Menukaart voor mantelzorger zelf Nog geen meerderheid voor behoud van Podium Reimerswaal BEVELANDEN en THOLEN 25 Project De Nieuwe Jas als uitlaatklep voor mantelzorgers in de gemeente Goes. ctandaardopde SS* De Jonge GOES - Het is inmiddels al een om streden begrip, de participatie maatschappij. Maar voor mantel zorgers is het niets nieuws. Zij hebben al een - vaak pittige - zorgtaak op zich genomen, naast hun eigen drukke leven. Dat dat soms allemaal even iets te veel wordt, is niet zo gek. Maar omdat mantelzorgers altijd een (emotionele) relatie met de zorg behoevende hebben, is' het soms moeilijk om grenzen aan te ge ven. Een bekend gegeven bij het Steunpunt Mantelzorg en Vrijwil ligerswerk van Stichting Maat schappelijk Werk Oosterschelde- regio (SM WO), dat daarom in sa menwerking met de gemeente Goes het Mantelzorgproject De Nieuwe Jas heeft opgezet. Het gaat om een proef, waarbij vrijwil ligers mantelzorgers in de ge meente Goes ondersteuning en coaching kunnen bieden. Een di rect gevolg van de maatschappelij ke ontwikkelingen; er is minder geld voor professionele hulp, maar hoe vang je dat op, is de ach terliggende gedachte. De afgelopen tijd-zijn vrijwilli gers geworven. Vier mensen zijn uiteindelijk getraind, hoewel het aantal aanmeldingen naar aanlei ding van een internetadvertentie veel groter was. Het zijn toevallig allemaal vrouwen, maar er waren ook veel reacties van mannen. Er is bewust geworven onder men sen die in de WW zitten. „Men sen willen heel graag iets beteke nen", zegt coördinator Yvonne Wagenaar van SMWO, die het project heeft opgezet. Vanwege haar recente pensionering wordt haar taak overgenomen door Ilse Olree. Hoeveel mantelzorgers de ge meente Goes precies telt, is niet bekend, maar het moeten er dui zenden zijn. De coaches brengen in kaart waar de behoeften van mantelzorgers liggen. De afgelo pen tijd hebben al een kleine twintig gesprekken met mantel zorgers plaatsgevonden. „Mensen hoeven zich bij ons niet te verde digen", zegt Wagenaar. De coördinatie verloopt via het Steunpunt. Mantelzorgers die er gens mee zitten kunnen daar aan kloppen en vervolgens wordt één van de coaches benaderd om on dersteuning te bieden. Zij funge ren voornamelijk als een soort wegwijzer. „Er is ontzettend veel mogelijk, maar veel mantelzor gers weten dat niet", zegt Wagen aar. De kracht is volgens wethou der (an de Pooter ook dat er geen professional in huis komt, maar ie mand die een luisterend oor biedt. Die kan zonodig wel door verwijzen naar het 'vangnet' van professionele hulpverleners. Het is dus niet zo dat de coaches de zorgtaken overnemen als een mantelzorger er eens even een paar dagen uit wil. Wagenaar: „Veel mensen hebben er moeite mee om daar voor uit te komen. Het voelt als een soort ontrouw richting de zorgvrager, maar juist als mensen dat kunnen aangeven bij één van de begeleiders kan die er vervolgens voor zorgen dat dat wordt geregeld. Zo houdt een mantelzorger het langer vol. En dat is precies wat het project be oogt." Eind dit jaar volgt een evaluatie van de proef. GOES - Mantelzorgers weten vaak helemaal niet welke mogelijkhe den er zijn om zelf even bij te tan ken, is de ervaring van het steun punt van SMWO. Daarom is een 'mantelzorgmenukaart' gemaakt, met daarop diensten die van be lang kunnen zijn vooor mantel zorgers. Samen met de mantel- zorgcoach kan een keuze worden gemaakt. 'Gerechten' die op de menukaart prijken zijn onder meer Respijt- zorg (een vrijwilliger die de man telzorger aan huis vervangt voor een paar uur per week of voor va kantie), Logeren (een adres waar de zorgvrager tijdelijk kan loge ren), hulp bij het aanvragen van toeslagen, hulp bij administratie, informatie over indicaties voor huishoudelijke hulp, professione le zorg of een mantelzorgcompli ment, informatie over zorgaanbie ders, Grenzen stellen (hoe kan een mantelzorger een grens stel len als er te veel van hem of haar wordt gevraagd), zorginstructies (de mantelzorger leert hoe hij of zij het beste kan tillen, een bed kan opmaken wanneer er iemand in ligt en andere kleine handelin gen), Netwerkberaad (overleg met familie en aandere hulp over de taakverdelingen onder leiding van een professionele coach). Mantelzorgers die coaching kun nen of willen gebruiken, kunnen contact opnemen met Stichting Maatschappelijk Werk Welzijn Oosterschelderegio via telefoon nummer 0113-277111 of e-mail- adres infopunt@smwo.nl. VVD, CDA en PvdA hebben dins dagavond aangekondigd het thea ter in Reimerswaal te willen blij ven steunen; maar zij hebben geen politieke meerderheid. De SGP ziet de subsidie voor Podium Reimerswaal het liefst helemaal verdwijnen. „Stop dat