Edith Piaf vijftig jaar dood 30 MENINGEN brieven Marjan Berk Soldaatje Economie Hond Preek Skyline Whbfcwi i: in katzwijm raakte, wanneer Edith zong, hield ik laf mijn mond. Dat veranderde toen ik in 1969 de biografie van de hand van haar zus Simone Berteaut las. Een hartver scheurend boek, waarin haar armzalige jeugd uit de doeken werd gedaan, maar waarin ook de verrukke lijkste anekdotes stonden, verhalen die je nooit meer kon vergeten. Haar zuster vertelde dat het succes Edith af en toe te veel werd. Ze verlangde naar het rauwe leven van vroeger, toen ze als straatzangeres haar schamele kost verdiende. Wanneer na het concert de ovaties in de Olympia waren weggestorven zei ze tegen Simone: „Kom op, we gaan de straat op!" Het stel ging de stad in, Piaf posteerde zich op een haar welgevallige straathoek en begon te zingen, ter wijl haar zus met het mansbakje in de aanslag klaar stond om te cashen bij de omstanders. Op een avond zei een vrouw luid en duidelijk: „Moet je dat nou horen! Ze denkt zeker dat ze Piaf is!" Ze had veel minnaars, meestal was de pianist ook haar bedgenoot. Een aanal van hen heeft ze tot ster gemaakt, zoals Charles Aznavour en Yves Montand. Haar zuster beschrijft het debuut van Montand. Zij stond met Piaf te rillen van zenuwen in de coulissen van het theater. Toen Yves zong: „Wat scheelt me nou, dat ik van jou zo hou dat ik wel schreeuwen wou?", draaide hij zijn hoofd een seconde in Ediths richting. Die lief- deskreet was voor haar. Die schonk hij haar. Ik zag dikke tranen uit Ediths ogen rollen. Wat waren we onder de indruk!" „Encore! Encore!", brulde het publiek. Toen het doek voor de laatste keer gevallen was en Yves het toneel afkwam, nam hij Edith in zijn ar men en zei hij tegen haar: „Dank je. Ik heb alles aan jou te danken." Toen zei Edith tegen haar zuster: „Hij heeft me nu niet meer nodig." Op 14 oktober 1963 verdrongen veertigduizend men sen zich op het kerkhof Pére-Lachaise. Toen de kist door de laan werd gedragen, werd de menigte dol, wierp alle versperringen omver tot aan het graf. Mariene Dietrich draaide haar hoofd naar al dat volk en zei: „"Wat hebben ze van haar gehouden!" Het is vijftig jaar geleden dat Edith Piaf, La Petite Möme, overleed. Ach... wat had ik de pest aan dat larmoyante zingen van dat kleine vrouwtje....waarvan iedereen verrukt was. Ik werkte in 1959 bij Jaap van der Merwe in het Leid- sepleincabaret, in de voorstelling Alle Gekken Kijken. En in de pauze van de voorstelling klonk door de zaal de grammofoonplaat van het duet dat Piaf zong, samen met Les compagnons de la Chanson, het lied Les Trois Cloches. De Compagnons volstonden voorna melijk door als achtergrondkoortje het ding-dong van grote kerkklokken in volle akkoorden te zingen. En daar bovenuit klonk Piaf! Het ergste gezongen drama vond ik Non, je ne regrette rien!. Wanneer ik dat hoorde had ik een onbedwing bare neiging mijn handen voor mijn oren te slaan, er was geen ontkomen aan die snerpende stem die je haar ellende onder de neus wreef. Dan had je ook nog Milord, in ons land door Corrie Brokken in een vertaling van Ernst van Altena ge zongen, Padam..Padam en natuurlijk La Vie en Rose. Nu ja, dat was het minst erge. En wanneer iedereen Ik lees in de krant van 7 oktober weer één van de heldendaden van onze gerechtelijke overheid. Wat was er namelijk aan de hand? Twee jongetjes deden hetzelfde wat alle jongetjes in alle tijden al deden; soldaatje spelen met al dan niet zelf gemaakte wapentjes. Hierop reageerde de politie onver schrokken met extra mankracht en stilleggen van het verkeer te plaatse. De beide extremisten wer- de manmoedig door het politie korps