Razendsnelle slak blijft op de gebaande paden F Wadjda biedt uniek kijkje in leven van Saoedische vrouw UIT 7 a- In de technisch baanbrekende animatie film Epic van studio Blue Sky mochten twee slakken de show stelen als komi sche sidekicks. Nu komt concurrent DreamWorks met een avontuur waarin slakken de hoofdrol opeisen: Turbo. Het uitgangspunt van Turbo doet denken aan de eerste grote DreamWorks-animatie AntZ (1998) waarin een miertje de strenge sociale mores van zijn volk waagde te door breken. Huisjesslak Tlirbo probeert zich op vergelijkbare manier te ontworstelen aan zijn afkomst: hij is bezeten van snelheid en droomt ervan om een autorace te win nen. Die droom komt binnen bereik als hij per ongeluk in een automotor belandt. Daar wordt hij getransformeerd tot een race monster. Vervolgens reist hij vanuit Los Angeles af naar Indianapolis om deel te ne men aan de beroemdste autorace van Ame rika. De uitvoering van deze 3D-film is uitste kend verzorgd, zoals je van DreamWorks mag verwachten. Visuele innovaties die je van de sokken blazen, blijven echter uit. Hetzelfde geldt voor het script. Tlirbo en de hem omringende karakters zijn amu sant genoeg, maar dit verhaal over kleine wezens die grote dromen najagen bewan delt iets te veel de gebaande paden. Turbo sul- het itse Ri- Vor- ued- kele mte I re- ren, isen pen aats ;oed hip lon- Jer- rite- me- rikaanse schone voor zich probeert te winnen. Rachel McAdams laat zich net als in The notebook, de heilige graal der romantische films, met graagte kussen in een hoosbui (tja, sommige dingen verande ren nooit). Vol overgave ste vent het liefdesduo af op een 'ze leefden nog lang en geluk- kig'-toekomst. Anders dan anders komt dat ro mantische happy end al halver wege de film. Dat is even wen nen voor doorgewinterde Cur- tis-fans. Want als de jongen en het meisje elkaar al zo snel krij gen en geen van tweeën dood gaat, waar gaat deze film dan verder over? Curtis neemt zijn tijd dat laatste duidelijk te ma ken en doet dat zeer vakkun dig. Hij laat ons eerst over aller lei kronkelige Engelse paadjes huppelen alvorens het strand te bereiken. Daar aangekomen blaast de zeewind alle ruis weg. Het duurt met About time even voordat je er bent, maar dan besef je dat dit Curtis' minst oppervlakkige tranen trekker is tot nu toe. About time Wadjda is'tien jaar oud. En zoals dat gaat met tienjarige meisjes waar ook ter wereld: zij heeft zich iets in haar hoofd ge zet. Wadjda wil een groene fiets. Maar haar moeder vindt een fiets niet passen bij een meisje. Van fietsen wordt een vrouw on vruchtbaar, zo weet de moeder heel erg zeker. Gelukkig voor het meisje heeft mam het echter druk met haar eigen sores. Haar man verwijt haar namelijk dat ze geen zoon baarde en dreigt een tweede vrouw te nemen. Ondertussen verzint de koppige Wadjda aller lei manieren om geld te verdie nen om haar droomfiets te kopen. Wadjda is alleen al de moeite waard door het unieke inkijkje dat de film biedt in de levens van gewone vrouwen in de Saoedi sche hoofdstad Riaad. Saoedi-Ara- bië is een steenrijk land, dus le ven deze vrouwen in comfortabe le interieurs. Maar vrijheid heb ben ze niet. Regisseuse Haifaa Al Mansour maakt het gevoel van het leven in een gouden kooi tast baar. Maar Wadjda heeft meer te bieden dan exotische plaatjes. Re gisseuse Al Mansour zet in helde re beelden een doeltreffend ver haal neer. De film balanceert af en toe op de rand van het senti mentele. Je krijgt echter geen kans je daaraan te storen door het ontwapenende spel van titelrol vertolkster Waad Mohammed. 1 NDERDAC 10 OKTOBER 2013 |rt te |et ?n door door Fritz de Jong Huisjesslak Turbo is bezeten van snelheid. Regie: David Soren Met de stemmen van Ryan Reynolds, Paul Gia- matti. Nederlandse versie met stemmen van Waldemar Torenstra en Ruben van der Meer Te zien in Vlissingen, Goes, Terneuzen en Ant werpen net een twist Regie: Richard Curtis Met: Domhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy Te zien in Vlissingen, Goes en Ter- neuzen door Fritz de Jong Wadjda Regie: Haifaa Al Mansour. Met: Waad Mohammed, Reem Abdullah Te zien in Zierikzee Waad Mohammed als Wadjda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47