Vrijspraak helpend echtpaar uit Kapelle Veel gevaren liggen nog op de loer Polman 'content' met bijgestelde visie Plasterk op toekomst provincie I I 1 1 WOB Derde kwartaal laat verdere stijging van aantal Zeeuwse woningverkopen zien. 22 ZEELAND Dode man bekend WONINGVERKOPEN 66 De weg naar een gezonde woningmarkt is nog heel erg lang. vrijdag Gemeenten hebben er steeds vaker last van. De WOB-stalker. Zo twitterde burgemees ter Harald Bergmann van de week over een Amsterdammer die wilde weten hoeveel brom mers er in Middelburg rondrij den en wat de milieudruk daar van is. Hij deed een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB). Die schrijft voor dat een gemeente die de gevraagde informatie niet snel genoeg le vert een boete van maximaal 1266 euro moet betalen. Be denk dus een vraag waarop nau welijks een antwoord mogelijk is, dien een WOB-verzoek in bij een overheidsinstantie en als het meezit, is het kassa. Dat was het in ieder geval voor degene die Goes onlangs vroeg welk lettertype wordt gebruikt bij het drukken van gemeente lijke documenten. Met 'Kijk maar op de website' nam hij geen genoegen. Hij stapte naar de rechter, die Goes verordon neerde de boete te betalen. Ik zie er wel een mooi verdien- model in voor de publieke om roep. Die voert actie tegen de kabinetsbezuinigingen. 'Ik ver trek moet blijven' las ik op een protestbord van een televisie maker op het Haagse Malieveld. Bij Omroep Zeeland op tv zag ik commissaris van de koning Han Polman de slogan 'Wat Zeeuws is, moet Zeeuws blij ven' omhoog houden. Ik weet niet of protesteren nog zin heeft, want een Kamer meerderheid stemt in met de bezuinigingen. Dus kan de om roep beter omkijken naar ande re inkomsten. Zoals de Wet Omroep Behoud. Laat elke me dewerker een ingenieus WOB-verzoek verzinnen voor een Zeeuwse gemeente. Krijg je snel antwoord, dan heb je een primeurtje dat niemand an ders heeft: Times New Roman favoriete letter van gemeente Goes'. Blijft antwoord uit, dan is automatisch een nieuwe sub sidiestroom gecreëerd. Als elke werknemer van Omroep Zee land één WOB-verzoek per maand indient, schommelt de opbrengst voor die periode al snel tussen de 80 primeurs en 100.000 euro. Altijd winst. En zo'n gedeputeerde maar klet sen dat wij journalisten geen vi sie hebben. MIDDELBURG - Een bejaard echt paar uit Kapelle is door de Middel burgse rechtbank integraal vrijge sproken. Het tweetal moest twee weken geleden voor de rechters van de meervoudige kamer ver schijnen omdat ze het geld van een geestelijk licht gehandicapte buurman achterover zouden heb ben gedrukt. De officier van justi tie vroeg tijdens de zitting al de beide Kapellenaren vrij te spre ken omdat er volgens haar geen enkel bewijs was voor verduiste ring of fraude. De rechtbank stelde gisteren in het vonnis dat het echtpaar zich juist jarenlang bekommerde om de buurman en eerf belangrijk so ciaal contact voor hem was. Vol gens de rechtbank blijkt uit niets dat de twee misbruik van hun po sitie hebben gemaakt of iets onoorbaars hebben gedaan. Familie van de - inmiddels - over leden gehandicapte buurman is zeer ontevreden over de opstel- WESTKAPELLE - De man die op 16 september op het strand bij West- kapelle werd gevonden, is vermoe delijk een man uit Gent Hij is geï dentificeerd door familieleden. Dna-onderzoek moet defintief uit sluitsel geven. Er zijn geen aanwij zingen voor een misdrijf. MIDDELBURG - De stijging van het aantal woningverkopen in Zee land heeft zich in het derde kwar taal voortgezet, meldt de Zeeuw se afdeling van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. In Zeeuws-Vlaanderen liep het aantal woningverkopen ten op zichte van het tweede kwartaal met 7,4 procent op, in Midden- en Noord-Zeeland zelfs met 13 procent. Volgens de NVM is voor een be langrijk deel 'oude voorraad' ver kocht: woningen die al meer dan een jaar te koop staan. Om die re den is ook de gemiddelde ver koopprijs niet gestegen. In Zeeuws-Vlaanderen kelderde die zelfs van 170.000 naar 137.000 eu ro. De troetelregio van Zeeland, die een uitzondering op de malai se vormde doordat veel Belgen er een huis kopen, doet het dus op dat punt even wat minder goed. Een prijsdaling is uitzonderlijk als het aantal woningtransacties toeneemt. Voorzitter Mark Faasse van de afdeling Zeeland van de NVM vermoedt dat er in Zeeuws-Vlaanderen gemiddeld veel goedkope woningen zijn ver kocht. „De gemiddelde verkoopprijs lag benoorden de Westerschelde op 184.000 euro. Dat was het vorige kwartaal 182.000 euro." Faasse concludeert - en dat deed hij aan het eind van het vorige kwartaal ook al - dat prijstechnisch de bo dem is aangetikt. De prijs van hui zen benoorden de Westerschelde is nog altijd wel tien procent lager dan het landelijk gemiddelde. Dat ligt op dit moment op 205.000 eu ro. Faasse signaleert een flink gat tussen vraag- en verkoopprijs, met name boven de Westerschel de. De gemiddelde vraagprijs is daar 243.000 euro, een verschil van 61.000 euro met de gemiddel de verkoopprijs. „In dit kwartaal