f r r bV) aa matfassen auping 6 BINNENLAND Slechts 39 procent van 163 ondervraagde begeleiders van jong volwassenen met beperkingen geeft seksuele voorlichting. Man moet 19 jaar na vonnis alsnog cel in 'Niet alle Wajongers naar keuringsarts' f Nu tot €700,- inruilkorting MAASTRICHT - Seksuele voorlich ting in de zorg voor mensen met een verstandelijke beperking laat nog te wensen over. Slechts 39 procent van 163 ondervraagde be geleiders van jong volwassenen met verstandelijke beperkingen geeft seksuele voorlichting. „Meestal gebeurt dat nadat een probleem is ontstaan, zoals een zwangerschap. Terwijl deze groep er baat bij heeft om voorlichting te krijgen voor ze seksueel actief wordt. Ze ervaren meer proble men op het gebied van seksuali teit dan anderen en worden vaker seksueel misbruikt", zegt Dilana Schaafsma. Zij verdedigde giste ren haar proefschrift Sexuality and Intellectual Disability; Implications for sex education aan de Universi teit Maastricht. De behoefte aan seksuele voorlich ting is er wel, constateerde ze tij dens interviews die ze afnam on der twintig mensen met een ver standelijke beperking in de leef tijd van 15 tot 52 jaar. „Dit is een groep met verschillende niveaus. Er zijn er die zeggen genoeg te hebben aan zichzelf. Die mastur beren misschien zonder dat ze precies weten wat ze doen. Maar anderen willen misschien een re latie of kinderen. Ik sprak een jon geman van 30- met een kinder wens. Hij zei dat het de eerste keer was dat iemand daar naar had geïnformeerd. Een vrouw van 52 vertelde dat ze nooit kinderen mocht krijgen, terwijl ze dat wel had gewild. Ze zat verplicht aan de anticonceptie en heeft dat als heel vervelend ervaren." Verstandelijk gehandicapten en het krijgen van kinderen is een controversieel onderwerp dat veel is besproken in de media. „Na tuurlijk komt er veel kijken bij het hebben van een kind, maar er moet wel met ze over het onder werp gepraat worden. Dat ge beurt nog te weinig." Verder wordt het beschikbare voorlichtingsmateriaal niet geëva lueerd. „De ervaring is dat de in formatie vooral expliciet moet zijn, omdat de doelgroep het an ders niet begrijpt. Ontwikke laars van voorlichtingsmateriaal maken dus grote platen met 3d-te- keningen van het menselijk lichaam, van beelden van sek sueel misbruik of foto's van mas turbatie. „Maar we weten niet of ze daardoor weerbaarder worden ten opzichte van seksueel mis bruik of dat ze beter in staat zijn relaties aan te gaan." De voorlich ting aan mensen met een verstan delijke handicap beperkt zich tot het stapelen van kennis over sek sualiteit. „Maar misschien is er wel meer behoefte aan het leren van vaardigheden om een relatie op te bouwen." Ook schuilt er een gevaar in om te vertrouwen op kennis. „Door overheidsspot- jes weten ze mogelijk al wat veilig vrijen inhoudt. Maar passen ze die kennis ook wel toe?" Schaafs ma pleit voor meer aansluiting op de belevingswereld van cliënten. „Denk aan sociale media. Deze groep begrijpt niets van Twitter. Ze zijn op hele andere media ac tief, zoals Badoo, een soort van re latiesite. Ik heb eens een neppro- fiel aangemaakt. In een mum van tijd had ik zestig berichtjes van ke rels die wat met me wilden. Daar moet je op kunnen in springen." MÜNCHEN - Een Nederlandse man is woensdag, negentien jaar na zijn veroordeling, opgepakt op het vliegveld van München. Hij bleek in 1994 in Duitsland te zijn veroordeeld tot een gevangenis straf, maar die heeft hij nooit uit gezeten. Al die jaren was hij voort vluchtig. Dat meldde de Duitse politie gisteren. De Nederlandse man heeft nog een celstraf van 685 dagen open staan. Hij werd veroordeeld we gens drugssmokkel, het dragen van een vuurwapen zonder ver gunning en medeplichtigheid aan drugshandel. De Nederlander liep tegen de lamp bij de Duitse douane in Mü nchen, toen hij op een vliegtuig naar Delhi in India wilde stappen. DEN HAAC - Jonggehandicapten met een Wajonguitkering zullen niet allemaal voor de keuringsarts hoeven te verschijnen. Degenen die op basis van hun dossier waar schijnlijk toch nooit meer kun nen werken, worden niet 'door de mangel gehaald'. Staatssecretaris Jetta Klijnsma van Sociale Zaken zei gisteren in de Tweede Kamer dat ze niet ie dereen 'onnodig wil belasten'. Klijnsma reageerde op de oproep van PvdA-Kamerlid John Ker- stens om niet 'iedere Wajonger in zijn onderbroek voor de keurings arts te laten verschijnen'. In het sociaal akkoord is afgespro ken dat alle 230.000 Wajongers herkeurd zullen worden vanaf 2015. Wie nog kan werken, moet aan een baan worden geholpen. Zolang dat niet lukt, wacht de bij stand. f vQn Bij aanschaf van nieuwe Auping matrassen krijg je niet alleen tot€ 700,-Inruilkorting, we nemen óók je oude matras mee. En deze wordt vervolgens duurzaam verwerkt. Gemakkelijk, milieubewust én goed voor je portemonnee. Zondag a.s. geopend! Kijk op www.auping.nl Auping nights, Better days Een goede nacht begint bij: uw Auping Plaia en Auping Premium dealer Axel: Pot Interieur, Nieuwendijk 89 - Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) Koudekerke: Woontrend Zeeland, Duinstraat 18A Verstandelijk gehandicapte wil ook seksuele voorlichting door Lilian Dominicus «flVP Inruilwaarde is afhankelijk van het type nieuwe matras(sen). Kijk voor de voorwaarden op www.auping.nl/inruilkorting. Actieperiode 23 september t/m 3 november 2013.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6