Ik kijk er niet van op als m 28 ZEELAND NATIONALE COMING OUT-DAG Vandaag wordt wereldwijd aandacht gevraagd voor de acceptatie van lesbiennes, homo-, biseksuelen en transgenders (LHBT). In de PZC, in de aanloop naar deze Coming Out-dag, Zeeuwen die besloten hebben uit te komen voor hun andere seksuele geaardheid. Ik hield mezelf graag voor dat het puur om fysieke en seksuele aantrekkingskracht ging, maar daarmee ontkende ik de diepte van mijn gevoelens Op Walcheren, met zijn streng gelovige dorpen, is Domburg in veel opzich ten een vrijplaats. „Er wordt vaak met een schuin oog gekeken naar wat er in Domburg alle maal gebeurt. Ook met betrekking tot homo seksualiteit", zegt de 43-jarige Hans Raaijma kers van ijssalon De Ijsvogel. „Ik zeg wel eens voor de grap dat je in Domburg met gemak een bus zou kunnen vullen met alleen maar homoseksuelen." De geboren Domburger kwam zelf op zijn 35e uit de kast, na een lange zoektocht en een huwelijk van vijftien jaar. Op twintigjarige leeftijd ontmoette hij zijn vrouw. Lange tijd bleef de relatie goed, ondanks persoonlijke en zakelijke sores. „Ik had het heel druk met mijn zaak en ik verloor in die periode ook en kele familieleden. Door mijn volle agenda had ik geen rust en geen tijd om mijn blik naar binnen te keren en na te denken over wat ik voelde", blikt hij terug op zijn periode in de kast. „Want ergens wist ik al langer dat ik homo was." Rond zijn dertigste kwam er wat rust in zijn leven. „Ik kon toen eindelijk eens goed naden ken over wat ik wilde", vertelt hij. Wat moest hij bijvoorbeeld aan met zijn gevoelens voor mannen? „Ik hield mezelf graag voor dat het puur om fysieke en seksuele aantrekkings kracht ging, maar daarmee ontkende ik de diepte van mijn gevoelens. Want het ging ook om geestelijk contact, om kameraad schap, alles wat je met een partner deelt." Maar Hans was wel getrouwd. Toen hij een maal zijn ware gevoelens onder ogen durfde te zien, weigerde hij om - zoals veel anderen in zijn situatie - een dubbelleven te gaan lei den. „Het was heel erg lastig, maar ik móést het mijn vrouw vertellen. Ik zat slecht in mijn vel en was veel aan het piekeren. Dat was voor niemand goed", vertelt hij. Zijn vrouw was de eerste in zijn directe om geving die op de hoogte werd gesteld van zijn homoseksualiteit. „Ik was bang dat ze boos zou worden, of diep in mij teleurgesteld zou zijn, maar ze reageerde heel goed. Ik ben blij dat ik het verteld heb en dat we tot op de dag van vandaag nog een heel fijne band heb ben." Nog steeds is er opluchting als hij te rugdenkt aan de periode waarin hij zijn ge heim onthulde. Wat volgde was een periode van ontdekken en verkennen: „De wereld lag opeens voor me open. Ik ging op onderzoek uit en genoot van mijn nieuwe leven", zegt hij. „Ik pakte vaak de auto om naar Antwer pen te gaan en nam me dan voor om met een paar jongens in gesprek te komen. Daar moest ik echt moed voor verzamelen. Door de open sfeer in de meeste homo-kroegen lukte dat aardig. Die periode gaf me heel veel zelfvertrouwen." Zes maanden later trof hij de man die later zijn partner zou worden. Enig speurwerk leerde de Domburger dat zijn gesprekspart ner óók uit Domburg kwam. „We zien elkaar wel in de supermarkt", schreef hij de man. Na een paar afspraakjes sloeg de vonk over. Nog steeds zijn ze gelukkig samen. „In Dom burg is het totaal geen issue dat wij een ho moseksueel