'Ontvoerder Cleveland stierf bij wurgseks' PZC Badr Hari zwijgt Patiënten willen dat alle ziekenhuizen hoofdkoeling aanbieden bij chemotherapie. Veel artsen zien risico's. Lezus in plaats van Jezus Swami's van nu zijn therapeuten en levenscoaches Word ook abonnee! Domburg is een enclave van homo-tolerantie VRIJDAG 11 oktober 2013 Herfstweer met regen, 12° UTRECHT - Kankerpatiënten leg gen zich niet neer bij de weige ring van ziekenhuizen om bij che- mokuren haarsparende hoofd huidkoeling aan te bieden. In de 76 medische centra die deze be handeling wel in huis hebben, ontvangt slechts een deel van de patiënten de koeling. Tijdens en na de chemokuur kan haaruitval worden voorkomen, door het hoofd tot circa 5 graden te koelen. Zo worden haarvaatjes dichtgedrukt, waardoor de chemo geen vat krijgt op de cellen in de ze wortels. Haaruitval wordt ge zien als een psychologisch belas tende bijwerking. In een recent verschenen proefschrift wordt aangetoond dat hoofdhuidkoeling veilig is en bijdraagt aan het wel bevinden van de patiënten. In België, Engeland, Zweden en Noorwegen is hoofdhuidkoeling een standaardbehandeling. Neder land blijft achter. Ook enkele voor aanstaande ziekenhuizen bieden hier de hoofdkoeling niet aan. Zij wijzen et vaak op dat bij de koe ling het risico bestaat dat uitge zaaide tumorcellen in de hoofd huid afgeschermd zouden wor den van chemotherapie en er on gevoelig voor zouden zijn. De Borstkankervereniging Neder land vindt dat alle ziekenhuizen hoofdkoeling moeten aanbieden, ook de ziekenhuizen die de appa ratuur niet in huis hebben. Marga Schrieks: „Ze moeten de patiënt op de hoogte brengen van de mo gelijkheid het haar tijdens de che mo te behouden. Daarbij moeten ze ook wijzen op de risico's en op de kans dat de hoofdkoeling geen effect heeft. Dan kan de patiënt zelf kiezen." Als een ziekenhuis niet over de ap paratuur beschikt - de aanschaf kost 27.500 euro - zou het moeten wijzen op de mogelijkheid van de behandeling in de buurt. Voorzit ter Wim Breed van de stichting Geef Haar een Kans: „Artsen en verpleegkundigen die afzien van het aanbieden van hoofdkoeling, onderschatten de belasting van haaruitval voor de patiënt." CLEVELAND - Ariel Castro, de man die jarenlang drie vrouwen gegij zeld hield en misbruikte in een huis in de Amerikaanse stad Cle veland, is mogelijk overleden door verstikking tijdens seksuele handelingen in zijn cel. Dat blijkt uit een gisteren verschenen onder zoeksrapport. Eerder werd uitge gaan van zelfmoord. De ontvoer der kreeg in augustus een levens lange celstraf plus 1000 jaar extra opgelegd. Begin september vond gevangenispersoneel hem han gend in zijn cel. Hij had toen zijn broek en onderbroek op zijn en kels, zo staat in het rapport. ROME - De eerste officiële medail le met de afbeelding van paus Franciscus wordt uit de handel ge nomen. Op de medaille, die in goud, zil ver en brons sinds woensdag ver krijgbaar was, wordt de naam Je zus met een L aan het begin ge speld. De Italiaanse Munt zei tegen het Italiaanse persbureau Ansa dat hij niet voor de fout verwantwoorde- lijk was. Het Vaticaan had de muntvorm zelf aangeleverd. DE STELLING UW MENING 230 reacties Ik controleer mijn kinderen VERDIEPING Ga naar www.pzc.nl/abonneren ZEELAND editie: Walcheren 255e jaargang nr. 240 los nummer 1,95, abonneeprijs 1,02 Woede over weigering hoofdkoeling bij chemo door Paulus Smits Ik heb weer vertrouwen in de woningmarkt pagina 22 en 23 Reageer op pzc.nl op de sociale media EENS 68% ONEENS 32% AMSTERDAM - Kickbokser Badr Hari verlaat onder massa le mediabelangstelling de rechtbank in Amsterdam. Hari nam gisteren plaats in het beklaagdenbankje waar hij zich beriep op zijn zwijgrecht. Volgens het Openbaar Ministe rie heeft Hari zich zeker vijf keer tijdens het uitgaansleven in Amsterdam ernstig misdragen. Zo werd onder meer za kenman Koen Everink in elkaar geslagen in een skybox van de Amsterdam Arena, tijdens het dancefestijn Sensa tion vorig jaar zomer, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP O pagina 4 en 5 Badr Hari zwijgt maar is 'superrelaxed'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 1