is daar ook maar veertien procent van het totale woningaanbod ver kocht. Zeeuws-Vlaanderen scoort iets beter. Het geeft aan dat de weg naar een gezonde woning markt nog heel erg lang is." Het herstel is broos, maar de NVM ziet wel meer optimisme bij kopers. Gezakte prijzen en de lage rente maken het aantrekke lijk nu een huis te kopen, temeer omdat de huurprijzen blijven stij gen. Mensen die hun verhuis- wens al een tijd uitstellen, gaan meer en meer bewegen. ling van het Openbaar Ministerie in deze strafzaak en heeft een klacht ingediend bij de hoofdoffi cier van justitie in Breda. De fami lie heeft, tot nu toe vergeefs, ook al het testament van hun Kapelse neef aangevochten. Volgens dat testament zijn de Kapelse buren de enige erfgenamen. Rechtbank, gerechtshof en het Notarieel Broe derschap hebben al laten weten dat er niets mis is met dat testa ment. De familie probeert nu via cassatie bij de Hoge Raad alsnog de rechtmatigheid van het testa ment aan te vechten. In een brief aan de hoofdofficier van justitie in Breda stelt de fami lie dat ze vindt dat het OM 'ui terst onzorgvuldig en gebrekkig heeft geopereerd' in deze straf zaak. Volgens de familie zou het OM nagelaten hebben bepaalde belastende stukken in te brengen. Een woordvoerder van het OM laat weten dat het parket geen en kele reden ziet om tegen de beslis sing van de rechtbank in hoger be roep te gaan. MIDDELBURG - De woningmarkt klimt verder uit het dal, maar de weg naar de top is nog lang en ligt vol met obstakels, reageert de Vereniging Eigen Huis (VEH) op de kwartaalcijfers die de NVM gis teren presenteerde. „We zien dat het consumentenvertrouwen is toegenomen doordat het kabinet duidelijkheid heeft geschapen over de hypotheekrenteaftrek", zegt VEH-woningmarktspecialist Bob Maas. De vereniging meet het vertrou wen van woonconsumenten via een methode die samen met TU Delft is ontwikkeld. „De marktin- dicator staat nu op 71 procent. In december vorig jaar was dat 51 procent. Het gaat beter, maar er zijn nog hindernissen te nemen." Maas noemt de oplopende werk loosheid en plannen van kabinet die het herstel van de woning markt kunnen temperen. „Door de aangekondigde lastenverzwa ringen daalt de koopkracht." Daarnaast worden de hypotheek verstrekkingsnormen aange scherpt: er kan straks nog maar 104 en geen 105 procent van de koopsom worden geleend. Verder is de Nationale Hypotheekgaran tie weer teruggebracht naar de grens van 265.000 euro. Medio 2016 wordt dat 225.000 euro. Maas wijst er ook op dat tijdelijke maatregelen om de woningmarkt op gang te helpen, binnenkort ein digen. Bijvoorbeeld het lage btw-tarief (nu 6 procent) voor wo ningaanpassingen vervalt per 1 maart. Maas: „Er zijn meer fiscale maatregelen die aflopen, maar waarvoor we lobbyen om die te behouden, zoals de termijn van drie jaar voor de dubbele hypo theekrenteaftrek." In de PZC van woensdag zijn abu sievelijk verkeerde tijden gemeld van de publieksacties in het ka der van Coming Out Dag. Op straat in Goes en Middelburg tussen 11.00 en 11.30 uur en in Vlissingen tussen 16.00 en 20.00 uur worden mensen aan het den ken gezet over seksuele diversi teit. De provincies wijzen van bovenaf opgelegde blauwdrukken af. Rem kes wees er op dat 'waar nuttig en nodig' door provincies al wordt sa mengewerkt. Mocht behoefte be staan aan schaalvergroting, dan moet dat bij voorkeur van de pro vincies uitgaan, gaf Remkes aan. Maar op dit moment bestaan daar toe geen voornemens, voegde de voormalige WD-minister van Binnenlandse Zaken er aan toe. De Zeeuwse commissaris van de koning Han Polman heeft nog wel twee belangrijke lichtpuntjes ontdekt in de huidige visie van Plasterk op de bestuurlijke inde ling. „Hij lijkt toch dat de minis ter tot inzicht is gekomen dat het belangrijk is om als provincie een open huishouding te hebben. Dus niet alleen een beperkt aantal ta ken en bevoegheden uitvoeren, maar jlat provincies de verant woordelijkheid houden op te pak ken wat ze zélf denken dat goed is voor de regio. Daarnaast proeft Polman uit de reactie van Plasterk op de stelling- name van het IPO dat hij bereid is 'de inhoud weer centraal te stel len'. „Hij had eerder al gezegd dat de vijf landsdelen er in deze kabi netsperiode niet meer zouden ko men. Maar nu voegt hij er ook aan toe dat de oplossing voor de één niet de oplossing voor de ander hoeft te zijn. Er is meer ruimte n~ voor differentiatie gekomen." Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon Broos herstel woningmarkt door Frank Balkenende en Ondine van der Vleuten Mark Faasse, NVM Zeeland i door Marcel Modde MIDDELBURG - Minister Ronald Plas terk (Binnenlandse Zaken, PvdA) moet terug naar de tekentafel voor zijn herindelingsplan van het land. Geen enkele provincie ziet nut of noodzaak om op termijn op te gaan in vijf nieuwe landsdelen. Het draagvlak hiervoor ontbreekt op dit moment volledig, zei voorzitter Johan Remkes op het jaarcongres van het Inter Provinciaal Overleg (IPO). i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22