'Geldzuil in winkel is geste naar kleine kernen' Overschot begroting Goes valt fors lager uit Foutje: kastanjebomen in Yerseke zijn niet ziek BEVELANDEN en THOLEN 27 Goes en Vereniging Dorpsbelangen 's-Heer Hendrikskinderen sporen particulieren aan. ii Wij zijn de enige bank die nog wat extra's voor de kleine kernen doet Bewoners willen verharding vliegveld niet COES - De gemeente Goes begint in samenwerking met de Vereni ging dorpsbelangen 's-Heer Hen drikskinderen een nieuw project dat gericht is op het stimuleren van duurzame particuliere wo ningverbetering. Gisteren, tijdens de dag van de duurzaamheid, is de intentiever klaring ondertekend. „De gemeen te Goes is al geruime tijd bezig om particulieren te stimuleren hun woning te verbeteren", stelt wethouder Jo-Annes de Bat. „We hebben diverse subsidieregelin gen gehad en verstrekken lenin gen met een lage rente. Tegelijker tijd hebben we gezocht naar een alternatief, meer geënt op de zelf redzaamheid van mensen en de lange termijn. Subsidies zijn voor namelijk bedoeld om innovaties te bevorderen. Maar het verduur zamen van woningen in de brede zin van het woord is de afgelopen jaren duidelijk volwassen gewor den. De tijd is rijp om op te scha len, maar dat kan - mede door de krimpende overheidsbegroting - onmogelijk allemaal worden ge subsidieerd door de gemeente. Er is een andere aanpak nodig. Dat combineren we ook met levens loopbestendigheid." In 2011 al wilde de gemeente Goes graag beginnen met het project Alle Lichten op Groen, gericht op het energieneutraal renoveren van woningen. Het Goese plan was volgens de jury echter niet goed genoeg om in aanmerking te komen voor de gevraagde subsi die van het toenmalige Stuur groep Experimenten Volkshuis vesting. Het voornaamste kritiek punt was dat het plan niet werd gesteund door bewoners in de ge meente, waar dat in andere ge meenten al wel het geval was. De Bat is blij dat er nu samen wordt opgetrokken met vereniging Dorpsbelangen 's-Heer Hendriks kinderen. „We willen al het ta lent dat aanwezig is in het dorp benutten. Daarnaast willen we on derzoeken of er alternatieve finan cieringsconstructies mogelijk zijn. In andere koplopersprojec ten zie je dat mensen graag op dit vlak hun expertise ter beschik king stellen en dat er hele goede We willen al het potentieel aan talent dat aanwezig is in het dorp benutten plannen kunnen ontstaan." De ba sis is vastgelegd in het plan van aanpak, dat nu verder zal worden uitgewerkt, vertelt voorzitter van de dorpsvereniging Marten Wiers- ma. „Er is het plan om een energie markt op het dorp te organiseren. Daarnaast hebben we al het woon- loket, dat een impuls moet krij gen met dit project. Het woonlo- ket richt zich onder meer op het matchen van vraag en aanbod van woningruil", zegt hij. „De bedoeling is dat er groepen gevormd worden rond de thema's zorg, woningverbetering en duur zaamheid, die vervolgens in col lectief* particulier opdrachtgever schap zaken gaan oppakken." Door de woningverbetering kan volgens de initiatiefnemers wor den ingespeeld op demografische veranderingen, blijven banen in de bouw- en installatiesector be houden, wordt C02-uitstoot be perkt en de leefbaarheid verbe terd. „Het is dan ook jammer dat veel ideeën van particulieren op de lange baan worden gescho ven." Dat zei John Anthonise, commer cieel directeur bij Rabobank Walcheren/Noord-Beveland gis teravond in de gemeenteraad Noord-Beveland. Anthonise ver ontschuldigde zich voor de com motie die in Wissenkerke en in de gemeenteraad ontstond door de plotse gewaarwording dat de pinautomaat' uit de gevel van het gemeentehuis zou verdwijnen. De communicatie had beter ge kund, gaf hij toe. Dat de toegang tot contant geld in Wissenkerke per vandaag samenvalt met de openingsuren van de Attentsuper- markt ziet de Rabobank eerder als 'iets extra's' wat de bank de ko mende vijf jaar doet voor kleine kernen. Ook in Colijnsplaat wordt de pinautomaat 'in store' geplaatst, als een locatie beschik baar is. De 7000 pinhandelingen die de Wissenkerkse automaat jaarlijks verwerkt, rechtvaardigen niet dat de bank een nieuwe, plof- bestendige pinautomaat ad ander halve ton aan de straatkant hangt, legde Anthonise uit. De Rabokan- toren te Kortgene en Kamperland verliezen hun inloop- en balie functie, vertelde hij. Het nieuwe kantoor in het te bouwen winkel centrum in Kamperland wordt een automatenhal met spreek- ruimte, waar op afspraak een Ra- bomedewerker komt. De mede werkers komen desgewenst ook aan huis na een afspraak met het klantcontactcenter. De raad con stateerde na Anthonise's verkla ring wat gelaten een verschil in perspectief: zij zien een geringere toegankelijkheid van geldzaken voor werkenden en minder mo biele mensen. Anthonise vindt dat men altijd kan bellen en in winkels kan pinnen. De gemeenteraad was lovend over de grondaankoop van 60.000 euro waarmee wethouder Adrie van der Maas de komst van de Spar