No waste, de uitdaging Beoordeling 4 UIT KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven No waste. Sorry voor het Engels, maar dat klinkt uitdagender dan 'niets weggooien'. Wij eten geen kromme kom kommers, grillige paprika's, scheefgegroeide wortels of aardappels met rare uitstulpin gen meer. Waarom niet? Zijn wij zulke luxepaarden gewor den dat we geen afwijkende vor men blieven en daarom maar, huppekee, tonnen en tonnen goed voedsel wegkieperen? Zo ligt het niet precies. Punt is dat we er simpelweg niet meer mee in aanraking komen. Of je moet naar de Turk of de biologi sche groenteman gaan. Of een moestuin hebben; als we ze zelf hebben geteeld, zijn we opeens helemaal vertederd door die gek ke grillige groentes en lyrisch over hun pure smaak. In een ge wone supermarkt of speciaalzaak, waar nog altijd negen van de tien consumenten hun dagelijkse boodschappen halen, kom je ze niet tegen. Omdat ze niet verhan delbaar zouden zijn. Er passen nu eenmaal meer rechte komkom mers in een krat dan kromme. Dat is ruimtewinst en handelings winst en dus centenwinst voor de supers. Enig idee trouwens hoeveel procent van de bestedin gen aan voedsel naar biologisch gaat? Slechts 2,3 procent, volgens de cijfers over 2012 van het Hoofd bedrijfschap Detailhandel. Wie verwacht dat al die afwijken de producten dan in de voorgesne den soepgroentes of in de Aziati sche wokmix terecht zullen ko- Er passen meer rechte komkommers in een krat dan kromme men, heeft het mis: ook de machi nes in de voedselindustrie heb ben een voorkeur voor uniforme producten. Een gladde aardappel laat zich nu eenmaal makkelijker schillen dan één met een 'neus'. De pijnlijke realiteit is dat ze het productieproces niet eens halen, weg ermee. Van de producten die de winkel wél halen, wordt 15 tot 20 procent weggeg°°'d omdat ze 'een vlekje' hebben of over de datum gaan. En dan gooien we thuis ook nog eens tot wel een kwart weg. Teveel in gekocht, vergeten in de groentela, een bruin plekje, een uitgedroogd randje? Dat ziet er niet smakelijk uit. In alle opzichten zonde, want je kunt er nog zoveel lekkers mee maken! Eenmaal verwerkt in een geurige soep, een lekkere smoothie of een heerlijke gegrati neerde ovenschotel (zie recept) merkt niemand dat de groenten er niet zo florissant bij lagen. Ga die uitdaging eens aan! Gewoon niets meer weggooien, tenzij je er ziek van kan worden natuurlijk. Goed voor je portemonnee, beter voor de planeet. No Waste. Ook professionele koks gaan ervoor, deels uit bevlogen- Iets langer dan een jaar geleden werd de Werelt in Goes geopend in een voormalig makelaarskan toor. Volgens bezoekers is het de moeite waard om er eens naartoe te gaan. Om verschillende redenen, zeggen ze er soms geheimzinnig bij. De Werelt verrast, on der voorwaarde dat je van vlees houdt. Prijs-kwaliteit: Bediening: Horen, zien en ruiken: e wisten het, maar dan toch moesten we ons er even door heen bij ten. Bij De Werelt in Goes wordt vlees gegeten, veel vlees, volgens de ondubbelzinnige slogan dat 'Heel de wereld op een spies' wordt geserveerd. Om het restaurant een zo eerlijk mogelijke kans te geven, hebben we een vleesliefhebber meegeno men. Aan mij is veel vlees of een barbecue met sappige worsten en karbonades niet besteed. En dan zit ik er ook nog mee dat op de grill vaalcstukken plofkip te rechtkomen. Kortom: beesten die geen goed en zeker een kort leven hebben gehad. Voor vlees als bijkomstige lekkernij ben je bij De Werelt niet aan het juiste adres. Vlees is het middelpunt; de rest is bijzaak. Maar niet voor niets hebben we met genoegen de carnivoor uitge nodigd, die zich al verheugt op een welhaast onbeperkt assorti ment