Opwarming het eerst merkbaar in tropen Grooming schuilt overal op het web kan je je leven kosten IN HET NIEUWS 3 leiden - Wie rondhangt op een si te als chatmetvreemden.nl, zoals nogal wat pubers uit nieuwsgie righeid doen, loopt kans vrij snel een onbekende tegen te komen die seksueel getinte chats wil voe ren. En die onbekende kan ook zo maar een man van 48 blijken te zijn. Maar ook voor een niet zo nieuws gierig meisje van 12 schuilt het ge vaar van grooming (digitaal kinder- lokken) overal. Want de moderne kinderlokker gooit op zoveel mo gelijk sites hengels uit om zo een paar vissen te vangen. In het verleden gebeurde dat voor al via MSN en Hyves, maar die ser vices zijn (bijna) dood. Nu ge beurt het logischerwijs via profiel sites als Facebook en Twitter. Maar ook via Instagram. Meisjes plaatsen er een selfie (een foto van zichzelf) en krijgen een leuke reactie van een onbekende, iets met 'mooi' of' lief erin. Het con tact is gelegd en het gesprek kan verder via Facebook of Skype. Moeilijk? Nee hoor. Ga naar Insta gram, meld je aan, zoek naar ge bruikers met het woord 'sgatje' in hun gebruikersnaam en de (sexy) selfies van tientallen Nederlandse tienermeiden ploppen op. „Kin derlokkers zijn op alle sites waar kinderen zijn, er zijn geen namen van volledig veilige sites. We krij gen soms meldingen van spelle tjessites waar we nog nooit van hebben gehoord", zegt Maaike Pe kelharing van het Meldpunt Kin derporno. Bij die online games weet de kinderlokker dat zijn doelgroep er is. Ook makkelijk: die games hebben vaak een chat- functie. Het Habbo-hotel (habbo. nl) is berucht. Het Meldpunt Kin derporno heeft er zelfs een eigen kamer waar je via chatsessies mel ding kunt doen van misbruik. Maar ook de online versies van po pulaire games als Minecraft en Go- supermodel zijn jachtgebied. Pe kelharing: „Het enige vaste pa troon is dat de gesprekken na het eerste contact vaak verder gaan via Skype." „Als we spreken over klimaatver andering, komen meteen beelden van smeltend ijs naar voren, maar de grootste klimaatverandering zal in de tropen plaatsvinden", al dus bioloog en onderzoeksleider Camilo Mora. „De veranderingen gaan snel. Het huidige klimaat be hoort nog voor het eind van mijn generatie tot het verleden." In pakweg 2047 zal de gemiddel de jaartemperatuur in de tropen, hoger zijn dan in het allerwarm- ste jaar sinds i860 (het begin van de metingen). Alleen het stabilise ren van de C02-uitstoot zou nog wat soelaas kunnen bieden: dan zouden in 2069 pas historische re cords gebroken worden. De rest van de wereld zal gemid deld zo'n twintig jaar later de ge volgen van klimaatverandering gaan voelen, aldus Mora. Uiteinde lijk zullen miljoenen mensen moeten verhuizen of zich op een andere manier moeten aanpassen aan de nieuwe situatie. De voed selvoorziening zal in bepaalde re gio's verslechteren en ook besmet telijke ziekten kunnen makkelij ker verspreid worden. De onderzoekers, hun resultaten staan in het wetenschappelijk tijd schrift Nature, vrezen vooraL voor kwetsbare dieren in de tropen. De omstandigheden in de tropen ken nen doorgaans kleinere fluctua ties dan in gematigde gebieden. De gemiddelde temperatuur rond de evenaar is op veel plekken het hele jaar door stabiel. Daarom zijn deze streken gevoeliger voor grotere, permanente schommelin gen. Toch is er een optimistische invalshoek te bedenken, zegt co-auteur Abby Frazier: „Als je weet dat er een ongeluk aankomt, zou je dan niet liever 20 kilome ter per uur rijden, dan 80?" Met andere woorden: de wereld kan zichzelf een harde klap besparen. gewerkt met vrijwilligers die bij ouderen al klussen doen. Die vrij willigers vinken dan meteen een checklist brandveiligheid af. Het verlengen van die 3 minuten kan onder andere door rookmelders te installeren op de goede plekken in huis. De meeste mensen heb ben die in de gang hangen, maar dat is door de snelheid waarmee het vuur tegenwoordig door het huis raast niet effectief genoeg. Hang een rookmelder in de slaap kamers, woonkamer en de keu ken als die separaat is, is het de vies. „Je hebt ook technieken als bluetooth, waardoor als er één af gaat, ze allemaal afgaan", weet Ha gen. „En je kunt de rookmelder van je oudere buurman, die mis schien niet meer zo goed hoort, bij jou laten afgaan." Misschien wel de grootste winst kan volgens de brandweer wor den behaald door maatregelen die maken dat meubels niet zo snel branden. Het schuimrubber in banken en matrassen zorgt voor een heel snelle verspreiding van vuur. In sommige landen, zoals Engeland, is daarom het impreg neren van meubelstof met vlam- vertragers verplicht. Andere Euro pese landen, waaronder Neder land, willen daar niet aan. Uit angst dat de vlamvertragende 'stof meer kwaad dan goed doet. De discussie woedt al vijftien jaar. Stop daarmee, zeggen Hagen en zijn collega's nu. Maak meu bels en matrassen veiliger door het toepassen van innovatieve ma terialen. Zoals een 3D-weeftech- niek die schuimrubber kan ver vangen. Een 3D-geweven kussen is centimeters dunner dan schuimrubber. Er is ook nog de underliner. Dit is een dunne stof van glasvezel met een siliconenlaagje, die om het schuimrubber heen kan worden genaaid en het vuur vertraagt. Brandvertragende meubels en ma trassen kunnen volgens brand- weeronderzoek in Europa jaarlijks tussen de 1000 en 1500 doden voorkomen, in Nederland elf. HONOLULU - De gevolgen van de kli maatverandering zullen het eerst merkbaar worden in de tropen, waar veelal landen met geringe fi nanciële mogelijkheden liggen. Waarschijnlijk is dat halverwege de ze eeuw al goed te voelen, blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Hawaï. VRIJDAG 11 OKTOBER 2013 Het is van belang dat de meisjes professionele begeleiding krijgen, want de slachtoffers kunnen aan deze slechte ervaring klachten overhouden, foto Hollandse Hoogte Europarlementariër Esther de Lange blust een bureaubrand bij het brand- weeroefencentrum. foto Jean-Pierre Jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3