Als de meiden over de 44 We moeten ons niet afzonderen maar juist meer laten zien. Wij zijn gewoon mensen, net zoals iedereen 28 ZEELAND INTERNATIONALE COMING OUT-DAG Vrijdag 11 oktober wordt wereldwijd aandacht gevraagd voor de acceptatie van lesbiennes, homo-, biseksuelen en transgenders (LHBT). In de PZC, in de aanloop naar deze Coming Out-dag, Zeeuwen die besloten hebben uit te komen voor hun andere seksuele geaardheid. BP Of het een probleem is om in de provinciale media haar verhaal te dóen? „Nee, totaal niet. Geen punt", is het resolute antwoord van Desi Stoutjesdijk. Pas op haar zestiende - toen Desi zelf al lang wist dat ze op meisjes viel - kwam ze 'uit de kast'. In middels is ze een ware voorvechter van de ho moseksuele minderheid in Zeeland. Het interview vindt plaats in Heinkenszand, in het appartement van Desi's vriendin Jessy. Desi - negentien jaar, lange haren, baggy broek en T-shirt - heeft één grote ambitie: be veiliger worden, liefst met drugshonden, ver telt ze op weg naar de kamer. Eenmaal op de bank van haar vriendin gezeten, vertelt Desi over de stereotype denkbeelden waartegen ze zich soms moet verweren. Zoals die van 'de lesbi'. Niet dat ze er erg mee zit: „Ach, dat hoort er allemaal bij", stelt ze luchtig. „Het doet er niet toe wat mij betreft, ik ben wie ik ben. Mijn ouders ontdekten al op mijn twee de jaar dat ik niet geschikt was voor een jurk je. Brullend schopte ik het uit, ik wilde per se een broek aan", lacht ze. Desi is geboren en getogen op Schouwen-Dui- veland, om precies te zijn in Zierikzee. Ze vond aansluiting bij groepjes populaire jon gens. „De jongens speelden voetbal of basket bal. Dat trok mij megr dan de meisjesdingen", blikt ze terug op haar schoolperiode. „Er was bij de jongens veel minder gedoe en ruzie dan bij meidengroepen. Ik was daar meer op mijn plek door de prettigere omgangsvormen." Haar vader liet haar de wereld van het sport vissen zien. Haar gezicht gaat stralen als ze het over sportvissen heeft. „Zie het als een soort mediteren. Ik kom helemaal tot rust aan het water. Hoef Ook met niemand te praten dan. Totaal afgesloten van de wereld." Ze werkte zich op binnen de hengelsport en won vele kampioenschappen. „Tijdens een werpcursus gooide ik veel verder dan de man nen. Daarna kwamen ze allemaal bij me staan om te bekijken hoe ik het precies aanpakte." Door haar macho uitstraling, gecombineerd met haar hobby, werd ze vaak plagerig viswijf genoemd. Desi kon er wel om lachen. „Ik pak te ze toch wel terug aan de waterkant." Maar het is haar andere passie - het houden van honden - waar ze uiteindelijk haar werk van wil maken. In de familie waren er al hon denbegeleiders actief; ook dat kreeg ze met de paplepel ingegeven. „Mijn ouders hadden al tijd honden, het zijn echt fantastische bees ten", vertelt ze. „Daarnaast vind ik het ook mooi werk." Het liefste zou ze drugshonden opleiden en begeleiden. „Harddrugs zijn zó ongelooflijk schadelijk. Ik wil heel graag bij dragen aan het voorkómen van drugsproble matiek." Tot die tijd wil ze aan de bak als beveiliger. Ze heeft er een mbö-opleiding voor gevolgd. Een typische 'mannen-opleiding'. Als een van de weinige meiden moest ze zich staande hou den in die mannenwereld. Een meisje tussen kleerkasten. Maar het ging haar goed af. „Ik kreeg wel een keer de vraag waarom ik geen vriend had. Ze geloofden niet dat ik lesbisch was, ze wilden bewijs', vertelt ze. Dat bewijs konden ze krijgen. Niet veel later stond Desi met haar vriendin op het school plein. „Toen geloofden ze het pas." Haar huidige vriendin ontmoette ze in het Rotterdamse Gay Palace. Daar had ze last van een hardnekkige stalker. Jessy bevrijdde haar uit deze benarde situatie door een gesprek met Desi aan te knopen. Dat praatje legde de kiem voor een relatie. Jessy en Desi werden verliefd. Inmiddels is het stel een halfjaar sa men. Hoe stoer ook, Desi is niet altijd open geweest over haar lesbische gevoelens. Op haar zestien de kwam ze pas uit de kast. Tot die tijd speel de ze toneel. In groep acht vroegen haar klas genoten al of ze lesbisch was. Desi ontkende bij hoog en laag. Toen ze dertien was, begon ze zelfs een relatie met een jongen om de ge ruchten te doen verstommen. „Dat was alle maal maar voor de schijn. Hand in hand lopen vond ik al naar, laat staan zoenen!", vertelt ze. „Ik wist toen al heel goed dat ik gevoelens voor meisjes had." Vier jaar lang ontkende ze haar geaardheid. Een moeilijke periode, waarin Desi eronder leed dat ze zichzelf niet kon zijn en niet lek ker in haar vel zat. „Iedereen bleef maar vra gen wanneer ik uit de kast kwam", blikt ze te rug. Op haar zestiende werd het haar te veel. „Ik typte een sms'je en verstuurde het direct. Een heel eng moment. Maar wat bleek? Iedereen wist het allang." Een typerende reactie kwam van haar oma, die vertelde dat ze bang was dat Desi het nooit zou vertellen. Volgens Dèsi moet er een hoop veranderen wil Zeeland écht homovriendelijk worden. „Ik loop bijvoorbeeld soms niet hand in hand met mijn vriendin, omdat de sfeer te negatiefis in de stad. Als ik het wel doe, word ik vaak nage keken", vertelt ze. „Daarnaast is er gewoon weinig te doen voor homo's." Op het gebied van uitgaan is er in Zeeland van alles te vin den. Voor elk wat wils. Behalve op het vlak van homo-feesten. Desi zou graag zien dat daar verandering in kwam. „De enige plek waar jongeren terecht kunnen is het COC in Middelburg. Met de werkgroep LHBT-jonge- ren in Zeeland proberen we ervoor te zorgen dat homoseksuele jongeren elkaar op meer plaatsen kunnen treffen." Zeeuwse horeca-ondernemers zouden vol gens Desi bij kunnen dragen aan het oplossen van deze situatie. „Er wordt van alles georgani seerd, van latin tot hardcore en hardstyle fees ten. Waarom niet één keer een homo-feest?", vraagt ze zich af. „We moeten ons niet afzon deren, maar juist meer laten zien. Wij zijn ge woon mensen, net zoals iedereen. Volgens Desi komt het vast ooit goed met de homotolerantie"in Zeeland. „Ach, Zeeland is best ouderwets. We zijn overal laat mee. Kijk naar het 4G netwerk! Vroeg of laat zal het vast goedkomen in Zeeland. Ook met de acceptatie van homoseksualiteit." We moeten ons in Dit is het tweede verhaal uit een se rie van drie. In de krant van gisteren stond het verhaal over Jos Flik- weert In de krant van morgen komt Hans Raaijmakers aan het woord: 'Er gens wist ik al lan ger dat ik homo was.' door Mart Roumen Desi Stoutjesdijk I Arlet Olthoff: „Zeker weten doe je het niet, tot iemand er openlijk voor uitkomt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72