'Beste levende schrijver van korte verhalen' 'Vader van ons federale systeem' 1936-2013 BUITENLAND 9 ^(•1 CRUISEWINKEL.NL UW CRUISE BDEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Oostelijke Middellandse Zee ms Rotterdam Indonesië ms Rotterdam www cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 zonder enige aanleiding imams waar ze veel sympathie voor heb ben. Dat leidt tot woede en radica lisering", verklaart activist Omar Hassan van de groep Muslims for Human Rights, die ook de span ningen tussen religies ziet op lopen. „Extremisme drijft men sen uiteen." Mombasa is een stad met twee ge zichten. Enkele kilometers verder op liggen de parelwitte stranden en luxe hotels, waar westerse toe risten zich laven aan lekkere drankjes en spijzen. Een wereld van verschil met de verwaarloos de, dichtbevolkte volkswijken, waar jongeren zich gemarginali seerd voelen en zich daarom graag laten beïnvloeden door pre dikers die zich tegen de westerse decadentie keren. De werkloos heid is hier hoog, de infrastruc tuur slecht. Hassan: „We zien het voortdu rend gebeuren, jongeren die vin- den dat ze niks te verliezen heb ben en hun families verlaten om. zich in Somalië bij de jihad van al-Shabaab aan te sluiten. Hoe har der en onrechtmatiger de autori teiten optreden tegen moslimlei ders, hoe meer jonge mannen die weg zuHen gaan." TORONTO/STOCKHOLM - Nooit had Alice Munro gedacht dat ze de No belprijs voor de Literatuur zou winnen, maar nu haar die eer is toegekomen en nog wel als de eer ste in Canada werkende schrijver, vindt ze die ervaring 'quite wonder ful/'. Het is ook heel goed voor de relatief onbekende Canadese lite ratuur, voegde ze er gisteren aan toe. Munro (82) is nummer 110 in de prestigieuze rij van literatuurprijs winnaars van het roemrijke Zweedse instituut. Alice Laidlaw (haar meisjesnaam) is pas de der tiende vrouw in dat gezelschap. In de motivatie voor haar onder scheiding wordt ze de 'meester van het hedendaagse korte ver haal' genoemd. Vakbroeders had den haar al vergeleken met Tsje- chov, De Maupassant en Tolstoi. In het Engelse taalgebied geldt ze als beste levende schrijver van kor te verhalen. Munro hoorde het 'blije en verras sende' nieuws van haar dochter, die haar erover belde. In Canada was het nog vroeg in de ochtend toen in Stockholm de naam van de winnaar bekendgemaakt werd. Het Nobelcomité erkende later dat het geen contact had kunnen leggen met haar en dat de wereld het al zou weten voordat zij het zelf hoorde. Alice Munro begon in haar tiener jaren met schrijven en heeft zo'n vijftien bundels gepubliceerd. Ze zijn in vele talen vertaald. In het Nederlands verschenen onder meer De liefde van een goede vrouw (The love of a good woman, 1998), Collega-schrijvers hebben Alice Munro met Tsjechov, De Maupassant en Tolstoi vergeleken Het uitzicht vanaf Castle Rock (The view from Castle Rock, 2006) en Te veel geluk (Too much Happiness, 2009). Munro beschrijft de diepste kroch ten van het ogenschijnlijk alle daagse boerenleven uit haar jeugd: kalkoenen, de zilvervossen- farm, het omhakken van bomen, de harde seizoenen, slepende ziek ten en het gefluister over schande in de familie. Haar niet zelden fe ministische heldinnen zijn meis jes en vrouwen die moeten overle ven in de ruigte van door Schotse protestanten en Ierse katholieken bevolkte gehuchten in afgelegen Ontario. In de jaren zestig vestigde de schrijfster zich in de provincie Bri tish Columbia met haar eerste man met wie ze drie dochters kreeg. Een vierde overleed kort na de geboorte. Het paar begon een boekenwinkel, Munro's Books, die nog steeds bestaat en geldt als een van de meest gerenommeer de op het Amerikaanse continent. Het huwelijk hield geen stand, mede omdat Munro bleek geen ondergeschikte rol meer te willen spelen bij haar in welstand gebo ren, klassebewust en conservatie ve echtgenoot. Die gaf haar wel al le steun om schrijver te kunnen worden. Na de scheiding werd ze writer in residence aan de universi teit van Ontario. Daar trouwde ze de geograaf Gerald Fremlin die dit voorjaar overleed. Drie jaar geleden onthulde Mun ro in een interview op het Toron to International Festival of Au thors dat ze had gestreden tegen kanker, zonder daar nadere bijzon derheden over te geven. De winnares van de Nobel prijs voor de Literatuur schrijft over het alledaagse boerenleven in Ontario mocratie met een opmerkelijke, le gale list. 'De Wilfried' onthief de koning 36 uur van zijn functie we gens 'feitelijke onmogelijkheid te regeren' en liet zijn voltallige kabi net de wet ondertekenen. Martens werd op 19 april 1936 ge boren in het Oost-Vlaamse Slei- dinge. In 1979 werd hij voor het eerst premier. „Hij redde ons land in de jaren '80 uit een econo misch moeras en is de vader van ons federale systeem", zegt Euro pees 'president' Herman van Rom- puy. Van 1985 tot 1992 was Miet Smet staatssecretaris in zijn rege ring. Geruchten over een relatie drukten ze de kop in. In 1990 werd Martens voorzitter van de Europese Volkspartij (EVP), twee jaar later ging hij de Europese poli tiek in. Tot zijn woede werd Smet in 1999 lijsttrekker bij de Europe se verkiezingen. Ze mijdden el kaar tot Smet in 2008 de geschei den Martens bij een voordracht zag. Het was toen snel gepiept. "T T ilfriedje,*poes, je J\ j wordt veel te mager. V V Dat klopt niet", zei oud-staatssecretaris Miet Smet be gin dit jaar tegen haar ex-baas, de Belgische oud-premier Martens. Woensdagnacht overleed de 77-ja- rige politicus die de meeste fede rale regeringen uit de Belgische geschiedenis leidde. Dat gebeurde thuis in Lokeren met Miet (70), zijn soulmate én voormalige oppo nent bij de Christelijke Volkspar tij (CVP), aan zijn zijde. In 2008 werd Smet zijn derde echtgenote en in april deden ze het voor de kerk nog eens over. Daar zat de katholiek Martens niet mee, na drie burgerlijke hu welijken en vijf kinderen in de kerk trouwen. Ook in de dertien jaar (1979 tot 1992) dat hij, met een korte onderbreking, eerste mi nister was, trok hij zijn eigen Wilfried Martens plan. Toen in 1990 de strenggelovi- ge koning Boudewijn vanwege ge wetensbezwaar weigerde de abor tuswet te bekrachtigen, gaf pre mier Martens voorrang aan de de- Incl iiucttei o.a. Athene. Istanbul. Cesme, Kusadasi. Marmaris, Alanya, Limassol, Rhodos, Antalya. Ashdod. Haifa, Heraklion Vertrek: 10 november Singapore. Jakarta, Semarang, Benoa Lembar. Komodo, Makassar. Surabaya. Singapore Vertrek 12 26 februan, 12 maart ar: mtrstea door Bob van Huët In de volkswijken van Mombasa la ten jongeren zich makkelijk inspi- reren door ronselaars van al-Sha- baab. foto-Frans van den Houdt door onze correspondent Petra Janbroers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9