geld maar in het openbaar groen", klonk het dinsdag. Leefbaar Reimerswaal hield een pleidooi voor het loswe ken van de theaterorganisatie van de gemeente. „Het hangt af van de Christenunie", verzucht direc teur Jacques Boonman de dag na de vergadering. „We zijn er nog niet over uit", zegt Sjacco van Damme. „Maar als het echt pijn doet, kiezen we voor educatie bo ven cultuur." Nu krijgt de organisatie dertigdui zend euro per jaar. Volgend jaar wordt dat bedrag, als gevolg van een eerder besluit van de raad, ge halveerd, en in 2017 nog eens ver laagd, zodat er vijfduizend euro overblijft; Van dat bedrag kan geen volwaardig progamma wor den samengesteld, zegt Boonman. CDA'er Peter Koeman merkte tij dens de vergadering op het won derlijk te vinden dat een organisa tie die het ene jaar de promotie- prijs van de gemeente Reimers waal krijgt, het andere jaar wordt wegbezuinigd. „Raadsleden heb ben geen idee wat voor uitstra ling Podium Reimerswaal heeft", zegt Boonman. De discussie zal hoe dan ook blij ven oplaaien, verwacht Boonman. „Reimerswaal is de meest conser vatieve gemeente van Nedeland volgens mij, maar we blijven er voor knokken. Af en toe voel ik me net Don Quichotte." Filmavonden met verdiepingsgesprek In het verenigingsgebouw Rond-Inn in Kruiningen wor den dit najaar twee filmavon den gehouden. Maandag 14 ok tober en woensdag 20 novem ber worden er aan de hand van een film verdiepende gesprek ken gehouden over actuele the ma's. Beide avonden lopen van 20.00 tot 22.00 uur. De toegang is gratis. Vogelbeurs in het Heer Hendrikhuis Vogelvrienden Goes houdt za terdag 12 oktober een vogel- beurs in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskinderen. Wie kooi- en volièrevogels wil ruilen, kopen of verkopen, moet zich houden aan de re gels: schone kooien, genoeg voer en water. Aanvang 10 uur. Bezoekers betalen 1 euro. Open Dag Stichting Werkend Trekpaard Aan het Groenewegje in 's-Gra- venpolder (zijweg van de Baar- landse Zandweg) is zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een open dag van Stichting Het Werkend Trekpaard. Om 12.00 wordt een perceel bouwland geploegd met vier spannen trekpaarden, waarvan één met een vierspan. Zwervende boeken herfstboekenmarkt In de Gelachkamer in Wolp- haartsdijk wordt er op maan dag 14 oktober en maandag 21 oktober van 11.00 tot 15.00 uur een Herfstzwerfboekenmarkt gehouden. Op de markt kun nen gratis boeken worden uit gezocht. Voorwaarde is dat de boeken na het lezen worden doorgeven aan een ander, zo dat ze in omloop blijven. Glorious defenders in Kerkje Ellesdiek In 't Kerkje van Ellesdiek, Elle- woutsdijk, is zondag om 14.30 iiur een optreden van de Nieuwdorpse coverband The Glorious Defenders of the Malt in combinatie met zangeres Ro- wenna Otte, harpiste Yvonne Vonk en muzikale alleskunner Jeets Durenkamp. De entree be draagt 8,- met koffie en koek. Instrumentendagen bij de Muziekschool De Zeeuwse Muziekschool houdt deze en volgende maand weer instrumentendagen. Za terdag 26 oktober is het toet- sendag in De Stenge in Hein- ekenszand. Op zaterdagen 9,16 en 23 november is het achter eenvolgens Fluitisten-, saxofo nisten- en drum/slagwerkdag op de locatie in Goes. Minder u/egenbelasting, minder brandstofkosten en nu extra voordelig! DONDERDAG 10 OKTOBER 2013 mantelzorgers door Luc Oggel 4 is het aantal getrainde vrijwilligers waarmee het mantelzorgcoach- project voorlopig wordt gedraaid. www.smwo.nl door Nadia Berkelder KRUININGEN - Het wordt spannend voor Podium Reimerswaal: over twee weken beslist de gemeente raad of de subsidie wordt terug ge schroefd naar vijfduizend euro. KRUININGEN 'S-H'HENDRIKSKINDEREN 'S-GRAVENPOLDER WOLPHAARTSDIJK ELLEWOUTSDIJK GOES TOYOTA AUl'AYSA BETTER UJAV I en xieinere auto rijdt stukken uoonteüger en is nu aantrekkelijker dan oort. Want tijdelijk heeft de Toyota Ayqo Mow standaard centnva vengrenceHwj met afstands bediening. stuurbekrachtiging, r.:rdio/CD-speler met MP3 aansluiting eiektrische ramen vóór en airconditioning. En daarbij krijgt u <x>k nog eens t 1,500,- e*tra inrciilwaarde! Daardoor is er al een Aysjo Mow vanaf f 7790 - tl bent van Harte welkom in orae showroom Brandstofverbruik (EC/630/2012J) varieert van 4,31/100 km (23,3 km/1) t/m 4,51/100 km (22,2 km/I) CO2 99-104 gr/km. Prijs incl. BTW en 1.500,- extra inruilwaarde. exd. kosten rijklaar maken en lecyclingbijdrage. Afgebeeld is de Aygo Now met Sportpakket vanaf 8.630,-. Actieperiode loopt van 09-09-2013 t/m 30-10-2013 (mits geregistreerd voor 31-12-2013). Goes, Pearyweg 10,0113-214810 V/lissingen, Industrieweg 23,0118-410800 www.toyota-dejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61