De ov-chipkaart functioneert, tijd voor iets nieuws Ambtenaar baalt zelf ook van bureaucratie bij de overheid maar 'is superrelaxed' BINNENLAND 5 Brigade tegen bureaucratie ii Alles is verdraaid en verzonnen. Niets is meer privé, alles ligt op straat Dat blijkt uit een internetenquête van de Kafkabrigade onder 6.250 ambtenaren (gemiddelde leeftijd 51 jaar). De Kafkabrigade is een or ganisatie die overheden helpt bu reaucratie te verminderen. De vra gen gingen over bureaucratie bin nen de eigen organisatie en over de papierwinkel waar burgers mee worden geconfronteerd. 40 procent van de ambtenaren maakt zich boos over de hoeveel heid formulieren die zij én hun klanten moeten invullen. Kafka-onderzoekster Marjolein Minderhoud: „Steeds weer note ren wat je naam en afdeling zijn en wie je leidinggevende is. Het is een ergernis van ambtenaren, maar ook van klanten. Die men sen moeten bij een gemeente ie dere keer al hun gegevens invul len, terwijl die in de systemen al lemaal al lang aan hun naam ge koppeld zijn." Daarnaast worden de klanten van de overheid te vaak blootgesteld aan falende ICT, zo vinden de ambtenaren. Ook klagen ambtenaren over de tijdrovende, interne processen voor het bestellen van werkbeno- digdheden, zoals wachtwoorden voor systemen. „Er was iemand die meldde dat hij voor het aan vragen van een printercartridge drie formulieren moest invullen. Twee dagen later kwamen er twee mensen naar die printer om te kijken wat voor type het was en een week later was de car tridge er." Daarnaast wordt er gemopperd over het registreren van gewerkte 40 procent van de ambtena ren is boos over de hoeveel heid formulieren die zij én klanten moeten invullen uren. „Dat 'tijdschrijven' moet soms in twee verschillende systemen worden bijgehouden. Dat is ingewikkeld en tijdro vend." Aan ambtenaren werd ook ge vraagd op welke gebieden bureau cratie kan worden verminderd. Een kwart van de ondervraagden noemde de manier waarop Europese aanbestedingen moeten worden uitgevoerd. Minderhoud: „Er zijn mensen die een dagtaak hebben aan die Europese aanbe stedingen." De politie en het middelbaar on derwijs scoren het hoogst wat be treft onnodige bureaucratie, basisonderwijs en onderzoeksin stellingen het laagst en komen dus het best uit het onderzoek. De Kafkabrigade strijdt sinds 2005 vanuit Den Haag tegen over bodige bureaucratie in Nederland. In hun eigen woorden: 'We onder zoeken bureaucratische toestan den waar geen touw meer aan vast te knopen is, waarin mensen met meerdere logica's, regels en procedures tegelijkertijd te ma ken hebben'. De naam refereert aan schrijver Franz Kafka. 'Kafkaiaans' staat voor 'op raadsel achtige wijze beangstigend en be dreigend'. hij er geen behoefte aan heeft de mensen die hem 'graag zien uit glijden' nog verder 'voeding te ge ven'. Zwijgend luisterde de kickbokser vervolgens naar de aanklagers, die uit de doeken deden hoe Hari zich de afgelopen jaren tijdens het uitgaansleven in Amsterdam zou hebben misdragen. Zo werd zakenman en miljonair Koen Hij heeft gezegd dat zijn advocaten het OM om de oren gaan slaan Everink in elkaar geslagen in een skybox van de Amsterdam Arena, tijdens dancefeest Sensation in juli vorig jaar. De voet van Ever ink bungelde na de mishandeling alleen nog met zijn huid aan zijn onderbeen. Ook was de oogkas van Everink gebroken. Maar ook in Jimmy Woo, Club Air, het Cooldown Café en in Blinq zou Hari rake klappen heb- ben uitgedeeld. In de zomer van 2011 zou hij het huis van zijn ex-vriendin hebben 'verbouwd' en zijn ex bont en blauw hebben geslagen. Hari staat ook terecht omdat hij een vrouw aanreed. Of de kickbokser voor al deze mis drijven veroordeeld zal worden, is nog maar de vraag. De rechter be sloot gisteren dat een aantal agen ten gehoord moet worden. Vol gens de advocaten van Hari zijn er foto's van de plaats delict ge lekt naar KRO Brandpunt die niét in het strafdossier zitten. De agen ten moeten hier helderheid over verschaffen. Voor het proces tegen Hari zijn nog drie dagen uitgetrokken. DEN haag - Ze erkennen het al dan niet schoorvoetend. Je mag best trots zijn op de Nederlandse ov-chipkaart, vinden de deskundi gen die