Rijkdommen uit Nanjing in Nieuwe Kerk in Amsterdam uit ir De expositie omvat uiteraard Ming-porse- lein, ook voor dagelijks gebruik beeldschoon. Dat is aangevuld met onder meer portretten op papier, een hoofdtooi van gouddraad, gou den oorbellen, een rozenhouten tafel en ele gant gekalligrafeerde handschriften. Spectaculair is de enorme wereldkaart die de Italiaanse jezuïet Matteo Ricci in 1602 voor de keizer maakte. China fungeert daarop ui teraard als middelpunt. Als toetje zijn er ook tien erotische schilderingen op zijde uit de collectie van F. Bertholet. De faam van Ming-porselein berust nog steeds vooral op de astronomische be dragen die multimiljonairs ervoor 'neertellen. De Nieuwe Kerk in Amsterdam vult de komende maanden de lacune aan kennis met een tentoonstelling over het visi tekaartje van drie eeuwen Ming-dynastie. Het Nanjing Museum leende voor de exposi tie Keizers, kunstenaars en kooplui in het oude China zeldzame stukken uit die China nooit eerder verlieten. Bijvoorbeeld de krekel van goud op een blad van jade die in 1954 vlakbij de schedel in een graf werd gevonden. Betti- ne Vriesekoop baseerde op die vondst haar kinderboek Kleine Ming en de gouden krekel. Foto's van de Waters noodramp en klassieke muziek komen zaterdag en zondag samen in een beeldconcert in het Wa tersnoodmuseum. In de dagen en weken na 1 februari 1953 trokken tientallen gerenom meerde fotografen door Zeeland om de gevolgen van de Watersnoodramp en de eerste pogingen om de draad weer op te pakken vast te leggen. Het zijn vaak sterke, indringende beel den geworden. Vijftig van die foto's wor den getoond tijdens het beeldconcert Het licht tegen de zee, zaterdag en zondag in het Watersnoodmuseum. Initiatiefneemster van de manifestatie is kunsthistorica Jacqueline van Paaschen, die eerder in Zeeland exposities van het werk van onder anderen de fotografen Eva Besnyö en Carel Blazer heeft georgani seerd. „Samen met violiste Mathilde Krab be en pianiste Liesbeth Spits heb ik al een aantal concerten gedaan waarbij muziek en beeld werden gecombineerd. Nadat mijn broer, Siemco Louwerse, directeur van het Watersnoodmuseum was geworden, dacht ik: het lijkt me mooi om ook iets te doen met de foto's van de Ramp." „Mathilde kende bovendien iemand die uit Zeeland kwam en componeerde: Marianne Keuning. Zij heeft de Ramp ook zelf meege maakt. Tot onze verrassing bleek zelfs dat wij twee huizen van elkaar vandaan heb ben gewoond aan de Oude Haven in Zierik- zee." Tijdens het concert wordt een aantal composities van Keuning uitgevoerd. Zij zal ook gedichten van Bert Schierbeek in spreken tijdens de uitvoering van haar com positie Het geluid van de stilte. Van Paaschen selecteerde de foto's, van top- fotografen zoals Eva Besnyö, Cas Oorthuys, Aart Klein, Ed van der Elsken, Carel Blazer, Dolf Kruger en Kees Molkenboer. Het zijn vaak iconische beelden, van fotografen die niet alleen vastlegden wat ze zagen, maar ook nadrukkelijk nadachten over de vorm en de artistieke waarde. „Ze experimenteer den veel, bijvoorbeeld met lage en hoge standpunten", zegt Van Paaschen. „Daar door zijn het stuk voor stuk prachtige fo to's geworden, met allemaal een heel eigen zeggingskracht." De foto's worden tijdens het concert in de ontvangstruimte van het museum gepro jecteerd en begeleid door passende mu ziek, van behalve Marianne Keuning ook Fauré, Franck, Sjosjtakovitsj, Debussy, Bartók en anderen. DONDERDAG 10 OKTOBER 2013 door Fran^oise Ledeboer De expositie 'Keizers, kunstenaars en kooplui in het oude China' in de Nieuwe Kerk in Amsterdam duurt tot en met 2 februari. Meer informatie: www.nieuwekerk.nl. Schaal met bloemmotief, foto Nanjing Museum/Nomad Exhibitions De Ramp in beelden en klanken door Rolf Bosboom Vier foto's uit het beeldconcert: linksboven van Ed van der Elsken, linksonder van Aart Klein en rechtsboven en - onder van Eva Besynö. Beeldconcert 'Het licht tegen de zee', zaterdag 12 en zondag 13 oktober, Watersnoodmuseum, Ouwerkerk, Aanvang: 14.30 uur. Reserveren: info@watersnoodmuseum.nl of 0111 -644382.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51