Collies hebben grote kans op een gendefect De Drieklank echt open Lastenverlaging inwoners Sluis, ondanks noodzaak bezuinigingen 24 ZEEUWS-VLAANDEREN INBRAAKPREVENTIE Inbrekers slaan tijdens de 'donkere dagen' vaker toe. Een campagne moet bewoners bewuster maken. Border collies, Schotse collies, Amerikaanse collies, witte herders, Duitse herdersJe hoeft niet al te veel moeite te doen om een van deze rassen op straat tegen te komen. Het zijn populaire honden, maar wat veel mensen niet weten, is dat ze op medisch vlak tot een bij zondere groep behoren. De kans is namelijk groot dat de ze honden het zogenoemde MDR-i-gen defect hebben. MDR staat voor 'multi drug resistance'. Het defecte gen zorgt ervoor dat medicijnen, die normaal niet van uit het bloed in de hersenen kun nen doordringen, dit nu wel doen. Bij gebruik van sommige medicijnen, zelfs in een lage do sis, kan dit fatale gevolgen heb ben voor de betreffende hond. Dat alles werd in 1983 ontdekt bij Schotse collies. Een veelgebruikt middel tegen parasieten bleek voor een aantal collies een dode lijk gif. Hun ademhalings- en maagdarmstelsel werd dusdanig aangetast, dat een reis naar de hondenhemel nog de enige uit weg was om de pijn te doen ver stillen. Na vele onderzoeken is er nu een lijst met medicijnen, die voor bovengenoemde rassen risi covol zijn. „Voor de meeste kwa len zijn er genoeg alternatieven voor handen. Maar voor hartpro blemen en allergieën is de keus beperkt. Ditzelfde geldt voor che motherapie. Het is een erfelijke kwestie, die niet zomaar is aan te pakken. Als je alle dragers van een defect MDR-i gen uit het fokpro- ces haalt, beperk je de groep fok- honden weer dusdanig dat er al lerlei problemen kunnen ont staan die aan inteelt zijn gerela teerd", vertelt dierenarts Annette Burm. Dierenartsen moeten bij de be handeling van collies, herders, maar ook bij bobtails (en bij krui singen van deze rassen) dus extra gespitst zijn op mogelijke bijwer kingen. Eigenlijk is het dus heel belangrijk dat eigenaren van deze rassen al bij een pup een onder zoek naar dit gendefect laten uit voeren. „Je kunt bij de dierenarts een eenvoudige DNA-test laten doen. Wij nemen wat wangslijm af en kunnen zo bepalen of het dier het gendefect heeft. De uit slag van de test wordt in het pa- tiëntenverslag van de hond geno teerd, zodat iedere dierenarts la ter kan zien of hij bepaalde medi catie absoluut wel of niet mag ge ven." Een schoolorkest speelde vrolijke muziek, waarna wethouder Con- ny Almekinders samen met direc teur Adri de Groote en de aanne mer de nieuwe school opende. Ge drieën bouwden ze een groene OOSTBURC - „Oöööhh. Ben ik ver geten de schuur op slot te doen? Daar ben ik normaal juist heel erg alert op." De vrouw in de hemelli- chamenbuurt van Oostburg schrikt als de politie vrijdagmor gen opeens aan de deur staat en ze een 'voetje' overhandigd krijgt. Even later is ze toch wel blij. „Goed dat de politie zo'n actie doet. Let ik toch nog beter op de volgende keer." Een voetje in de brievenbus is een waarschuwing van de politie. 'Samen tegen inbr- kers' luidt de slogan op de zool. „Sluit ramen en deuren altijd af, ook al bent u maar even weg", staat eronder. Aan de andere kant van het voetje laat de politie we ten dat de 'voetstap' van haar is. „Maar het had net zo goed die van een inbreker kunnen zijn", meldt de voetstap, waarna de controle rende agent laat weten wat er schortte aan de inbraakpreventie van het bezochte huis. In de nabijheid van het Oostburg- se bureau aan de Melkweg ziet een campagneteam onder leiding van de Sluise wijkagent Willem Pijpelink binnen een uur nogal wat ramen open staan. Die ramen zijn voor een insluiper zeer uitno digend: ook - vaak juist - overdag, weet Veronique de Caluwé, advi seur openbare orde en veiligheid van de gemeente Sluis. „Soms staan de ramen wijd open, maar we vonden ook een raam dat op het eerste gezicht dicht zat. Bij na dere beschouwing bleek het niet te zijn vastgezet, zodat het zonder probleem opengeduwd kon wor den. Ook in dat huis ging dus een voetje in de bus." De gemeente Sluis houdt volgen de week - evenals de gemeenten Terneuzen en Hulst - een voor lichtingsavond over inbraakpre ventie. Het aantal inbraken neemt de laatste jaren fors toe. En vooral in de herfst, als het eerder donker wordt, gaat het inbrekers gilde graag op pad. Maar inbre kers voelen zich niet alleen in het donker senang. De gelegenheid maakt de