Verleden virtuoos tot leven gewekt UIT 9 KREPEL BLANK Nico Out Op de huidige tentoonstelling van galerie Bellas Artes in Kerk- werve vullen de schilderijen van Ronnie Krepel en de bron zen beelden van Hans Blank el kaar uitstekend aan. Hebt u dat ook wel eens als u een oude foto ziet van men sen die u niet kent? Dat u dan nieuwsgierig wordt en fantaseert over de persona ges? Ronnie Krepel doet dat ook. Hij gaat nog een stap verder. Hij schildert oude foto's na. Daarin is hij niet uniek. Er zijn nogal wat mensen die zich met verf uitleven en bij gebrek aan talent al dan niet geslaagde foto's omzetten in doodse plaatjes. Maar foto's naschilde ren eri kunst maken zoals Krepel is niet ie dereen gegeven. De hyperrealisten deden het in de jaren tachtig van de 20e eeuw minutieus. Ger hard Richter was er op een andere manier jaren mee bezig. En natuurlijk gebruiken kunstenaars foto's vaak als hulpmiddel. De impressionisten staan erom bekend. Met hen heeft Krepel wel iets. Hij schildert zelfs foto's van Breitner na, de tge-eeuwse kunstenaar die zijn meeste werk op zelfge maakte foto's baseerde. Maar Krepel stelt zelf geen composities samen. Hij neemt de foto zoals hij die vindt. In Galerie Bellas Artes zijn vooral schilde rijen te zien die betrekking hebben op le ven en recreëren op en aan het water. Gas ten op een cruiseschip toont vier dames die onder toeziend oog van de bemanning klaar staan voor een zakloopwedstrijdje. Onschuldig vermaak. Het door ijsschotsen omgeven zeilschip op Shackleton's enduran ce echter verwijst naar de ontberingen die de Ierse ontdekkingsreiziger leed op zijn Zuidpoolexpedities. Krepel is geïnteresseerd in die tegenstellin gen. Verwonderd kijkt hij mee over de schouders van de toeschouwers die in de ja ren na de Ramp getuige zijn van het afzin ken van caissons bij Stevensluis. De 'gastar beiders', de dorpsbewoners en de notabe len. Elk spelen ze een eigen rol, met het be dwingen van de natuurkrachten als verbin dende schakel. Dat Ronnie Krepel mij meeneemt naar die werelden komt doordat hij heerlijk schil dert. Bij hem geen slaafs invullen van vormpjes, maar in sappige olieverf suggere ren van voorstellingen. In de vrijheid die zijn penseelstreek uitstraalt toont hij zich een meester en overstijgt hij het plaatje. Sterker nog, door de speelse souplesse van zijn schilderen brengt hij de foto echt tot leven. De voorstelling gaat zinderen, de mensen ademen en bewegen. Ook al hand haaft hij het zwart-wit van de foto's. Zijn mede-exposant Hans Blank beheerst zijn metier net zo. Vaak hebben zijn bron zen beelden met water te maken. Expres sief geboetseerde Vikingsschepen herinne ren me aan de tochten die de Noordelijke volkeren maakten duizend jaar voor ont dekkingsreizigers als Scott en Shackleton. Ik zie vissers netten boeten en twee man nen die de horizon afspeuren op zoek naar een schip of naar het langverwachte land. Blank werkt met dotten klei zodat de huid van zijn beelden net zo beweeglijk is als de oppervlakken van Krepels doeken. Door de krachtige vormentaal krijgen de kleine sculpturen een monumentale uitstraling. De beelden en' schilderijen vullen elkaar uitstekend aan. DONDERDAG 10 OKTOBER 2013 Wim Hofman schept een eigen wereld Zijn illustraties zijn vaak zelf een ver haal zonder tekst. Zijn schilderijen ogen als puur visuele verkenningen van vorm, kleur en ruimte. Maar je kunt ze ook zien als illustraties bij een niet bestaand verhaal. In beide gevallen buit Hofman alle beeldende mogelijkheden uit en komt hij tot au thentieke en sterke beelden. Daar naast subtiel werk van Jeroen Blok. T/m 20/10. DeWillem3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Do. t/m zo. 13-17 uur. Fysieke verlichting in voormalige kerk- Elis Vermeulen maakte voor de Grote Kerk een reeks schommels van touw en wol. Je mag er in schommelen en beleeft de ruimte heel anders dan ge woonlijk. Ook is er een prachtige in stallatie te zien van hangende vilten cocons. Ze hebben openingen zodat je er in gedachten in kunt liggen. Sterk werk over menszijn, kwetsbaar heid, moment en eeuwigheid. T/m 20/10. Grote Kerk, Oudestraat 26, Veere. Di. t/m zo. 11-17 uur. Grenzeloos Grafiek in Terra Groda Terra Groda speelt in op de Nationa le Grafiekmanifestatie 2013 met een expositie van vijf grafisch werkende kunstenaars: Inge de Beider, Jorien Brugmans, Nicole Henderikse, Anto nio Plettenberg en Veerle Rooms. In het inventieve werk van Rooms (fo to) neemt het thema 'Water' een voorname plaats in. T/m 20/10. Galerie Terra Groda, Dorpsstraat 44, Graauw. Za. 15-18 uur, zo. 14-18 uur. T/m 25/10. Kunstuitleen Terneuzen, Bellamystraat 26a. Di. t/m vr. 13-17 uur, za. 10-14 uur. T/m 9/11. Lunchcafé Stadhuis, Grote Markt, Goes. Di. t/m za. 9-17.30 uur. Do. tot 21.00 uur. Schelde inspiratiebron voor vier kunstenaars De innerlijke landschappen van Willem Ploum Jorien Brugmans, Marleen Burger, Betsy de Jonge en Robert Schilder hebben zich laten verleiden door de kracht van het Scheldewater. In Scal- dis komen de schepen, de schorren en slikken aan bod, maar ook de ver gezichten en de voetafdrukken. Een mooie ode in gouaches, grafiek, siera den, keramiek en foto's. Vanuit het onderbewuste en in nauw contact met wat de verf zelf doet laat Willem Ploum zijn composities groeien. Er ontstaan abstracte kleur- velden waarin de verf zich op sommi ge plaatsen verdicht. Zo krijgt elk werk een emotionele lading die kan raken aan het innerlijk van de toe schouwer. Ronnie Krepel (Oud-Zuilen, 1959) studeerde aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kun sten. Hij werkte als drukker en vormgever bij 'Het Rotterdams Kunstgesticht'. Tussen 1986 en 2005 was hij muzikant/componist in de bands Trespassers W en Dull Schicksal. In 2009 opende hij Gale rie Ron Krepel in Middelburg. Ook heeft hij een baan als schuurder en polijster van natuursteen. Hans Blank (Zaanstreek, 1952) volgde de Rijksacademie in Am sterdam en kreeg les van onder an deren Piet Esser. Sinds de jaren tachtig woont en werkt hij een groot deel van het jaar aan de Zuidwestkust van Ierland. Hij voert zijn werk uit in brons, soms in combinatie met steen. Zijn stijl is krachtig expressief. Blank heeft een voorliefde voor boten zoals wij die kennen uit oude verhalen. Hans Blank: Horizon. Ronnie Krepel: Inwoners van Stevensluis. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 30/11. Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwer- ve. Geopend: do. t/m za., 12.00-17.00 uur. Naast deze expositie-is ook de beeldentuin nog geopend en is in de voormalige stal mooi werk te zien van andere beeldhouwers en schilders, waaronder landschappen van de in 2004 overle den Gerard Menken uit Kloetinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49