naar de plek van de oude ga rage Van Gilst in Colijnsplaat vei lig wil stellen. De supermarkton dernemers hebben zo vijf jaar de tijd om hun plan, dat vorig jaar nog concreet leek, te realiseren. Van der Maas noemde het een be droevende ontwikkeling dat de ondernemers het te risicovol von den om door te zetten, maar toon de begrip. Gaat de zaak, die Co lijnsplaat een impuls moet geven, niet door, dan kan de gemeente nieuwe plannen maken. Presentatieconcert Jong Mannenkoor Jong Mannenkoor Salomo houdt vrijdag 25 oktober een concert in de Maartens kerk in 's-Gravenpolder. Van af 19.30 uur brengt het koor onder leiding van Peter Wil deman het repertoire van zijn eerste CD ten gehore. Joost van Belzen en Wim de Penning verzorgen de muzi kale begeleiding. Kaarten kosten 5 euro. Voor kinde ren is de toegang gratis. Halloweendag in pompoenwinkel De Pompoenwinkel aan de Geersdijkseweg in Geers- dijk houdt zaterdag 29 okto ber van 10.00 tot 17.00 uur een Halloweendag. Kinde ren kunnen pompoenen uit hollen en er zijn allerlei pompoengerechten te proe ven. Ook kan er een kijkje achter de schermen worden genomen om te zien hoe van pompoenen decoratieve artikelen worden gemaakt. Laatste puzzelrit op Tholen Op 12 oktober houdt Motor en Autoclub Tholen een au- topuzzelrit voor het hele ge zin. De Stellehoekrit gaat over de binnenwegen rond om Tholen. Na afloop van de rit wordt een klassement opgemaakt, maar er is voor iedereen prijs. Inschrijven in Sport en gemeenschap centrum De Meulvliet vanaf 19:00 uur. Start om 19:30 uur. Jaarlijkse herfstsnuffelmarkt Zaterdag wordt van 9.30 tot 12.00 de jaarlijkse Ovezand- se herfstsnuffelmarkt gehou den. De markt is in het dorpshuis Trefpunt. Alle activiteiten zijn binnen. Volgens de organisatie zijn er voldoende parkeerplaat sen. Mensen kunnen voor acht euro een tafel reserve ren om spullen te verkopen. Informatie: 0113-655674 Dat document informeert de ge meenten over de omvang en de verdeling van de algemene uitke ring, de integratie-uitkeringen en de decentralisatie-uitkeringen uit het gemeentefonds. In plaats van het miljoen houdt de gemeente nu nog 'slechts' 250.000 euro over. Overigens was er rekening mee gehouden dat het overschot lager zou kunnen uitvallen, omdat nog niet alle gegevens bekend waren. Dat zijn ze nog steeds niet, want er is ook nog niet duidelijk hoe de aangekondigde rijksbezuiniging van zes miljard euro voor gemeen ten gaat uitpakken. De Goese be groting is de komende jaren nog structureel sluitend, de gemeente heeft op zwaar weer vanuit Den Haag geanticipeerd door zelf al flink te bezuinigen, onder meer op het personeelsbestand. ARNEMUIDEN - Een aantal bewo ners van Oranjeplaat bij Arnemui- den probeert nogmaals te voorko men dat Provinciale Staten tij dens de vergadering van 1 novem ber groen licht geven voor verhar ding van de start- en landings baan van vliegveld Midden- Zee land bij Arnemuiden. Zo'n tien bewoners van bungalowpark Oranjeplaat hadden al bezwaren ingediend bij de provincie. Via een brief aan onder meer de pro vincie en de gemeente Middel burg zetten ze nu hun bezwaren kracht bij. Als de baan verhard wordt, moet de vliegroute iets ver legd worden. Wethouder Dieuwke Louwrink (PvdA) kondigde dinsdag tijdens de vergadering van de gemeente raad nog aan dat de bomen zou den moeten verdwijnen omdat ze de kastanjeziekte hadden. Dat blijkt bij nader inzien niet het ge val, liet de gemeente Reimers- waal gisteren weten. De bomen zijn eigendom van het bestuur van de kerk in Yerseke. Ze staan ook voor de kerkdeur. Volgens een woordvoerster van de gemeente wordt volgend jaar een onderzoek gedaan naar de ge zondheidstoestand van de kastan jes. Dan wordt onder meer beke ken of de wortels nog in goede staat zijn. De mededeling van Louwrink over de kap van de bomen zorgde voor opschudding tijdens de ver gadering. „Zonder die kastanjes is het Kerkplein het Kerkplein niet meer", zei CDA'er Dirk van der Jagt. Door de kap van zieke kastanjebo men moet verspreiding van de ziekte voorkomen worden. VRIJDAG 11 OKTOBER 2013 Gezamenlijk project woningverbetering door Luc Oggel Wethouder Jo-Annes de Bat door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Als de Noord-Bevel- anders straks niet meer bij vier 24-uurspinautomaten terecht kun nen maar slechts bij twee, is dat geen aantasting van de leefbaar heid maar een kleine verandering in dienstverlening. John Anthonise, Rabodirecteur 'S-GRAVENPOLDER GEERSDIJK THOLEN OVEZANDE door Luc Oggel GOES - Het was ook eigenlijk te mooi om waar te zijn. Goes voor zag in de begroting van volgend jaar een overschot van ruim een miljoen euro, maar dat bedrag moet flink naar beneden worden bijgesteld nu de zogeheten septem bercirculaire van het Rijk bekend is. door Nadia Berkelder YERSEKE - De kastanjebomen op het kerkplein in Yerseke worden niet gekapt. De bomen zijn name lijk niet ziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59