dief, wil het gezegde en de politie kwam gisteren vooral in Oostburg nogal wat gelegenhe den tegen. „Bij een rondgang door een wijk in Sluis later in de morgen regende het hard. Dan zijn ramen en deuren sowieso va ker en beter dicht. Maar in Oost burg mankeerde er nogal eens wat aan de preventiemaatrege len", meldde De Caluwé. De brigadiers Kees Smallegange en Peter Reijnierse lopen expres door een aantal brandgangen. Veel poortjes blijken, als ze er al zijn, niet op slot. Erger is dat ook schuurtjes vaak vrij toegankelijk zijn. Fietsen, gereedschap en kin derspeelgoed staan vaak voor het grijpen. „Hier staan drie vrij nieu we fietsen. Zou toch zonde zijn als ze worden gejat. We zullen maar eens een voetje in de bus doen", zegt Smallegange. Van een huis waar het raam open staat, blijkt de bewoonster thuis te zijn. „Ik moet toch af en toe de boel luchten", verontschuldigt ze zich, waarna ze meldt dat „ze niet zo vaak meer thuis is." Reijnierse schiet te hulp: „Dan moet je zon dagmiddag met een busje naar het Koekoeksnest gaan. Kun je ge zellig dansen." INFORMATIEAVONDEN OVER WONINGINBRAKEN 'muur', nadat kleuters een blauwe muur van kartonnen dozen had den omgegooid. De nieuwe school is frisgroen, terwijl de oude blauw was. De school zag er in augustus al tiptop uit, intussen is ook het schoolplein opgeknapt. Door fana tieke ouders, die het schuurtje ver plaatsten en tegels legden, én het stimuleringsfonds van de Rabo bank. De speelplaats is ingericht met prachtig 'pleinmeubilair', be kostigd uit de fondsbijdrage. Wethouder Conny Almekinders was vrijdag trots dat hij een slui tende begroting voor 2014 kon presenteren, waarin ook het weer standsvermogen op een behoor lijk peil wordt gehouden. Nieuwe initiatieven zijn niet in de begro ting te vinden. Aan het eind van de raadsperiode laat het college keuzes aan de (nieuwe) gemeente raad. Want voor 2014 is de begro ting sluitend, de jaren daarna zul len - bij ongewijzigd beleid - de tekorten oplopen: van ruim een half miljoen in 2015 tot aan bijna een miljoen in 2017. De gemeenteraad moet aangeven, hoe die bezuinigingen behaald moeten worden, stelt het Sluise college. De raad heeft een door het college voorgestelde zestig plussersregeling onlangs afgescho ten en zal zelf met initiatieven dienen te komen om de beoogde bezuiniging te realiseren. Overi gens zal Sluis het ambtenaren korps wel geleidelijk inkrimpen, verwacht het college. Natuurlijk verloop levert volgend jaar nog geen structureel bedrag op. Maar in 2015 is Sluis zo'n twee ton min der aan salarissen kwijt. In 2016 en 2017 loopt die bezuiniging op tot een half miljoen, verwacht Al mekinders. Hij meldde dat bur gers en bedrijven de afgelopen ja ren al behoorlijk wat hebben bij gedragen aan de bezuinigingen. Het college wil daarom een be scheiden lastenverlaging doorvoe ren. Wel, waarschuwde Almekin ders, zullen burgers steeds meer verantwoordelijkheid voor de ei gen leefomgeving moeten nemen. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes een kijkje achter de schermen bij Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag: genproblemen bij collies. I Ook kruisingen van border collies lopen een verhoogd risico op problemen vanwege het defecte MDR-1-gen. foto Ronald den Dekker OOSTBURC - Christelijk nationale basisschool De Drieklank heeft niet of nauwelijks opstartproblemen ge had sinds de ingebruikname na de zomervakantie. Bij de officiële ope ning kon gisteren dan ook onge dwongen feest worden gevierd. 'Voetstap' in de bus als inbraakalarm door René Hoonhorst De Zeeuws-Vlaamse gemeenten houden volgende week een infor matieavond over woninginbraken. De bijeenkomsten zijn op dinsdag 15 (Terneuzen), woensdag 16 (Sluis) en donderdag 17 oktober (Hulst), telkens vanaf 19.00 uur. In Terneuzen is de bijeenkomst in brede school De Kameleon, in Oostburg en Hulst in het gemeen tehuis. Belangstellenden moeten zich van tevoren aanmelden via de website van de betreffende gemeente of (tijdens kantooruren) via een tele foontje naar het gemeentehuis. Bezoekers van de bijeenkomsten krijgen een 'kierstandhouder', een dranger die open deur of raam vastklemt door René Hoonhorst OOSTBURC - Hoewel bezuinigingen de komende jaren nodig blijven, zijn B en W van Sluis er in geslaagd de lastendruk voor inwoners iets omlaag te brengen. Ook is er nog ruimte voor 'noodzakelijke investe ringen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 110