Bezuinigen doe je n Hogere belasting op brandstof levert helft minder op dan gedacht I 4 BINNENLAND effeweg.nl BEZUINIGINGSTIPS ZORG Kwaliteit Gepaste zorg Baby's Eigen bijdrage Bij een deel van de vele religieuze en spirituele groepen lijkt sprake te zijn van uitbuiting, misbruik of geweld. ARNHEM - Bij 84 sekten die Neder land de afgelopen twintig jaar kende, zijn volgelingen mogelijk geestelijk dan wel lichamelijk mis handeld, misbruikt of financieel uitgebuit Dat blijkt uit een onder zoek in opdracht van het ministe rie van Veiligheid en Justitie, dat vandaag wordt gepubliceerd. Het ministerie noemt de omvang van het probleem verhoudingsge wijs 'beperkt', maar erkent ook dat de gevolgen voor uitgetreden sekteleden schrijnend en zwaar kunnen zijn. Minister Ivo Opstel ten wil de vorig jaar in het leven geroepen anonieme meldlijn 'Sek- tesignaal' meer bekendheid geven en uitbreiden. Het afgelopen jaar zijn bij Sekte signaal honderd meldingen bin nengekomen, vooral over finan ciële misstanden en sociale isola- DORTMUND, BIELEFELD EN MUNSTER ,3 tie. In negen gevallen is geadvi seerd om aangifte te doen of een melding te maken bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Hoeveel sekten er in totaal zijn, is onduidelijk. Bureau Beke uit Arn hem, dat het onderzoek uitvoer de, schat dat Nederland enkele honderden 'nieuwe religieuze be wegingen' telt. De vermeende misstanden bij de 84 sekten zijn allemaal gemeld door ex-volgelin- gen of familieleden van sektele den. Vijftig procent van de mel dingen betrof christelijke groepe ringen, de andere helft was 'oos ters, therapeutisch of educatief. In ongeveer de helft van de sek ten is volgens betrokkenen sprake van mogelijk strafbare feiten. Mis bruik van volwassenen en kinde ren wordt daarbij het vaakst ge noemd. De ondervraagden rep pen ook over mishandeling en in timidatiepraktijken. „Vanuit de sekten zelf hebben we geen mel dingen gekregen. De misstanden zijn niet allemaal bewezen feiten. Slechts in enkele gevallen, bijvoor beeld waar sprake was van moord of ontvoering, hebben we de mel dingen met politieregistraties kunnen verifiëren", aldus onder zoeker Anton van Wijk. In het onderzoek worden bewust geen concrete namen van de sek ten genoemd. In België zorgde een zwarte lijst van 'gevaarlijke sekten' eerder voor grote beroe ring onder groeperingen die dat als smaad zagen. Sekten verbie den wil Nederland niet vanwege de vrijheid op godsdienst en vere niging. De focus van het onder zoek lag op de vraag in hoeverre het strafrecht en dè zorg mogelijk heden bieden om misstanden aan te pakken en (ex-)volgelingen te ondersteunen, benadrukt Van Wijk. Die mogelijkheden zijn er, zegt hij, maar verdienen meer be kendheid. Met name aan de kant van professionals bij wie ex-sekte leden voor hulp aankloppen. Na de behandeling volgt de afreke ning. Ongeacht de kwaliteit van de prestatie van een arts, tandarts of fysiotherapeut. Dat moet an ders, vindt niet alleen minister Schippers. Velen die reageerden op haar oproep vinden dat de be taling van een ingreep afhankelijk moet zijn van de kwaliteit van de geleverde zorg en de bejegening door de zorgverlener. Wie met een goed wordt behandeld, hoeft ook niet terug te komen voor een dure herstelingreep. Verleen alleen zorg als die nodig is. Een open deur lijkt het, maar toch een verzuchting van menig Nederlander. Wat te denken van wrattenbehandelingen bij kinde ren? Vorige week verscheen een artikel over onderzoek van weten schappers uit Leiden, waaruit blijkt dat 90 procent van alle 'schoolwratten' na verloop van tijd verdwijnt. Spontaan, dus zon der dure therapie. Er zijn ouderen die vinden dat be handelingen voor vruchtbaar heid, zwangerschap en bevalling niet in de basisverzekering horen. Want het krijgen van kinderen is, anders dan ziekte, een keuze en de kosten daarvan zouden voor ei gen rekening moeten komen. En voor een oudere is gezinsuitbrei ding (vaak) een gepasseerd sta tion. Er zijn