aan vlees. Serveerster Monique zal de hele avond op ons letten, zegt ze. Zij legt haarfijn uit hoe ons etentje er uit zal zien. Een gaucho zal twaalf keer langskomen met stukken vlees, vis of fruit op een goed gevulde spies. Met een knijptang moeten we het vlees van de spies aanpakken. Twaalf keer, we horen het goed. Ze wenst ons een fijne avond en garandeert dat het een belevenis zal worden. Iedereen betaalt de eenheidsprijs 29,50 euro (zonder drankjes, dessert). Kinderen tot 12 jaar doen voor 15,00 euro mee. Bij de Werelt werken ze op een Braziliaanse BBQ, ofwel een Churrascaria. De spiezen liggen of draaien boven een gloeiende grill. En als er een spies klaar is, is het de beurt aan de gaucho, die aan de tafel de lapjes snijdt. Maar eerst beginnen we met soep van de dag. We kunnen kie zen uit een tomaten- of groente soep. De tomatensoep is wat zoe tig en doet denken aan een in stant soep, de groentesoep be valt beter. Het is een wat ouder wetse, eerlijke soep. Om ons heen zien we de gaucho's het werk doen. Ze heb ben lol in hun werk, zeggen ze stuk voor stuk, omdat ze veel contact met de gasten hebben. De stemming in het redelijk drukke restaurant zit er goed in. Na de soep wacht de slabar, waar we de keuze hebben uit sla, vis, champignons, garnalen, kaas, olijven en groenten en fruit. De bleekselderie- en de wittekoolsalade zijn mijn per soonlijke favoriet. Dan is het de beurt aan de gaucho's, die aan onze tafel af trappen met barbecueworstjes. De worstjes zien er wat bleekjes uit, maar ze zijn wel mals. De parade gaat verder met kipfi let omwikkeld met Zeeuws spek, een spek-medaillon, een stuk entrecote en Picanha, rund vlees dat is ingewreven met zee zout en zwarte peper. Dit is toch vlees dat je verwacht bij een BBC^-restaurant en het is goed gegrild, sappig en krachtig. De entrecote daarentegen is dichtge slagen omdat hij net te lang warmte heeft gekregen. Een paar grote garnalen volgen, die opengekliefd zijn en op het vlees zijn dichtgeschroeid. De garnalen zijn met citroen of ci troenkruiden ingewreven, waar door dit gerecht in elk geval een persoonlijke draai krijgt. Een stuk makreel volgt, zalmfilet en een reep ananas, gedept in ka neel. We zijn er nog niet. Een sparerib krijgen we aangeboden, die als suddervlees is bereid. Voordat de beenham komt, heb ik al een paar keer geweigerd of mijn portie tot een hapje laten reduceren. De vleesliefhebber onder ons, zegt dat hij in sommi ge restaurants toch bedrogen uit komt, omdat daar zeer afgeme ten vlees wordt gepresenteerd. Hij geniet. Maar toch heeft ook hij even voor de laatste ronde zijn limiet bereikt. „Op een gegeven mo ment gaat vlees toch allemaal een beetje hetzelfde smaken", is zijn commentaar. Onze tafel is verzadigd. De We relt is een belevenis voor ieder een die zonder scrupules vlees wil eten en die niet stil wil blij ven staan bij de massaproductie van vlees De Werelt bedient vleeseter In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Entourage: een beetje rumoerig. De Werelt met een t is op deze ma nier geschreven, omdat volgens de ei genaar de naam dan meer blijft han gen. De Werelt kan aardig wat mensen her bergen. Het is voor groepen geschikt. Conclusie: De Werelt doet een aardi ge poging om er een belevenis van te maken. Maar we misten originaliteit en vakmanschap. Gaucho's snijden aan de tafels het vlees. Restaurant de Werelt, Wijngaard straat 53, 44 61 DB Goes. Telefoon 0113-252249 mail: info@werelt.nl. www.wereltnl Openingstijden: Don derdag tot en met zondag: Vanaf 17.30 uur, maandag tot en met woensdag: Alleen op reservering voor groepen van 25 personen of meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44