Libische premier tijdelijk ontvoerd Racen met zonnewagentjes kost bloed, zweet en tranen Jongeren in Mombasa hebben niets te verliezen. Ronselaars uit Somalië ruiken hun kans. 66 Ik hoor meer en meer jongeren die positief zijn over militante groepen als al-Shabaab 8 BUITENLAND AL-SHABAAB Boehner biedt Obama uitweg President Obama is bereid een voorstel voor tijdelijke verhoging van het schulden plafond te tekenen, mits de Republikeinen geen eisen daaraan verbinden. De Repu blikeinen boden gisteren tij delijke verhoging aan, maar wel in ruil voor bredere on derhandelingen over het on gedaan maken van de slui ting van overheidsdiensten. Pakistan arresteert Musharraf opnieuw Oud-president Pervez Mus harraf van Pakistan is giste ren opnieuw in verband ge bracht met de doden die vie len bij de bestorming van de Rode Moskee in de hoofd stad Islamabad in 2007. Woensdag had de voormali ge dictator Musharraf nog te horen gekregen dat hij vrij was om Pakistan te verlaten. Rusland klaar voor arbitragezaak Rusland is klaar voor een ar bitragezaak over het Green- peace-schip Arctic Sunrise. Dat heeft het Russische mi nisterie van Buitenlandse Za ken gisteren laten weten. De Russen zeggen dat ze de Ne derlandse argumenten en documenten in deze zaak hebben ontvangen en dat ze die bestuderen. 'Europeanen met honger bedreigd' Door de economische crisis hebben 43 miljoen mensen in Europa onvoldoende te eten; 120 miljoen mensen lo pen het risico in armoede te vervallen. Dat schrijft de In ternationale Federatie van Rode Kruis- en Rode Halve Maanorganisaties in een rap port dat gisteren in Rome en Genève is gepubliceerd. Zeidan verscheen na zijn vrijla ting op de televisie en zei dat Li bië 'wijsheid en geen escalatie no dig heeft'. Een regeringswoordvoerder had in de ochtend beklemtoond dat de premier niet was vrijgelaten door zijn ontvoerders, maar was bevrijd en dat de daders worden vervolgd. Zeidan is door een briga de 'echte revolutionairen' uit han den van de ontvoerders bevrijd. Waarnemers vermoeden dat er bij het ontzetten van de premier niet is geschoten. De 62-jarige Zeidan werd in de nacht uit het chique en zwaar be veiligde Hotel Corinthia in de hoofdstad Tripoli gehaald door le den van een militie die officieel onder het ministerie van Binnen landse Zaken valt. De daders zou den voormalige opstandelingen te gen het regime van kolonel Kad- dafi zijn. De opstandelingen tegen Kaddafi heten nu eigenlijk allemaal 'revo lutionairen'. Ze zijn zwaar bewa pend en schuimen met zeer ver schillende doelen voor ogen nog steeds rond in het land. De rege ring poogt die bendes te neutrali seren, bijvoorbeeld door ze offi ciële taken te geven. De ontvoer ders van Zeinab waren bijvoor beeld lid van een militie die mis daad moet bestrijden. Mogelijk zijn ze in die hoedanigheid het hotel binnengekomen. De ontvoerders zeiden toen dat ze Zeidan hadden gearresteerd en dat hij werd vastgehouden in het complex van het ministerie van Binnenlandse Zaken. MOMBASA - Broeierig. Een treffen der woord is er niet om de toe stand in de oude binnenstad van Mombasa te omschrijven. De klamme hitte maakt mensen loom. Jonge mannen in lange wit te gewaden hangen rond in portie ken en op de trappen van verval len huizen in nauwe straatjes. Maar er hangt ook een sfeertje, dat onmiddellijk associaties op roept met boze fundamentalisten die jongeren ronselen voor terreurorganisaties als al-Shabaab. Die was verantwoordelijk voor het recente bloedbad in het West- gate-winkelcentrum in Nairobi. Of lijkt dat maar zo? „Schrijf alsjeblieft niks slechts over de islam, het is een prachti ge, vredelievende godsdienst", pleit Bashir. Hij en zijn vrienden moeten niks hebben van de in hun ogen 'barbaarse jongeren' die vorige week slaags raakten met de politie en een gebedshuis in de fik staken in de wijk Majengo. „Het gaat om een handjevol niets- nutten die zich makkelijk laten beïnvloeden door radicale predi kers. Ze willen mensen bang ma ken en het gevoel geven dat hier op iedere hoek van de straat com plotten worden gesmeed tegen niet-moslims. Maar dat slaat ner gens op. Wij leven met iedereen in vrede." De radicale jongeren staken een gebouw van het Leger des Heils in brand, barricadeerden wegen met brandende autobanden en vielen passanten aan. Er vielen vier doden en acht gewonden. 