Populariteit huizenruil fors gestegen Huiseigenaren stellen duurzaam huis open II ril ril ril 2 WONEN 0 ER Huizen ruilen in de zomer blijkt populairder dan ooit. De huizen- ruil-website HomeExchan- ge.com gaat ervan uit dat er dit jaar meer dan 75.000 huizen zul len worden geruild. Dat is een stijging van zestien procent ten opzichte van vorig jaar. Mensen die een huis ruilen blij ven gemiddeld ook langer op va kantie dan de gemiddelde toe rist. Een onderzoek dit voorjaar liet zien dat bijna de helft van de ruilers langer blijft dan twee we ken. Iets meer dan veertig pro cent zit tussen de twee weken en een maand en vier procent blijft zelfs langer dan een maand. Amerika blijft de populairste be stemming, op de voet gevolgd door Frankrijk. Daarna komen Spanje, Italië, Canada, Engeland, Nederland, Denemarken, Austra lië en Duitsland. Dat laatste land staat voor het eerst in de top 10. Parijs is nog steeds de populair ste stad om mee te ruilen. Rome en Madrid zijn ingehaald door Londen en New York, op respec tievelijk de tweede en derde plek. Huiseigenaren van duurzame wo ningen stellen zaterdag 26 okto ber in heel Nederland hun huis open om hun kennis te delen. De deelnemers zijn te vinden op www.duurzamehuizenroute.nl. In Zeeland gaat het om een handje vol woningen. Energiebesparende maatregelen zorgen voor een directe verlaging van de maandelijkse energiekos ten en beperken de gevolgen voor het milieu. In Nieuwvliet doet de familie De Gier-van Limpt aan de Mette- nijedijk 23 mee aan de open dag. De familie heeft een woning in een boerenschuur. Het pand is volledig geïsoleerd] kent LED-ver- lichting en heeft 48 vierkante mer aan zonnepanelen. Het pand is alleen 's ochtends te bekijken. In Middelburg - Sint Janstraat 58 - stelt de familie Vercouteren-van den Berge hun monumentale wo ning De Vergulde Schoe open. Al leen tussen de middag is er even tjes pauze. Het monument heeft dak-, vloer en gevelisolatie en HR+++ glas. Verder heeft het pand zonnepane len. GO UJ O- De rondweg Vlissingen-Koudekerke ligt achter hun huis in de Vlissingse wijk Lammerenburg. Maar last hebben Corné Wielemaker en Michelle Louer er nooit van gehad. Ze vin den het juist lekker rustig in de kindvriendelijke buurt. En, ook belangrijk, ze ziten op amper een kwartiertje fietsen van het strand. én van de belangrijkste dingen waar kandidaat-kopers over beginnen als ze bij Corné Wielemaker en Michel le Louer binnen stappen is niet het huis zelf maar de weg die erachter ligt. Dat is namelijk de drukke rond weg Vlissingen-Koudekerke. Of ze daar geen last van hebben, van al dat verkeer. Nee, zeggen Corné (35) en Michelle (38) op recht. „Daar hebben we zelf ook over nagedacht toen we dit huis kochten, maar nee, we hebben er echt nooit last van gehad. Niet dat je dat ver keer niet hoort. Het ligt er gewoon aan of je je eraan stoort. En dat doen wij niet. Het is niet hinderlijk, de weg ligt ver genoeg weg." Zo, het is gezegd. En meer heeft Corné er ook niet over te zeggen. „Ik wil anderen niet moe ten overtuigen om mijn huis te kopen. Ze moe ten het zelf willen." En er zijn genoeg redenen om dat te willen, vin den ze. Juist dat het erg rustig wonen is aan de Strandwal bijvoorbeeld. De straat ligt aan de rand van de wijk Lammerenburg in Vlissingen. Het huis van Corné err Michelle staat op num mer 56 en maakt deel uit van een cirkel. De hui zen staan rondom een groen veldje met een glij baan. Alleen wie er moet zijn, komt er ook; doorgaand verkeer is er niet. Corné: „We zijn hier negen jaar geleden komen wonen. We woonden toen in Rotterdam en wil den een ruim huis vanwege onze kinderwens. We komen allebei uit Zeeland en wilden graag terug. We hebben het huis gekocht op basis van de tekening. Alles was nog landbouw grond." Het is precies geworden wat ze ervan hadden verwacht. Zowel het huis als de buurt. „Het is echt leuk geworden. Omdat we aan een plein tje zitten en het autoluw is, hebben de kinde ren alle vrijheid om buiten te spelen. Al vanaf het moment dat onze dochter kon lopen, ging ze hier naar buiten", vertelt Michelle. „De saamhorigheid in de buurt is groot. We let ten op eikaars kinderen. Het is ook een kinder rijke buurt, met alle leeftijden. Van baby's tot puberende tieners. Dat maakt het zo leuk", vindt Corné. Tegelijkertijd maakt dat het ook zo moeilijk om weg te gaan, bekennen ze. Vooral Michelle vindt het eigenlijk wel jammer. „En spannend. Het contact met de buren is zo goed. En onze dochter van 8 is hier opgegroeid. Ze kan straks wel naar dezelfde school als nu, in Paauwen- burg. Dat is prettig." Het gezin verhuist waarschijnlijk eind januari naar de Schubertlaan in Vlissingen, in Paauwen- burg. Daar heeft het een groter huis gekocht met een garagebox waarin een kantoorruimte wordt gemaakt. Corné heeft die dringend no dig. Hij is creatief directeur bij het arbeids markt- en communicatiebureau Maximum. Dat zit in Capelle aan de IJssel. Hij gaat nu vier keer per week op en neer en is laat thuis. Als hij thuis werkt - en dat wil hij meer gaan doen - moet hij vaker dan hem lief is de kinderen vra gen iets rustiger te zijn. „Dat vind ik vervelend, niet voor mezelf maar voor de kinderen." Het nieuwe huis hebben ze een jaar geleden al gekocht. Momenteel wordt het nog verbouwd. Het moet vooral binnen veel lichter worden, legt Corné uit. „We zagen er gaten in voor extra ramen. Ik kan er niet tegen als het zo don ker is. Daarom ben ik ook zo blij met de glazen pui die we hier hebben. Echt vet, zo licht als het hier is. De zon komt aan de achterkant op. Dus als ik 's ochtends naar beneden kom en de zon schijnt binnen en warmt het huis op, man, dan is het net of je in een commercial zit." Bij de laatste open huizenroute kwamen vijf be langstellenden een kijkje nemen in Strandwal 56. Dat is heel veel, vindt Corné, want het is lang stil geweest op de huizenmarkt. „Iedereen vindt het altijd direct een leuk huis. 'Maar', blij ven ze allemaal zeggen, 'we willen eerst ons ei gen huis verkopen'. Niemand durft risico te ne men. En ze blijven vragen naar die weg hé. Maar ja, die ligt er nu eenmaal. Daar kan ik ook niks aan veranderen." 3 foto llvy Njikoiktjien/ANP 1 Eigenlijk wel jammer dat we hier weggaan door Maurits Sep De tuin heeft twee terrassen op verschillende hoogtes. De vijver is voor de veiligheid van de kinderen afgedekt met een rooster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42