Ouderverstoting is ernstige en complexe zaak WMO-meldpunt van Thoolse SP krijgt maar mondjesmaat klachten Nog geen meerderheid voor behoud Podium 26 SCHOUWEN-DUIVELAND „Omdat delen een stukje helen is. Maar ook omdat, je dan over vijf jaar misschien in iedere provincie wel twee praatgroepen hebt. Dan kun je een blok vormen. Dan heb je draagkracht. En je hebt veel energie bij elkaar." Want ouderverstoting is volgens Van Osch een ernstige en com plexe zaak. Veelal gaat het om een scheiding waarbij één van de ouders het kind, door eigen pijn en frustratie, dusdanig beïnvloedt dat de relatie met de andere ouder barst. Er ontstaat een loyali teitsconflict. „Dat kind wordt zo uit elkaar gescheurd, tot in zijn hart, tot in zijn ziel toe." Met alle gevolgen van dien. „De interne binding bij kinderen raakt bescha digd en dat kan weer tot allerlei relatieproblemen leiden. Alle par tijen zijn in zo'n geval de dupe, maar de kinderen ondervinden er de meeste schade van", stelt Van Osch vast. De Amerikaanse psychiater Ri chard Gardner omschreef het PAS syndroom als eerste. Maar Van Osch, vader van drie dochters van inmiddels 24, 22 en 19 jaar, maak te het aan den lijve mee. Na de scheiding van zijn vrouw raakte hij een jaar of negen geleden beet je bij beetje het contact met zijn kinderen kwijt. Dat was in zijn ge- val geen abrupt iets, maar een ge leidelijk proces. „En dan denk je op een gegeven moment: wil ik dit nog? Of eigenlijk: wil ik dit mijn kinderen nog wel aan doen?". Van Osch ging door een hel. „Kwijt ben je ze niet, maar je hoort ze niet en je ziet ze niet. Al leen voelen doe je ze wel." Eerder deed Van Osch al eens een poging een praatgroep op Zeeuwse bo dem van de grond te krijgen. Dat bleek nog niet zo eenvoudig. Je hebt zoveel pijn, zielsverdriet. En dat houdt je klein. Het gaat ook maar door, 24 uur per dag." In zijn eigen verhaal maakte hij de cruciale beslissing op een bepaald moment uit zijn slachtofferrol te stappen. „Een andere afslag te kie zen op de rotonde die je elke dag neemt." Dat is ook de voornaam ste reden dat hij zo aan de oprich ting van praatgroepen hecht. „Ik wil iets overdragen." Bovendien hoopt Van Osch door krachten bundeling te kunnen vechten voor wetswijzigingen en beter geïnformeerde instanties. „Waar door je kinderen verschoond kunt houden van nog meer psychische mishandeling, omdat beter wordt begrepen en gevoeld wat er nu ei genlijk precies gebeurt." Zie: ceesvanosch.wordpress.com. Meer info via: 06-14764139. Het meldpunt is in het leven ge roepen omdat de gemeente in de WMO steeds meer uitvoerende ta ken heeft gekregen en daarvoor voelt de SP zich, immers gekozen in de gemeenteraad van Tholen, verantwoordelijk. Over een con flict waarmee zich-wel een bejaar de Thoolse bij de SP meldde, heeft de fractie inmiddels schrifte lijke vragen aan het college ge steld. Het gaat om een tachtigjarige Thoolse die voor haar mobiliteit is aangewezen op een scootmo- bel. Die was kapotgegaan. Om een nieuwe scootmobiel te krij gen, moest de vrouw, wier situa tie niet veranderd was, helemaal opnieuw door de ambtelijke mo len. Ze moest stapels formulieren invullen, specialisten ontvangen en bij specialisten langs. De SP-fractie wil van het Thoolse college weten of daar niets aan veranderd kan worden. Het kost immers dubbel werk en dubbel geld. Een woordvoerder van de gemeen te laat weten dat de uitvoering te maken heeft met een oude en nieuwe cultuur. „Vroeger kreeg je gewoon een scootmobiel als je er om vroeg en als je beetje slecht ter been was. Veel mensen had den het ding al na een poosje niet meer nodig. De dame waar het hier om ging was al lang geleden, in de oude cultuur, geïndiceerd. Dat is de reden dat de indicatie opnieuw is gedaan. Niet omdat het apparaat kapot was." WD, CDA en PvdA hebben dins dagavond aangekondigd het thea ter in Reimerswaal te willen blij ven steunen; maar zij hebben geen politieke meerderheid. De SGP ziet de subsidie voor Podium Reimerswaal het liefst helemaal verdwijnen. „Stop dat geld maar in het openbaar groen", klonk het dinsdag. Leefbaar Reimerswaal hield een pleidooi voor het loswe ken van de theaterorganisatie van de gemeente. „Het hangt af van de Christenunie", verzucht direc teur Jacques Boonman de dag na de vergadering. „We zijn er nog niet over uit", zegt-Sjacco van Damme van de CU. „Maar als het echt pijn doet, kiezen we voor educatie boven cultuur." Nu krijgt de organisatie dertigduizend euro per jaar. Vol gend jaar wordt dat bedrag gehal veerd, en in 2017 nog eens ver laagd, zodat er vijfduizend euro overblijft. Van dat bedrag kan geen volwaardig progamma wor- 1 den samengesteld, zegt Boonman. I Cees van Osch wil zijn ervaringen met ouderverstoting graag delen. Want, zegt, hij; Delen is een stukje helen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BURCH-HAAMSTEDE - Met aandacht voor ouderverstoting en het PAS syndroom (Parental Alienation Syn drome) is Cees van Osch (55) uit Burgh-Haamstede al blij. Maar nog liever zag hij overal praatgroepen ontstaan. Volgens Cees van Osch treft ouderverstoting 9 van de 10 keer vaders. De kinderen zijn het zwaarst de dupe. door Mieke van der Jagt THOLEN - Het WMO-meldpunt van de SP-afdeling Tholen, krijgt tot nu toe maar mondjesmaat vragen bin nen van mensen die problemen hebben met de uitvoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. De SP heeft de indruk dat mensen bang zijn om hun klachten naar buiten te brengen. door Nadia Berkelder KRUININGEN - Het wordt spannend voor Podium Reimerswaal: over twee weken beslist de gemeente raad of de subsidie wordt terug ge schroefd naar vijfduizend euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56