TO@S PZC I I I Schuimrubber in bankstel I 66 Het zijn zaken die meisjes vaak niet eens bespreken met hun vriendinnen 2 IN HET NIEUWS ZEDENZAAK COLOFON Het zijn angstige nachten voor de slachtoffers van Frank R. Nu komt hun geheim misschien uit. Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS toosenhenk.nl G LANK3E CELSTRAF VERWACHT VOOR BA&R HARl ACH» HIJ SLAAT ER ZICH WEL DOORHEEN... UTRECHT - 54 van de 300 meisjes die naar Frank R. expliciete film pjes en foto's van zichzelf stuur den, kunnen de komende vier we ken bezoek van de politie ver wachten. Dat vertelt officier van justitie, Pieter van Rest. justitie heeft hen opgespoord via het in beslag genomen beeldmate riaal en de persoonlijke details uit de chatgesprekken. De slachtoffers benaderen is een delicate zaak. Want wat de tiener meisjes angstvallig geheim hiel den, komt dan ineens uit. „Ouders en meisjes zullen de ko mende weken verrast worden", zegt Van Rest. „We zijn ons ervan bewust dat we hun leven daar mee overhoop halen. Maar het kan niet anders." De agenten zullen niet in uni form aan de deur komen, dat doen ze onopvallend gekleed. Met de elf meisjes met wie de man daadwerkelijk fysiek sek sueel contact had, heeft justitie al eerder gesproken. De nog niet be naderde slachtoffers zullen moge lijk niet eens weten dat zij hun seksuele filmpjes stuurden naar de 48-jarige Frank R. Hij gebruik te schuilnamen op internet. Het zou goed zijn als justitie die namen openbaar maakt en een fo to van R. verspreidt, vindt hulp verlener Karina Hellinga van Fier Fryslan, waar slachtoffers van grooming en loverboys terecht kunnen. „Nu zullen sommigen nog in volledige onwetendheid le ven." Het OM heeft bewust de aliassen niet genoemd, vertelt Van Rest. „Deze feiten zijn met zoveel schaamte omringd. Als we zijn schuilnamen vrijgeven, is de kans niet zo groot dat een meisje uit zichzelf roept: 'Ik was er ook een tje'." Bij veel meisjes, die zich ooit lie ten verleiden tot cyberseks tegen hun zin, kan het nieuws over Frank R. zijn ingeslagen als een bom, denkt seksuologe Astrid Kre- mers van het Landelijke Psycho- traumacentrum van het UMC Utrecht. „Het kunnen zware nach ten voor ze zijn. De gedachte dat de politie zulke intieme handelin- gen van je heeft gezien is heel eng. Het zijn zaken die meisjes vaak niet eens met hun eigen vriendinnen bespreken. Laat staan met hun ouders of de poli tie. En ineens staat de politie voor de deur, wordt je geheim onthuld en ben je bang hoe de omgeving gaat reageren." Ze raadt ouders aan niet boos te worden op hun dochter maar er juist over te praten. Het is van be lang dat de meisjes professionele begeleiding krijgen. „Want de slachtoffers kunnen aan deze slechte ervaring klachten overhou den. Ze kunnen angsten ontwik kelen of slaapproblemen krijgen. Door de ervaring altijd gespan nen en schrikachtig zijn of zich juist verdoofd en somber voelen." Bij het Psychotraumacentrum kunnen ze zich laten screenen op een eventuele Post Traumatische Stress Stoornis, depressie of ande re angststoornis. „De ouders kun- nen we helpen hoe ze hier het beste mee om kunnen gaan." Het schuldgevoel bij het slachtof fer moet wegebben. „Want dat helpt de verwerking niet. Natuur lijk zijn er meer risico's verbon den aan het chatten met onbeken den dan met iemand van school. Maar niemand mag daar misbruik van maken." Volwassen mannen met foute be doelingen zijn uiterst geraffi neerd en geoefend om jonge meis jes zover te krijgen dat ze zich blootgeven. Tegen de meiden zegt ze: „Hij kent alle regels van het spel. Dat je daar intrapt, is dus logisch." BADHOEVEDORP - Moeder zit bene den op de bank te roken en drukt per ongeluk haar peuk uit naast in plaats van in de asbak. De bank vat vlam. Ze holt naar de keuken. Tegen de tijd dat ze terug komt met een emmer water, staat de woonkamer in lichterlaaie. De brand woekert zo snel voort, dat ze haar vier kinderen en de twee logeetjes die boven liggen te sla pen niet meer kan redden. Dit gebeurde in Groesbeek, ver telt René Hagen, lector brandpre ventie van de Nederlandse brand weeracademie. Dit jaar waren al 38 doden te betreuren bij een brand in een gebouw, in verre weg de meeste gevallen een wo ning. Het aantal is vergelijkbaar met voorgaande jaren. Hoe dat kan? Had je 25 jaar gele den na het uitbreken van brand in je woning nog gemiddeld 17 mi nuten voordat je die niet meer kon overleven, nu is dat 3 minu ten, zegt Hagen. Doordat we onze huizen vullen met kunststof en apparaten. „Vroeger was de inrich ting kariger, waren materialen na tuurlijk en woningen slecht geïso leerd, waardoor rook weg kon", legt Hagen uit. Ouderen komen drie keer zo vaak om bij brand. Die 3 minuten om het huis te verlaten, halen de meesten simpelweg niet. Door de vergrijzing en het overheidsbe leid dat ouderen langer thuis moe ten wonen, zal dit percentage al leen maar stijgen. Brandweeronderzoek wijst uit dat het aantal doden door brand on der ouderen tot 2030 met 80 pro cent zal toenemen. Het totale aan tal doden zal stijgen met 19 pro cent. Er moeten daarom volgens Hagen en de zijnen twee dingen gebeuren: „De zelfredzaamheid van mensen vergroten en die 3 mi nuten verlengen." Dus geeft Brandweer Nederland in verschil lende regio's voorlichting bij ouderen aan huis en zijn er projec ten opgezet waarbij wordt samen- EF Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antweordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Als de politie plots op de stoep staat door Floor Ligtvoet en Cyril Rosman Astrid Kremers, Landelijk Psychotraumacentrum UMC i Voor hulp: http://www.umcutrecht.nl/ subsite/Psychotraumacentrum/ En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee door Saskia Wassenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2