Oprispingen in een kwetsbare samenwerking 0 particulieren stimuleren Het N atuursteen H uis W<4 TM Si I :èa 1 I i I I Trend-Home 24 WALCHEREN DUURZAAMHEID Water in kreek is weer veilig Ed de Graaf is de duurzaamste wethouder van Nederland. „Ik ben verrast door wat nog mogelijk was." D66 en LPV willen bouw Ondernemers houden zelfwoonmarkt m "H et AANBIEDING MIDDELBURG - De botsing tussen Middelburg en Vlissingen over het plan voor een nieuw bedrij venterrein langs de A58 (Trek- dijk) is een nieuwe oprisping in de toch al kwetsbare samenwer king tussen de twee Walcherse ge meenten. LPV, SP en CDA in Vlissingen zijn verontwaardigd over het Mid delburgse plan. „De samenwer king is in het geding", stelde Pim Kraan van de LPV vorige week tij dens de raadsvergadering. SP'er Sem Stroosnijder sprak het ver moeden uit dat Middelburg bij Vlissingen de duimschroeven wil aandraaien. Wethouder Rob van Dooren bracht de dag na de raads vergadering de 'verontrusting en verbazing' over aan zijn collega Jo- han Aalberts van Middelburg. Die verwijt Van Dooren nu weer dat die mondelinge afspraken met diens voorganger Jacques Damen niet wil overnemen. „Dat maakt besturen wel heel moeilijk", stelt Aalberts. Vlissingen en Middelburg werken op tal van dossiers nauw samen en doen dat zo goed en zo kwaad als dat gaat tussen buren. De ene keer vinden ze elkaar moeiteloos: stadsgewestelijk zwembad, stads gewestelijke brandweer, gezamen lijke sociale dienst. Maar de ande re keer staan ze als kemphanen te genover elkaar. Over de toekomst van het ziekenhuis botsen ze re gelmatig. Middelburg wil meer haast maken met de bouw van een nieuw ziekenhuis in de Mor- tiere; Vlissingen - met name de gemeenteraad - is terughouden der omdat het ziekenhuis nu in Vlissingen staat. Tekenend is dat de locatie in de Mortiere door Vlissingers nadrukkelijk Vlissin- gen-Noord wordt genoemd. Het 'getalm' van Vlissingen schoot de Middelburgse CDA- fractievoorzitter Jan Zwemer in het verkeerde keelgat. Hij zei dat Middelburg het voortouw moet nemen en eigen bouwgrond moet aanbieden, als Vlissingen niet snel de knoop zou doorhakken. Hij had er een ruzie met zijn Vlis- singse partijgenoten voor over. In Vlissingen klonk ook een zucht van opluchting toen de Ra bobank Walcheren/Noord-Beve land besloot «iet een nieuw hoofdkantoor te bouwen in Mid delburg maar in Vlissingen te blij ven en daar zelfs extra kantoor ruimte te huren. 'En daarmee een bijdrage te leveren aan het ver minderen van de leegstand in het woon- en winkélgebied in Vlissin gen', verklaarde de bank. Op zijn beurt verzet de VVD in Middelburg zich dan weer tegen het vertrek van culturele instellin gen (Stichting Beeldende Kunst - Middelburg en het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland) naar de Timmerfabriek in Vlissingen. Daarin overigens gesteund door de provinciale politiek. Hoe verklaarbaar deze aanvarin gen ook kunnen zijn vanuit het lo kale belang, ze doen toch te veel afbreuk aan de samenwerking die Walcheren zo nodig heeft om als regio sterk te blijven. De crisis (Zalco, Thermphos) en rijksbezui nigingen (politie, justitie) eisen al te veel slachtoffers. OUWERKERK - Het water van de oostelijke kreek bij Ouwerkerk is weer veilig. Waterschap Schelde- stromen heeft de waarschuwings borden weggehaald. In augustus werd de alg dinoflagellaat ostenfe- dii in het water gevonden. Deze alg produceert gif op het moment dat de alg tot bloei komt en af sterft. Daarom werd een zwemver- bod ingesteld. Het waterschap heeft verschillende maatregelen genomen om te voorkomen dat de alg opnieuw de kop op steekt. MIDDELBURG - De afgelopen we ken stond Ed de Graaf elke och tend onder een koude douche. En dat vond hij niet eens zo onaange naam. „Je bent direct scherp", zo zegt de Middelburgse wethouder die de afgelopen weken als enige Zeeuw meedeed aan een bespa ringswedstrijd voor wethouders en burgemeesters. Thssen 10 september en 10 okto ber probeerden 55 bestuurders in hun eigen huis zo veel mogelijk elektriciteit en gas te besparen. Bij De Graaf lukte dat prima. „82,2 procent minder gas en 81,1 pro cent minder