Hoop gloort voor kankerpatiënte Zonnemaire Vlissingen moet met nog minder toe 26 BEVELANDEN en THOLEN „Als we geen geld hadden kun nen lenen van vrienden, had An- ne-Marie nu niet meer geleefd", vat Boy de situatie samen. Zijn echtgenote heeft een tumor in haar hoofd. 'Inoperabel, dus uitbe- handeld', concludeerde de arts van de Daniël den Hoedkliniek. Daar legden de Verloos zich niet bij neer. Een Duitse vriend advi seerde Anne-Marie een operatie in de universiteitskliniek van Bonn. Boy: „Twee Nederlandse vrienden legden zonder blikken of blozen 30.000 euro op tafel." Sinds de operatie kan Anne-Ma- rie weer lopen. „Ik heb van de week voor het eerst in drie jaar een strandwandeling gemaakt," vertelt ze blij. De Duitse chirurg haalde negentig procent van de tu mor weg. De rest moet met bestra ling en chemokuren verdwijnen. Probleem is dat zorgverzekeraar CZ noch operatie, noch chemoku ren wilde betalen. De verzekeraar heeft geen contract met het Duit se ziekenhuis en de behandeling met het chemisch middel Avastin wordt in Nederland niet vergoed. CZ betaalt uit coulance de levensreddende operatie en chemo's van Anne-Marie Verioo uit Zonnemaire. Om aan geld te komen, zette het stel hun huis te koop en zochten ze de publiciteit. Boy: „De EO zendt volgende week een reporta ge uit. Die gaat door, ondanks de telefonische toezegging van CZ. Is het niet voor ons, dan voor vele anderen die in een vergelijkbare situatie verkeren. Want ziek zijn is al erg, maar als je vervolgens ook nog overal wordt tegenge werkt..." Verioo blijft boos op de verzekeraar. „Ze betalen uit cou lance, zeggen ze. Maar het eerste wat die mevrouw aan de telefoon zei was: 'U hebt de media inge schakeld.' Eigenbelang, vermoed ik. Aan het eind van het jaar kun nen verzekeraars geen slecht nieuws gebruiken, want in decem ber en januari mogen hun klan ten overstappen." Het gevecht om het leven van Anne-Marie heeft zo veel geld gekost, dat Boy voor zijn bedrijf uitstel van betaling heeft aangevraagd. Boy: „Het huis blijft te koop en er gaan schade claims naar CZ en de Daniël den Hoedkliniek, die inmiddels heeft toegegeven dat opereren wel mo gelijk was. Het gaat ons niet om de artsen. Het zijn de regels in dit land. Het lijkt een computerspel. Levens: die moet je kopen." Dit blijkt uit de begroting voor 2014 die gisteren is gepresenteerd. Het geld voor volgend jaar is al ge vonden. Wat er de jaren daarna moet gebeuren, moet besproken worden met de nieuwe gemeente raad, die aantreedt na de gemeen teraadsverkiezingen van maart. Omdat de inflatie verdubbelt van één naar twee procent, komt al jaarlijks ruim vier ton meer bin nen. Daardoor hebben de bezuini gingen nog een omvang van 4,26 miljoen in 2015, 6,20 miljoen in 2016 en 6,86 miljoen euro in 2017. Behalve korten op uitgaven, zal de gemeente ook de inkomsten verhogen via lokale heffingen en belastingen. Dat zijn overigens geen nieuwe besluiten; die waren de afgelopen maanden en jaren al genomen. De nieuwe raad ziet zich straks ge steld voor 'fundamentele en pijn lijke keuzes', kondigt het college van B en W aan. Op bijna alle be leidsterreinen zijn de kosten en uitgaven in beton gegoten. De grens tussen bezuinigen en stuk- bezuinigen is smal. Het huidige college geeft al een voorzet voor een visie op de verde re toekomst van Vlissingen. Daar in zouden de prioriteiten moeten liggen bij wat écht belangrijk is voor mensen, zegt wethouder van financiën Marin de Zwarte: werk, inkomen, huisvesting en onder wijs. Daar moet in aandacht en als het kan ook in geld een schep je bovenop. Cultuur en sport zijn toegevoegde waarden, maar krij gen een lagere prioriteit; daarin zal niet worden geïnvesteerd. Volgens De Zwarte moet de om slag naar veel meer zelfredzaam heid die onder de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) is gemaakt, ook worden gemaakt bij sport- en culturele verenigingen. En als de meer kwetsbare en hulp behoevende Vlissingers dat kun nen - zoals de afgelopen tijd is ge bleken, dan moeten de sterkere Vlissingers dat toch ook kunnen, vindt De Zwarte. „Mensen kun nen zelf meer dan ze denken. Het wordt wel een moeilijk verhaal om dat uit te leggen maar het helpt dat we bij de WMO die re sultaten ook werkelijk hebben ge boekt." De kosten zijn gedaald en de eigen betrokkenheid van men sen is gegroeid. „Dat kan worden doorgetrokken naar sport en cul tuur." De gemeente trekt zich nog verder terug. „Voorheen vroe gen wij aan mensen of ze met ons wilden meedenken. Straks moe ten mensen aan ons vragen of we willen meedenken." Natuurmonumenten zoekt in Zuid-Beveland vrijwilligers voor: j natuurbeheer, promotie, geven van excursies, begeleiden jeugd- activiteiten en het tellen van amfibieën, dagvlinders en broedvogels. Bel ons voor meer informatie: 0113 - 64 40 44 Natuurmonumenten door Ton van den Nouweland ZONNEMAIRE - Blijdschap en wan trouwen vechten vandaag om de voorrang in het leven van Anne-Ma- rie en Boy Verioo uit Zonnemaire. Blijdschap omdat zorgverzekeraar CZ laat weten alsnog Anne-Maries behandelkosten te betalen. Maar met hun vertrouwen in het Neder landse zorgsysteem komt het nooit meer goed. Anne-Marie en Boy Verioo uit Zonnemaire: „Ziek zijn is al erg, maar als je dan vervolgens ook nog overal wordt tegengewerkt..." foto Dirk-Jan Cjeltema door Maurits Sep VLISSINGEN - En weer moet het mes in Vlissingen. De gemeente ontkomt niet aan nieuwe bezuini gingen. Bovenop de 13 miljoen die de afgelopen jaren al is bespaard, komt een nieuwe opdracht van 7,3 miljoen euro in 2017.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 102