stelletje zijn. De meeste mensen hier zien het als iets volstrekt normaals", ver telt hij. „Ook in mijn zaak is het totaal geen probleem. Er wordt op natuurlijke en speelse wijze omgegaan met mijn homoseksualiteit. En natuurlijk worden er ook grapjes ge maakt." Tijdens het gaaischieten, een jaarlijkse Dom- burgse traditie, nagelden zijn dorpsgenoten een portret van de ondernemer aan 'de paal' daarop de tekst: De ijsvogel is toch geen trekvo- gel! Hans kan er wel om lachen. „Zolang het posi tiefis en met een knipoog gebracht wordt, vind ik het fantastisch!" Zoals het een Domburger betaamt is hij van af zijn vijftiende strandwacht geweest. Op zijn negentiende opende hij De Ijsvogel. Nu, bijna een kwart eeuw later is de ijssalon niet meer weg te denken uit de Ooststraat. Hans bouwde de zaak op van een hoekje in een res taurant tot een volledig pand met eigen per soneel. „Ik ben helemaal verknocht aan Dom burg. Mijn hele leven lang heb ik hier ge werkt en ga er ook nooit meer weg." Hans wil graag het beeld nuanceren van de homo die in een strak zwembroekje op een boot staat te zwaaien. „Het stereotype beeld van homoseksuelen is te beperkt. Er zijn onge looflijk veel homo's die gewoon hun ding doen en niet constant een podium zoeken om aandacht te krijgen. luist die vallen niet op. Mensen moeten zich dat wel realiseren", vertelt hij. „Niet dat ik extravagante types soms niet leuk vind, en vaak ook heel verma kelijk. Maar het beeld is te eenzijdig." Tfissen de drukke werkzaamheden door ploft hij het liefst 's middags ergens neer bij een strandpaviljoen. Hij ziet zichzelf niet als een - rolmodel. „Die functie laat ik graag aan ande ren over. Er was hier een kroegeigenaar die dat veel meer had. Hij kan heel goed luiste ren en wijst graag de weg. Ik vind het wel leuk om te helpen, maar het gebeurt gewoon weinig." Voor zijn collega-ondernemers doet de homoseksualiteit van Hans totaal niet ter zake: een hardwerkende ondernemer, dat is wat zij zien. „Ik vind het ook niet belangrijk om mijn geaardheid uit te vergroten. In mijn zaak komen allerlei mensen. Van extravagant tot strenggelovig. Die mix wil ik ook vooral behouden", stelt hij. Mensen met een geloof waarin homoseksuali teit omstreden is, zijn wat hem betreft van harte welkom. „Zolang zij niet oordelen over mij, zal ik niet over hen oordelen. Wat mij be treft laten we elkaar gewoon in onze waar de." Hans merkt wel op dat de sfeer rond homo seksualiteit grimmiger wordt. „Vooral in Ant werpen. Om de zoveel tijd zie je weer een krantenbericht dat er iemand in elkaar gesla gen is", zegt hij bezorgd. „In Domburg heb ik er persoonlijk gelukkig nog niet mee te ma ken gehad. Dit is een heel beschermende en veilige omgeving. Bovendien zijn er gewoon veel homoseksuelen", vertelt hij. Tot slot, een advies: „Leef gewoon je leven en oordeel niet zo snel. Ook niet over die extra vagante types. Die geven de wereld tenmin ste een beetje kleur." Ergens al Hans Raaijmakers Dit is het derde en laatste verhaal uit een serie in van drie. In de krant van eergisteren stond het verhaal over Jos Flik- weert, in de krant van gisteren het relaas van Desi Stoutjesdijk. Lees deze en ande re verhalen van homo's die uit de kast zijn gekomen op www.pzc.nl door Mart Roumen Jan Sanstra van Sportshop en Surfschool Domburg: „In Domburg kan bijna alles."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54