ingerekend,ontwapend én aan de ouders overgeleverd; zo vervolgt het verhaal. Ondanks Knot's voorgevoel komt in 2014 een stijging van werkloos heid en daling van inkomen. Knot verwijt bij voorbaat misluk ken van economisch herstel aan de politiek en het tekort aan ver trouwen bij de bevolking. Zes mil jard bezuinigen op o.a. hulpbehoe venden 'moet' echter. Anderhalve week geleden berichtte deze krant, dat in afgelopen jaren Ne derland haar 'ongedekte' garan ties aan IMF, ECB en Europese noodfondsen voor hulpbehoeven de EU-landen opvoerde van 18 naar-201 miljard: éénderde van ons BNP! Op 30 september ging een briefing in de Tweede Kamer door een zeer verontruste Reken kamer niet door. Dijsselbloem gaf aan geen oordeel te willen geven over onze financiële stabiliteit, „omdat dat onze kredietwaardig heid negatief zou kunnen beïn vloeden." Kies de hond die bij je past. Prima stukje in de krant van 7 oktober. Helaas zijn er een boel hondenbe zitters die beter nooit aan een hond begonnen waren. Of beter een speelgoedexemplaar hadden gekocht. Die kun je namelijk in een la laten liggen wanneer je er geen zin in hebt. Een hond hou den kost tijd en geld. Dagelijks twee uur per dag voor wandelen, verzorgen en opvoeden. Een hond heeft gezelschap nodig en kan na gewenning maximaal zes uur al leen zijn. Een hond moet worden opgevoed. Hij wordt namelijk niet braaf geboren. Om me heen zie ik honden die hun leventje slijten in een bench of kooi. Die met een antiblafband om op de vensterbank liggen, of uitgelaten worden aan een prikband. Er zijn er ook die tien stappen mogen lo pen aan een lijntje van amper een meter. Honden die bang zijn van hun eigen baasje omdat deze hem zo hard heeft aangepakt dat het hele vertrouwen weg is. Kortom, een hoop hondenleed veroorzaakt door mensen die geen honden waard zijn. Denk na voor je tot aanschaf overgaat. Honden zijn in telligente wezens met gevoel. Geen paar oude schoenen dat je aan de kant schuift wanneer je er genoeg van hebt! De lezing van professor B. Oomen is door mij als preek voor eigen pa rochie ervaren, overigens wel met veel elan en kennis van zaken ge bracht. Het idee om Europees geld aan te vragen lijkt mij niet zo geslaagd, want eenieder weet in middels dat wanneer je een zak geld uit Brussel wilt halen, je er minstens eerst tien moet breng en. Het feit dat we al vijfjaar van de ene crisis in de andere duike len is voor mij reden om aan de praktische waarde van theoreti sche kennis te twijfelen. Het lukt onze topbestuurders, hoogopgelei den en hoogbegaafden niet om or de op zaken te stellen. Een leer stoel Praktische uitvoering van ex cellent onderwijs als sluitstuk van Toponderwijs is wellicht de oplossing. Sinds de jaren zeventig wordt er gebouwd aan de skyline van Ter- neuzen, én op enkele gebouwen na zijn de meeste appartementen gebouwen rechttoe - rechtaan. Dat geeft een wat eentonig aan zicht en men vindt er weinig in terug met een relatie tot het wa ter. Met weemoed kijk ik naar de overkant en zie dat aan de boule vard van Vlissingen creatiever is gebouwd (ook in Breskens). De projectontwikkelaar heeft nu nog de kans om er creatiever mee om te gaan, b.v. om in de nog te bou wen drie flats een golfbeweging te creëren (in vorm of kleur). Schrijf desnoods een prijsvraag uit. Een skyline bouw je tenslotte voor mininmaal 100 jaar. MXt Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kees Baan Wijdauplantsoen 29, 4337 VJ Middelburg Hans Pollemans Singel 10, 4515 BT Biervliet Dominique du Fossé Hartogsweg 14, Scherpenisse Rinus Mange Spieringstraat 4, Kamperland Thon Bastiaansen Drostlaan 1Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32