24 personen werden gearresteerd. De chaos begon bij de Musa Mos kee, enkele uren nadat prediker Sjeik Ibrahim Umar alias Rogo en drie andere moslims hier werden doodgeschoten. Umar werd in ver band gebracht met de Westga- te-aanslag in Nairobi. Een jaar eerder gebeurde op vrij wel dezelfde plek precies hetzelf de. Kort nadat imam Sjeik Aboud Rogo werd doorzeefd met kogels braken onlusten uit. Rogo werd er door de autoriteiten van beschul digd opruiende preken af te ste ken en jongeren te rekruteren voor al-Shabaab, dat aanslagen ge pland zou hebben tijdens kerst 2012. In beide gevallen kregen an- ti-terreuragenten de schuld, ook aLontkent de overheid iedere be trokkenheid bij de moorden. „Dit soort politieacties zijn be doeld om extremisme de kop in te drukken, maar ze bereiken juist het tegenovergestelde", waar schuwt Ali Mohammed, een twin tiger die kruiden verkoopt op de drukke markt in de binnenstad. Zeifis hij gematigd, verzekert hij. „Maar ik hoor meer en meer jon- geren in mijn omgeving zich posi tief uitlaten over militante groe pen als al-Shabaab." Ook kerkleiders en mensenrech tenactivisten zien het fundamen talisme toenemen in Mombasa, eeuwen geleden gesticht door moslimhandelaren uit het Ara bisch schiereiland, waar moslims en christenen altijd vreedzaam naast elkaar hebben geleefd. „In de ogen van veel jongeren ver moordt een christelijke overheid ADELAIDE - Met walging gooit Les lie Nooteboom een kangoeroe van zich af. Normaal zit de cou reur achter het stuur van Nuna7, maar vandaag is het de beurt aan zijn collega's. Leslie rijdt vooruit en schept road kill van de weg. Zijn collega's zullen hem straks dankbaar zijn dat ze niet om zo'n kadaver heen hoeven te sturen, maar de stank is verschrikkelijk. De World Solar Challenge is het WK voor racen met zonneauto's. De tocht voert van Darwin naar Adelaide, 3.000 kilometer door de onherbergzame outback. Ver deeld over verschillende klasses doen liefst 40 auto's mee. De bes te teams doen er vier dagen over. De race is vies en zweterig. De fu turistische ontwerpen lijken ele gant over de weg te zweven, maar de race kost bloed, zweet en tra nen. De ontberingen gelden niet alleen voor coureurs, die uren lang in cockpitjes zitten bij tempe raturen tot 50 graden. Ook voor de rest van de karavaan is het af zien. Buiten kamperen in de out back betekent dat het rode stof tot in de diepste poriën komt te zit ten. Wassen is er niet bij en poe pen doe je in het bos, terwijl je na denkt over giftige slangen. „We krijgen te veel zon binnen. Harder rijden, anders raakt de bat terij niet leeg!" Het Solar Team Eindhoven beleeft een droomde- buut. Vierzitter Stella, de eerste gezinsauto ter wereld op zon- ne-energie, rijdt de concurrentie aan gort en presteert boven elke verwachting. Bijrijder Michel Du- buisson vindt dat het allemaal wel erg soepeitjes verloopt.: „Af en toe kijk ik achterom en dan lig gen de twee passagiers te slapen. Alsof we'op vakantie zijn." Van die ontspanning is bij het an dere Nederlandse team, Nuon So lar, veel minder te merken. Het team uit Delft won de race al vier maal, maar moest de eer de laat ste twee maal laten aan het Japan se Tokai. De vijfde titel wil het be halen met de hulp van concentra tors, platen met extreem efficiën te zonnepanelen. Ze liggen in de auto en komen tijdens tussen stops tevoorschijn om maximaal te profiteren van het zonlicht. Wie het waagt om er voor langs te lopen wordt weggeschreeuwd. Elke dag moeten de teams om vijf uur stoppen met rijden. Zodra de auto van de weg is gehobbeld, worden de zonnepanelen zo ge richt dat ze de laatste zonnestra len meepakken. Hoe meer ener gie er in de batterijen zit, des te langer kan een hoge snelheid wor den vastgehouden, 's Ochtends staat het hele team voor zonsop gang op en worden de panelen de andere kant op gericht. „Vandaag is de dag van de waar heid. Iedereen moet voluit", zegt Wubbo Ockels op de tweede dag. De gewezen astronaut is als advi seur aan het team verbonden en heeft aan meer races meegedaan dan wie ook. Hij vertelt studen ten niet wat ze moeten doen, maar probeert ze met vragen te sturen. Dat hij in al die jaren maar eenmaal echt werd tegenge sproken verbaast niet. „Ik ben wel de godfather van dit team." Het gevecht tussen Delft en Tokai is fascinerend. De twee blijven voortdurend bij elkaar. Als het Nuon Solar Team uiteindelijk als winnaar over de streep schuift is de vreugde uitzinnig. Bij gebrek aan een echte fontein springt ie dereen in de drié plastic zwem badjes. Team Eindhoven zit dan nog in de bush, maar wordt van daag aan de meet verwacht. WASHINGTON ISLAMABAD MOSKOU ROME/GENÈVE TRIPOLI - De Libische premier Ali Zeidan is gisteren enige tijd ont voerd geweest door gewapende mannen die de liberale leider ver wijten maakten over de aanhou ding afgelopen weekeinde van een Libische terreurverdachte. Dit al-Qaeda-kopstuk, Abu Anas al-Liby, werd in Tripoli door Ameri kaanse militairen opgepakt. Kansloos en dus door onze correspondent Frans van den Houdt Marktkoopman Ali Mohammed Het Nuon Solar Team heeft goud gewonnen en viert feest, foto ANP door onze correspondent Robert Portier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8