ook melders die dit juist wél vergoed willen zien. Verhoog de eigen bijdragen en het eigen risico, want dat leidt tot een lagere basispremie, is de strek king van een reeks voorstellen. Ook klinken er al eerder geuite suggesties, die ook wel als 'rem geld' worden betiteld. Zoals een eigen bijdrage voor verblijf in zie kenhuis, een eigen bijdrage voor bezoek aan huisarts of huisartsen post en een inkomensafhankelijk verplicht eigen risico. Vraag Nederlanders naar sugges ties om te besparen op de zorgkos- ten en een emmer vol frustratie wordt leeggeschud. De ergernis sen gaan vooral over de onover zichtelijkheid van de doktersreke ningen en de uitwassen van de marktwerking in de zorg. Maar ook klinkt kritiek op de macht van de zorgverzekeraars en op 'de zakkenvullersmentaliteit' van bestuurders van ziekenhui zen of thuiszorgorganisaties. Besparen? Pak de inkomens van specialisten aan en verplicht ze in loondienst te gaan werken! Ook klinkt de roep om de fraude in de zorg te bestrijden. Op h ders 1 zuini niste: gezor gesti< De b< dit vc gram om 3< het b, Acht! trekk Staatssecretaris Frans Weekers (WD, Financiën) gaat in zijn be groting uit van 280 miljoen extra inkomsten. Volgens Ecorys wordt dat hooguit 127 miljoen. Er is ook een omzetdaling van 560 miljoen euro voor de grenspomphouders. Volgens Ecorys leidt de accijnsver hoging tot een" dieselprijs die 3 cent hoger is dan nu. Dat verschil maakt het, in combinatie met het al bestaande prijsverschil ten op zichte van Duitsland en België, voor transporteurs interessant om over de grens te tanken. Transportorganisatie TLN zag eer der dit jaar al de trend dat trucks vaker in het buitenland de tank vullen. Alleen al de inkomsten uit dieselaccijns vallen zo volgens Ecorys volgend jaar 165 miljoen euro lager uit. Het totale 'accijns- lek' door tanken over de grens be rekent Ecorys op 800 miljoen. De accijnsverhoging is vorig jaar al aangekondigd. Sindsdien probe ren belangenorganisaties als TLN, Bovag, Nove en tankstationorgani satie Beta ten koste van alles de prijsverhoging tegen te houden. Door de hevige onderlinge con currentie hebben veel pomphou ders het al moeilijk. De extra ac cijnzen komen bovenop een jaar lijkse inflatiecorrectie. Eerder de ze week pleitten ANWB en brahchevereniging RAI voor een stop op het steeds zwaarder belas ten van de automobilist. Zij ba seerden zich ook op een Eco- rys-studie. Bovag heeft het accijnsonderzoek gisteravond naar de Tweede Ka mer gestuurd. DOf 84 sekten in beeld om misstanden door Niki van der Naald Bij vertrouwelijk meldpunt Sektesignaal zijn afgelopen jaar honderd meldingen bin nengekomen De helft van de sekten waar over ex-volgelingen misstan den melden, betreft christelijke groeperingen Vertrek: 6 december KERSTSHOPPEN Inclusief: 2 hotelovernachtingen, 2x ontbijtbuffet, 2x dinerbuffet. Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider. Vervoer per Tourist Class touringcar U verblijft in een 3' hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. De top voor wat betreft kerstmarkten in Duitsland! Met Dortmund 'één van de mooiste en grootste kerst markten van Duitsland', de sfeervolle kerstmarkt in Bielefeld en de knusse kerstmarkt in Münster. W Een bespaartip: vergoed blessures ontstaan door gevaarlijke sporten niet meer, zoals bij door Paulus Smits DEN HAAG - Minister Edith Schip pers van Volksgezondheid riep dit voorjaar Nederlanders op om mee te denken over bezuinigingen in de zorg. Aan reacties geen gebrek. door Paul Bots DE MOO/STE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Boek nu: WWW.EFFEWEG.nl of bel 0529 - 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en (18.- reserveringskosten per boeking BUNNIK/DEN HAAG - De voorgeno men accijnsverhoging op brandstof per 1 januari, levert veel minder op dan begroot. Dat heeft onderzoeks bureau Ecorys berekend in op dracht van belangenorganisaties Bovag en Nove. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4