai wig' en tikt bie elk woord 'r eên an uut de krienge, die is vrie en mag straks wigkrupe. Die a as lesten over- bluuft, mö zoeke. Daè bin nog vee meêr aftelvèsjes: Onder de brug van tante Mientje, kun je poepen voe een tientjeIene Miene mutte.... enzovoort. De zoeker, staend bie een afge sproke plekke (de buut eêt dat) telt zonder at 'n kiekt toet onderd en vervolgens nog toet tiene on der het roepen van 'één, twee... tien, wie niet weg is wordt ge zien. Ik kom!' Ondertussen ei de rest een goed plekje ezocht. Portie ken, bosjes, bómen, auto's, gan gen, padjes, tuuntjes, schuurtjes leêne d'r eigen daè goed voe. Ier komme me ok an het eêste pro bleem van dezen tied. Daè bin minder plekjes as vroeger. De straeten bin te rechte, de brand gangen af eslote, de ofjes af eschermd mie oute planken en in de voortuuntjes is 't overwegend griend. Je kan nergens in of op, kruupt dan mae es wig. Vroeger was dat zeker op een durp een lust. Ik herinnere me het diekje, mie kleine uusjes an d'eêne kant en mie een ofje, mie schuurtje en plee, an d'are kant van de tussenliggende pad. Na tuurlijk mochtje officieel nie in de ofjes, mae at het dan doenker wier, dust je dat wè en kon je eêle goeie plekjes vinde. Zö verstak Keesje z'n eigen een keêr in de plee van Janna Jobse. A j'op d'n bak goeng stae, dan kö je deur 't raempje kieke of a de zoeker in de buurte was of nie. Een best plek je. Keesje was van plan om 'n lank te laète zoeken en wachtt'n op z'n gemak z'n tied af, zittend op de plee mie 't deksel d'r op. Toen at 'n wat aord'n ieuw 'n z'n eigen muusstille. Niettemin goeng de deure open en kwam Janne ach- teruut de plee in mie d'r keus a naè boven. Keesje z'n artje stoeng stille. Janna vool mie d'r and ach ter d'r rik naè 't deksel en daè vool ze Keesje z'n bovenbeên. Oe een brul a Janna toen gaf, is mie gin penne te beschrieven. Ze.leek wè een beêst. Ze verschrok buten- gewoon en glieke nam ze zö 'n sprong naè voren da ze bie de Olympsche spelen een medalje ewonnen ao. Tied voe Keesje om langs Janna wig te schieten. Janna vloog vrom in uus. D'r groate pis- se was over. Ze ei dien aevend nie mï ewisL Dat za je noe ie mï mee kunne maeke, mae a je een bitje zoekt, bin d'r best nog plekjes te vinden. A de zoeker je in de smie zen kriegt, dan tikt'n je an en je bin af. Kom je voe d'n dag voe a je ontdekt bin, dan ren je naè de buut en roep 'buut voe m'n eigen en vrie'. Daè bin meêrdere menie- ren meugelijk, dat is streekgebon- de. Nog eên advies: mobieltjes motte uut. Stier je bevindingen mae deur, misschien wordt het dan nog wè een leêrgang an de Hogeschool Zeeland. Je weet wè die University voe Applied Scien ces. Dan zat het wè bachelorcour- se 'Outdoor hiding' eêtte. ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 Mir^oir von Beijs itorveM' 4 Cwifte Braiiwers Ineke Kraijo Morenne Weiten 1. Tinka Leene: Het Zeeuwse Knop Bak boek (768 stemmen) 2. Samantha Eising: Adembenemend (532) 3. Geert de Bruijckere: Animaaltjes met een knipoog (453 stemmen) 4. Petra de Boevere: Durf te doen (441 5. Sven Remijnsen: De beste Tour aller tij den (267) 6. Albert de Bruijn: Davied (247) 7. Eugène de Kok: Racoon, Alles voor het liedje (225) 8. Ludo Haers: ffmeermoetaniezijn (182) 9. Josie Kneepkens: Ik vertrek nog niet (166) 10. Jopie Minnaard-Verheijke: Onder weg (164) Vreemde vogel verstoten door Ali Pankow door Engel Reinhoudt «At

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33