elektriciteit." Hoe wel hij, zo zegt hij, al behoorlijk zuinig leefde, is hij toch verrast dat het nog zo veel zuiniger kon. Gisteren werd in Utrecht de uit slag van de besparingswedstrijd bekendgemaakt en hoorde De Graaf dat hij de duurzaamste wet houder van Nederland is. Nu de wedstrijd is afgelopen, is hij niet van plan om helemaal te rug te keren naar het oude ener gieverbruik. Koud douchen bevalt hem wel. Maar hij is niet van plan om elke ochtend onder de koude douche te stappen. Wel zorgt hij ervoor dat hij nu nog maar kort onder de douche staat om op die manier toch energie te besparen. En hij draait straks ook weer mu ziek als hij thuis dossiers van de gemeente doorneemt. Dat deed hij de afgelopen weken niet en dat is één van de weinige dingen die hij echt heeft gemist. De Graaf kreeg vier weken gele den een watcher, een energiemoni tor, en kon zo precies zien hoe veel hij verbruikte. Wat hem voor al is opgevallen, is dat hij thuis nog een aantal apparaten had die 'stiekem' de nodige energie ver bruikten. „Wij hebben zo'n handsfree-telefoonset. Ik dacht al tijd dat dat apparaat, zolang je niet belt of gebeld wordt, geen energie verbruikt. Maar dat klopt dus niet." Hij gaat binnenkort het abonnement voor die telefoon op zeggen. „Want ik heb een mobiel tje en ben dus bereikbaar." Wat hem ook is opgevallen, is dat de stofzuiger een geweldige ener gievreter is. Om die reden zijn hij en zijn partner ook overgescha keld op het gebruik van een natte dweil om de vloeren te poetsen. „Wij hebben houten en stenen vloeren, dus dat kan best." Ook hebben ze gedurende die maand de stekker van de koelkast uit het stopcontact getrokken. „Nog niet eens zo lang geleden had niemand een koelkast en haal de je elke dag je eten vers in huis. Dat hebben wij ook gedaan." Nu draait de koelkast weer, maar De Graaf en zijn partner zorgen er wel voor dat die niet te vol komt te liggen. „Dat kost immers ener gie." Op de verlichting heeft hij de afgelopen maand ook bezui nigd. „We zijn bewust onder één ledlamp van zes watt gaan zitten om te lezen. Dat kan prima." op alle spiegels en schilderijen Vorige week steunden beide par tijen al het initiatief om te komen tot welstandsvrij bouwen, zodat mensen die een huis willen laten bouwen, minder drempels over moeten. Nu komen ze ook met een voor stel om het zelf bouwen van hui zen door particulieren te stimule ren. Het gaat dan om eigenbouw en particulier opdrachtgever schap. De rijksoverheid steunt dit onder meer met subsidie vanuit de ge dachte dat mensen meer invloed moeten krijgen op de manier hoe ze willen wonen. D66 en LPV willen van het Vlis- singse college van burgemeester en wethouders weten of dat ook plannen heeft mensen te helpen bij eigenbouw. Bijvoorbeeld door vrije kavels aan te wijzen, voor lichting te geven en te helpen bij het aanvragen van vergunningen en subsidies. GOES - Omdat de jaarlijkse Woon- markt in de Grote Kerk dit jaar niet doorgaat, heeft een groep Goese ondernemers besloten er zelf één te houden bij TMC aan de Marconistraat in Goes, van don- KI derdag 24 tot en met zaterdag 26 oktober. De bedoeling is om twee koopavonden te houden tot 21.00 uur. Er zijn allerlei extra activitei ten, zoals een bier- en wijnproeve rij, workshops en lezingen. ANALYSE door Maurits Sep VAN DE WEEK! 1 oktober t/m 18 oktober 2013 'Je bent direct scherp na een koude douche' door Emile Calon Ed de Graaf: „We gebruiken de koelkast weer, maar die is aanmerkelijk le ger dan voorheen zodat we minder energie verbruiken." foto Izaak Verkeste door Maurits Sep www.trendhome.nu Mortiereboulevard 40, Middelburg T (0)118 - 60 69 01 f www.trendhome.nu VLISSINGEN - Nu de bouw van nieu we woningen door projectontwik kelaars bijna is stilgevallen, moet Vlissingen andere kansen voor nieuwbouw stimuleren. Dat schrij ven D66 en LPV aan het college van B en W van Vlissingen. GEDENKTEKENS m Gedenktekens die uw herinnering vorm geven In onze showroom slaan ruim 100 gedenktekens opgesteld. H*t NatuunitcenMuwBV Stanleywsfl 16 4462 ONGsm. Tel. (0113) 216555 w w wnatuursteenhuis. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24