gisteren door de Kamer commissie voor Infrastructuur werden opgetrommeld voor een hoorzitting. Eén kaart voor bus sen, treinen, metro's en trams van meerdere concurrerende bedrij ven, dat kennen ze in het buiten land niet. Natuurlijk is er kritiek. Wie ver geet uit te checken met de ov-chipkaart is veel geld kwijt. Te rugvorderen is ingewikkeld. Voor toeristen moet er eigenlijk een speciale kaart komen, erkent com mercieel directeur Hans Peters van NS-Reizigers. Maar toch. Ne derland heeft een kaart die rede lijk betrouwbaar functioneert. Tijd om achterover te leunen? Nee. Vanuit de Tweede Kamer wordt er op initiatief van Chris tenunie en WD gestreefd naar de 'ov-chipkaart 2.0'. Een moder ne versie, dus. De huidige kaart is eigenlijk ouderwets, vindt Auke Huisman wiens adviesbureau betrokken was bij het ontwikkelen van de NS-businesscard. 'Zijn' kaart biedt al meer mogelijkheden dan de gewone chipkaart. Belangrijk ste verschil: met de businesscard wordt achteraf afgerekend. Je hoeft dus nooit te zorgen voor vol doende tegoed op de chip. Het is een klein verschil, maar het spreekt wel een andere doelgroep aan. Zo'n variatie in kaarten zou meer mogelijk moeten zijn,.vinden de deskundigen. Zoals de klant anno 2013 kan kiezen uit meerdere tele foonaanbieders, moet hij in de toekomst ook kunnen kiezen uit meerdere aanbieders van ov-kaart- jes. Wie dat graag wil, moet straks 'prepaid' kunnen reizen of een abonnement afsluiten bij een aanbieder met het interessantste aanbod. Toofan Otaredian, direc teur van het bedrijf Telexis dat nieuwe diensten voor de vervoer ders implementeert: „In de tele com kun je kiezen uit zestig aan bieders terwijl er maar drie net werken zijn. Dat moet in het openbaar vervoer ook kunnen." Zoals een klant nu overal kan bel len zonder zich af te vragen welk netwerk hij gebruikt, zo moet hij in de toekomst ook overal kun nen reizen. Zijn eigen 'provider' rekent af met de gebruikte ov-be- drijven zonder dat de klant het merkt. Dit is het ideaalbeeld dat Huisman in de Kamercommissie schetst. Helemaal ideaal is het als de kaart ook over de grens geldig is. Inderdaad, net als een mobiel telefoonabonnement. Maar moet de ov-chipkaart 2.0 ei genlijk wel een chipkaart zijn? Be talen met de mobiele telefoon, een bankpas of een creditcard is toch ook handig? Ja, erkent direc teur Arco Groothedde van het be drijf achter de ov-chipkaart, Trans Link Systems (TLS). Hij ziet die betaalmethodes in dé toe komst ook echt mogelijk worden in Nederland. Maar hij waar schuwt dat het niet te snel moet gaan. Betrouwbaarheid van het systeem staat voorop. Innovatie kost al snel vijfjaar, stelt hij. Dat is veel te lang, vindt Veolia-di- recteur Manu Lageirse. Hij wil graag snel nieuwe betaalmetho des. De chipkaart kost hem klan ten. In Limburg stapten de passa giers pas weer in de bus nadat het ouderwetse papieren kaartje was heringevoerd. Betalen per sms ziet Lageirse zitten. Wettelijk mag het in Nederland, maar in de praktijk is vernieuwing vrijwel onmogelijk. Want iedereen houdt te zeer vast aan het keurslijf van de huidige ov-chipkaart 1.0. De ov-kaart is ouderwets, vindt Auke Huisman, wiens adviesbureau betrokken was bij de NS-businesscard Vanuit de Tweede Kamer wordt gestreefd naar de 'ov-chipkaart 2.0'. Een moderne versie VRIJDAG 11 OKTOBER 2013 door Cyril Rosman DEN HAAG - Het steeds weer moe ten invullen van al bekende gege vens, de ondoorgrondelijke formu lieren voor Europese aanbestedin gen en drie aanvraagformulieren voor één printercartridge. Ambte naren ergeren zich dood aan bu- Ireaucratie in de eigen organisatie. dens een ontmoeting gisteren tussen politici en de vier winnaars van de verkiezing Leraar van het Jaar 2013. De verkiezing is een onderdeel van de Dag van de Leraar, een initiatief van de Onderwijscoöperatie. leder jaar wordt deze dag zowel nationaal als internationaal gevierd op 5 okto ber. De vier winnaars hadden giste ren een gesprek met de minister-pre sident, minister Bussemaker en staats secretaris Dekker, foto Lex van Lieshout Maarten Bax, biograaf Badr Hari Badr Hari besluit te zwijgen door Paul Bots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5