WD: hagelkanonnen uitkomst voor telers CONTACTA.NL l 1 Zandsuppletie Oesterdam spaart geld en is goed voor het milieu Onschendbaar 5-6-7 NOVEMBER 20131 22 ZEELAND J DRUGSTOERIST Goes en Vlissingen hebben last van Duitse toeristen die op zoek zijn naar een coffeeshop. NEW rules NO DRUGS zaterdag Als schaken een Olym pische sport was, zou den de Russen een grote kans op goud maken. Want schaken kunnen ze, die Russen. Dat bleek maar weer na de arrestatie van de Russische diplomaat Borodin en zijn vrouw na mishandeling van hun kinderen en het ver oorzaken van aanrijdingen in dronken toestand. Poetin was woest, omdat Borodin nooit ge arresteerd had mogen worden vanwege zijn diplomatieke on schendbaarheid. Toen een ge wenste reactie vanuit Neder land iets te lang uitbleef, gooi de hij het over een andere boeg. De toch al wazige be schuldigingen aan het adres van in Rusland gearresteerde Greenpeaceleden werd uitge breid met een drugsvondst en ineens begon hij te klagen over de kwaliteit van de Nederland se zuivel. Als Kasparov en Kar- pov in hun beste jaren zette Poetin hiermee minister Tim mermans schaakmat. Timmer mans maakte meteen zijn excu ses. Nederland had de diplo maat nu eenmaal niet mogen ar resteren, zo zijn de regels, maar bovendien zou een importver bod van Nederlandse goederen in Rusland miljarden kosten. Poetin had natuurlijk zijn diplo maat op het matje moeten roe pen, maar dat deed hij niet. Stel letje hypocrieten. En daar moe ten dan de Winterspelen plaats vinden. Benieuwd hoe het straks is als er een homofiele sporter wordt gearresteerd als iets te openlijk de seksuele ge aardheid blijkt, want de Russi sche regering heeft net wetten aangenomen die zogenaamde 'homopropaganda' verbiedt. Chef de mission Maurits Hen driks kan dan wel zeggen dat een zoen aan je homo-vriend of lesbische vriendin op de Winterspelen moet kunnen, maar veel sporters zijn er niet gerust op. De oplossing ligt voor het op rapen. Maak van onze lesbische sporters als Ireen Wüst en snowboardster Cheryl Maas di plomaten. Benoem ze tot am bassadeur, staatssecretaris, mi nister, het maakt niet uit wat, en laat ze helemaal los gaan in Sochi. Ze zijn dan immers toch onschendbaar. Zet ze schaak mat, die Russen. DEN HAAG - Hagelkanonnen zijn een uitkomst voor fruittelers. Ze kunnen daarmee hun oogst be schermen tegen grote schade door hevig noodweer. Dat vinden de WD-Kamerleden Remco Dijkstra en Helma Lod ders. Ze hebben vragen gesteld aan de staatssecretarissen Wilma Mansveld (Infrastructuur) en Sharon Dijksma (Economische Za ken). Ze stellen vast dat het ge bruik van hagelkanonnen in de ene gemeente wel mag en in de andere niet. Ze vinden dat de schade door noodweer een enor me impact kan hebben op de jaar oogst van een> teler. In de afwe ging of hagelkanonnen gebruikt mogen worden zou daarom het belang van telers boven dat van eventuele overlast moeten staan. De WD vraagt of hagelkanonnen ook kunnen worden ingezet op plekken waar hagelschade funest kan zijn. Te denken valt aan ha venterreinen waar auto's staan ge parkeerd (zoals in Vlissingen). MIDDELBURG - „Het is óf handha ven, óf stoppen met het ingezete- nencriterium. We willen als Goes niet het afvalputje van oostelijk Nederland worden." Burgemees ter René Verhulst is er op gebeten te voorkomen dat Duitse drugs toeristen vaste voet aan wal krij gen in zijn stad. Donderdag mondde dat uit in een actie, waarbij drie lokale straat dealers en drie kopers werden aan gehouden. De actie was zorgvul dig voorbereid, zegt Verhulst, en vond haar oorsprong in de zomer vakantie. Drugsdealers kregen in de gaten dat Duitse toeristen bij de gedoogde coffeeshops Van Aar den en High Life voor een geslo ten deur kwamen te staan. Sinds de invoering van de wietpas mei 2012 en het huidige ingezetenen- criterium, mogen de shops alleen klanten met een Nederlands pas poort binnen laten. Enkel tegen overtreding van die regel optreden, is lastig, aldus Ver hulst. „Het Openbaar Ministerie gaat pas daadwerkelijk tot vervol ging over, wanneer voldoende be- lastbaar bewijs is verzameld. Toen wij in het veiligheidscollege de eerste keer met de problema tiek rond Duitse kopers kwamen aanzetten, zei de officier van justi tie dat we die gasten maar een fol dertje