Zeeuws-Vlaamse campagne inbraakpreventie 'Het is een kwestie van duizend kleine stapjes' ZEEUWS-VLAANDEREN 25 Politie, openbaar ministerie en ge meenten hopen het stijgend aan tal inbraken - van 2500 per maand in 2008 tot ruim 3500 per maand nu volgens een onlangs verschenen rapport van het Ver bond van Verzekeraars - terug te dringen door een publiciteitscam pagne. Slachtoffers van inbraak voelen zich vaak letterlijk overval len. Niet alleen omdat ze spullen kwijt zijn, maar meer nog omdat iemand de veilige woonomgeving is binnengedrongen. Het besef dat die veilige woonomgeving minder veilig is dan gedacht, ver oorzaakt bij zo'n twintig procent van de inbraakslachtoffers tijdelij ke of blijvende, soms ernstige, emotionele problemen. Om het 'recht op een veilige woonomgeving' beter te waarbor gen, zetten politie en justitie zo wel in op het voorkomen van in braken (preventie) als op het pak ken en straffen van daders (repres sie) en de nazorg voor inbraak slachtoffers. Om inbraakkansen te verkleinen, moeten burgers meer bewust zijn van inbraakrisi co's, waarna ze betere, afdoende preventiemaatregelen kunnen ne men: installatie van een inbraak alarm, gebruik van sterkere sloten op ramen en deuren, aanbrengen van bewegingssensoren en een deurspion bijvoorbeeld. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten hopen criminele activiteiten va ker te voorkomen door een stevi ge bewustwordingscampagne. Aanmelden voor de bijeenkom sten (zie kader hiernaast) via de gemeentelijke websites of een te lefoontje naar een gemeentehuis. TERNEUZEN - De jaarlijkse Nationa le Zeeuwse Oesterpartij in de Nieuwe Kerk in Middelburg stond drie jaar geleden - en trou wens ook daarna - helemaal in het teken van de biogebaseerde economie. Logisch, want de fossie le brandstoffen raken uitgeput. De toverwoorden: biobrandstof fen en duurzaamheid. Toenmalig commissaris van de ko ningin Karla Peijs schetste een fraaie toekomst, waarin Zeeland (met Vlaanderen) zou uitgroeien tot de nummer één van de bioba- sed economy in Europa. Een belangrijke stap was al gezet met het grensoverschrijdende pro ject Bio Base Europe: een proeffa briek aan de Moervaart bij Gent en een opleidings- en voorlich tingscentrum in Terneuzen. Tot stand gekomen dankzij 21 miljoen euro subsidie van Europa, Neder land en Vlaanderen. Een prestige project, waarvoor vicepremier Maxime Verhagen en Vlaams pre mier Kris Peeters eind juni vorig jaar graag afreisden naar de Ka naalzone. Bij de officiële opening zei Peeters enthousiast: „Wij zijn overtuigd van de potenties, de be drijven ook. Samen op weg dus naar een groene economie." Voorzitter Gertjan van der Brug ge van de beheerstichting Bio Ba se in Terneuzen stelt vast dat het enthousiasme er nog steeds is, ze ker bij de bedrijven, maar dat de doelstellingen van 2006-2007, toen de subsidie werd aange vraagd, moeten worden bijge steld. „De ontwikkelingen verlo pen trager dan verwacht. Er is geen sprake van een revolutie, maar van een evolutie. Een kwes tie van duizend kleine stapjes. Ik maak het waarschijnlijk niet meer mee dat Dow voor honderd procent is overgeschakeld op een biobased productie." Het cen trum in Terneuzen leed, door fou te inschattingen, sinds de start en kele tonnen verlies. De subsidie verstrekkers (waaronder de pro vincies, gemeenten en havenbe drijven) zijn onder strikte voor waarden bereid dat tekort aan te zuiveren en ook de doorstart te ondersteunen. Van der Brugge werkt nu met gedeputeerde Ben de Reu als de wiedeweerga een nieuw businessplan uit. Bio Base Terneuzen wordt breder van op zet en moet uitgroeien tot een 'duurzaamheidscentrum' met na tuurlijk veel aandacht voor de bio based economy, maar ook voor meer algemene bedrijfsopleidin gen en trainingen én voor tech niek. De prestigieuze expositie wordt 'verbreed' en het centrum krijgt ook een netwerkfunctie. Dat allemaal met goedkeuring van de subsidieverstrekkers en steun van het bedrijfsleven. Vol gens Van der Brugge zijn de aan passingen een kwestie van 'voort schrijdend inzicht'. De potenties zouden er niet minder om zijn. Brandweerkazerne in gebruik genomen De brandweer van Oostburg is deze week verhuisd van de Oude Haven naar de nieu we brandweerkazerne op be drijventerrein Stampers- hoek. De officiële opening is zaterdag 2 november. De nieuwbouw heeft veel voe ten in de aarde gehad. De ge meenteraad eiste dat die niet duurder mocht zijn dan I,5 miljoen euro. Dat is uit eindelijk gelukt. Loodewijk de Eerste nieuwe leutprins Prins Loodewijk de Eerste (Angelo van Gimst) is de nieuwe leutprins van carna valsstichting De Vogelpiek uit Vogelwaarde. Hij volgt Prins Peet (Peter Dobbelaar) op die zeventien jaar de scepter zwaaide bij De Vo gelpiek. Van Gimst was ne gen jaar voorzitter van de stichting, ex-prins Peet volgt hem in die functie op. Vrijwilligers gezocht voor Halloweenfeest Vriendenclub Axel blijft aan de weg timmeren. De in maart opgerichte stichting houdt met toneelvereniging 't Spektakel donderdag avond 31 oktober in het Axel- se bos een Halloweenfeest met vossenjacht. Vrijwilli gers zijn nog welkom. Aan melden via 06-10261635. Herfstmarkt in centrum Torentje In multifunctioneel cen trum Het Torentje aan de Monnikenstraat 2 in Groede is vandaag, zaterdag, van II.00 tot 16.00 uur een herfst markt. De markt bestaat uit kramen met streekproduc ten, hobby-artikelen, kunst en tweedehandsboeken. Ook zijn er workshops. Visagie en opmaken na chemotherapie De borstkankervereniging Nederland, afdeling Zeeuws- Vlaanderen, houdt woens dag van 14.00 uur tot 16.00 uur bij de Haarzaak aan Het Zand 53 in Koewacht een bij eenkomst. Thema is visagie bij chemo en opmaken. Deel name is gratis Vooraf aan melden: 0115-451981 of via terneuzen@borstkanker.nl. Singer/songwriter en metal in De Pit Terneuzens poppodium De Pit verkeert dit weekend in heel verschillende sferen. Vanavond, zaterdag, is een akoestisch concert met sin ger/songwriter Damian Wilson en Never Comes Si lence (depressieve symfo nieën). Zondag tussen 14.00 en 18.00 uur draait DJ Eric zijn Metal Matinee vol. ZATERDAG 12 OKTOBER 2013 Het open raam aan de achterkant is niet ruim, 'maar even je buik inhouden en je bent zo binnen', weet brigadier Kees Smallegange. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - De drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten houden vol gende week informatieavonden over (het voorkomen van) woning inbraken. Samen met het centrum voor criminaliteitspreventie en het beveiligingscentrum laten de ge meenten weten wat bewoners zelf kunnen doen om het risico op in braak te verkleinen. ANALYSE door Wout Bareman OOSTBURG VOGELWAARDE AXEL GROEDE KOEWACHT TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 111