moesten geven met infor matie over de regels. En de dealers moesten we zeggen dat ze naar school moesten gaan. Werke lijk! Dat stadium zijn we natuur lijk al lang voorbij." Besloten is tot de inzet van gerich te surveillances in het gebied rond de twee coffeeshops in het centrum. Daarbij werd expliciet gelet op auto's met een Duits ken teken. De informatie die dat ople verde, leidde tot de aanhoudin gen van donderdag. „Het gaat met pieken en dalen. In de zomer was zo'n piek en voor de herfstvakantie houden we daar weer rekening mee. We blij ven er bovenop zitten", zegt Ver hulst. In Vlissingen speelt volgens hem dezelfde problematiek met Duitse drugstoeristen. Terneuzen, die an dere Zeeuwse plaats met een ge doogde coffeeshop, heeft geen last van Duitsers. Op initiatief van Verhulst kwamen de drie bur gemeesters donderdagavond bij el kaar om de ervaring op dit gebied uit te wisselen. Terneuzen heeft laten zien dat de overlast voor de omgeving met een streng handha vingsbeleid wel degelijk in toom kan worden gehouden, zeggen Verhulst en zijn collega fan Lo- nink. Tot drie jaar geleden zucht te de Zeeuws-Vlaamse Schelde- stad onder het af en aan rijden van Belgen en Fransen. Dat werd al minder toen Lonink een de creet uitvaardigde dat bepaalt dat de coffeeshop maximaal twee gram softdrugs per klant mag ver kopen, in plaats van de gebruike lijk vijf gram. Met de invoering van het ingezetenencriterium droogde de zuidelijke handelsrou te verder op. „Het aantal meldingen van over last is sinds 2010 gehalveerd", zegt Lonink. „Je ziet hier bijna geen drugstoeristen meer." Ronald Me ijer van de Wijkraad Binnenstad Terneuzen: „Ik kan niet anders dan bevestigen dat het een stuk rustiger is geworden, nadat we een paar keer heel hard aan de bel hebben getrokken. Ik heb wel het idee dat de illegale handel meer over de stad is verspreid. Die gas ten zijn met internet en mobiele telefoons flexibeler. Ze zitten niet meer vast aan een adres, maar pak ken de boel gewoon op en nemen Dé netwerkbeurs van Zuid-West Nederland en Vlaanderen REGISTREER GRATIS ALS BEZOEKER 3 hallen 350 standhouders 22.500 bezoekers 15.000 m2 beursvloer Seminars en workshops Bedrijven uit alle branches Live radio- en televisie uitzendingen Goede doel: Stichting Pink Ribbon ■a». -.ia«fe Het werk werd uitgevoerd met een enorme zuighopper van 100 meter lang; een van de grootste schepen die ooit in de Ooster- schelde heeft gevaren. Met dit pro ject Veiligheidsbuffer Oesterdam wordt getracht om de negatieve effecten van de zandhonger in de Oosterschelde tegen te gaan. Björn van den Boom, omgevings manager Veiligheidsbuffer Oester dam: „De herstelde zandplaat breekt de kracht van de golven voordat ze tegen de dijk beuken. Daardoor wordt de dam minder aangetast en kan het onderhoud ervan zo'n twintig jaar worden uitgesteld, zo kan er in de toe komst 3,5 miljoen euro bespaard worden op het onderhoud aan de Oesterdam. Ook de natuur profi teert mee van deze maatregel. Met de ophoging van de zand plaat gaan we de zandhonger en bijkomende gevolgen te lijf. Zo'n herstelde zandplaat barst binnen een paar jaar weer van het bodem leven, zo hebben eerdere experi menten bij de Schelphoek en de Galgeplaat uitgewezen." De komende weken wordt het zand geprofileerd door graafma chines: het wordt zo neergelegd en 'geboetseerd' dat trekvogels er volop voedsel kunnen vinden op weg naar hun overwinteringsge- bied. Tegelijkertijd met de zandsupple tie worden, aan de west- en noordzijde van het gebied, enkele oesterriffen gerealiseerd. Die die nen om de toekomstige erosie van het zand te remmen. Maikel Harte SS: <6- Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Na de Belgen en door Marcel Modde De invoering van de wietpas ging vergezeld met een infocampagne. fü 3 André Kuipers Heieen Dura - van Oord Jack de Vries Maurice de Hond Erben Wennemars RILLAND - Voor de Oesterdam, tus sen Rilland en Thoien, is afgelopen weken 450 duizend kuub zand ge stort. In de nacht van donderdag op vrijdag is het laatste zand opge spoten. Rijkswaterstaat, Natuurmo numenten en de provincie Zeeland hebben ruim 3,5 miljoen euro geïn vesteerd in het herstellen van oude zandplaten van de Oesterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 108