uit alle genres Carmina Burana van Orff is een waar spektakelstuk f^tiXSl Bach-concert in Aardenburg met experimentele podiumopstelling UIT 3 CL^> 7 DARIA VAN DEN BERCKEN van Kaartverkoop 0900 33 We zijn blij met de komst van deze zeer succesvolle pianiste die haar baanbrekende Handel at the Piano' project presenteert. Vrijdag 18 oktober RK Kerk Zuiddorpe, 20:00 uur 15,- Twee totaal verschillende composities tijdens één concert, zondag bij het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het luchtige Le Car naval des Animaux van Camille Saint-Saëns en het bekende koorwerk Carmina Burana van Carl OrfF. Beide worden in het Scheldetheater gepresenteerd door Pieter Prick. Hij vindt de presentatie van twee zo verschillende werken geen moeilijke opgave. „Het zijn twee meesterwerken en ze heb ben wat de instrumentatie be treft veel gemeen. In beide wer ken spelen twee piano's een be langrijke rol en de composities bestaan uit verschillende onder delen die qua karakter zeer af wisselend zijn. Wat ik leuk vind is dat beide werken gestoeld zijn op eerder geschreven reper toire. De Carmina Burana gaat zelfs terug tot de middeleeu wen. Ik zal tijd tekort komen om de vele bijzondere wetens waardigheden te kunnen vertel len." Saint-Saëns omschreef Le Carna val des Animaux als 'grande fan tasie zoölogique'. Het was abso luut niet de bedoeling dat het werk werd gepubliceerd; het werd in 1886 in besloten kring uitgevoerd. De veertien deeltjes bestonden uit muzikale parodie ën van in die tijd bekende com ponisten en uitvoerders/musici. Eén deel werd wel gepubliceerd: De Zwaan. Ballerina Anna Pavlo- wa danst® op deze melodie de choreografie van de stervende zwaan en maakte dit werk in één klap wereldberoemd. Orff zag de Carmina Burana als zijn eerste echt grote werk. Het werk kreeg als ondertitel 'Profa ne liederen gezongen door solis ten en koor, begeleid door in strumenten en magische beel- den'. Het openingslied O Fortu- na werd heel populair. De melo die is daarom vaak gebruikt bij reclamebeelden, als filmmuziek en geciteerd in popmuziek. Na de ode aan Fortuna volgen drie qua karakter verschillende delen: In de lente, In de kroeg en In de tuin der Liefde, die weer be staan uit afzonderlijke minia tuurtjes. Orff gebruikte uit de verzameling middeleeuwse lie deren (Carmina) uit Benedikt- beuern (Burana) verzen en com poneerde daar muziek bij in een volksmuziekachtige trant. Hier door werd deze scènische canta te waarin de liefde op vele ma nieren wordt bezongen een spektakel. In Terneuzen wordt het uitge voerd door de Neue Philharmo nie Westfalen. Pieter Prick: „Ik reken op een bijzondere beleve nis. In mijn presentatie wil ik het werk aanschouwelijk maken en zal hiervoor enkele histo risch fragmenten laten horen van de oorspronkelijke liederen uit de Carmina Burana en enkele dia's tonen. Zo zal ik de verbeel ding van de toehoorders probe ren te triggeren." In deel twee zingt de tenor het lied van de gebraden zwaan. Het is een klaagzang en dit lied vergt een speciale techniek. „De ze partij is technisch uiterst af wijkend en moeilijk. Voor de te nor, die slechts één aria moet zingen, een moeilijke opgave. Hij moet er wel staan. Voor hem en het publiek dus een span nend moment." Het wordt in elk geval een afwis selend concert. „Het dierencar- naval is een fabel met veel satire voor jong en oud. De Carmina Burana is meer een spektakel stuk met af en toe ook ontroe rende momenten. Kortom, er valt heel wat te genieten." Stichting Bach-comité Aardenburg streeft ernaar om Aardenburg uit te bouwen tot 'Bachstad van de Lage Lan den' en liefhebbers van de muziek 'een ultieme Bach-beleving' te bezorgen. Daarin past ook het concert van komende zondag; waarin het BachPlus-ensemble on der leiding van Bart Naessens gaat experi menteren met de podiumopstelling in de Sint-Baafskerk. „In plaats van traditionele concertopstelling, met de musici ver voor het publiek, willen we nu dichter naar het publiek toe", zegt Naessens. „We willen mensen van alle kan ten om ons heen, zodat zij niet alleen de mu ziek horen, maar ook duidelijk zicht hebben op wat de musici aan het doen zijn. Op die manier nemen we het publiek mee in ons musicerende werk en wordt de beleving van de muziek van Bach aanmerkelijk geïntensi veerd." Het programma in Aardenburg omvat BWV 565 - Toccata undfuga in d-moll, BWV 228 - Fürchte dich nicht, BWV 150 - Nach dir Herr, verlanget mich en BWV 225 - Singet dem Herrn ein neues Lied. De solisten zijn Elisabeth Her mans (sopfaan), Jonathan De Ceuster (altus), José Pizarro (tenor) en Philippe Souvagie (ba riton). vierkante meter bij te pakken, waardoor er inmiddels ruim zes tig bezoekers terecht kunnen. Dié komen trouw af op muziek uit al le windstreken in een mix van genres. Klezmer, chansons, cajun, tango, merengue, blues, akoesti sche pop, folk, americana, klein kunst, bluegrass en country en combinaties daarvan in uitgeba lanceerde versies sieren de affi ches. Artiesten uit de hele wereld deden het zolderpodium aan met meestal een aan de schaal van de zolder aangepaste gage. Ze lieten hun waardering en ervaring blij ken in de vele gastenboeken die steevast op de zolder ter inzage liggen. Samen ogen ze als een klei ne kroniek van een zolder waarin muziek altijd binnen handbereik ligt. Behalve de muziekgenres zijn ook de meeste muzikanten die naar het jubileumfestival 'Joh, Gaat Speule' komen oude bekenden voor muziekpodium Razzmatazz. Onder hen Dies van Soelen uit Gemert met de groep Transito, Walchenaar Aad van Os met een Zeeuws-Vlamingen Francis Levoy met zijn bluegrassproject en trou badour Ries de Vuijst met in dia lect gedrenkte blues en country. Import-Zeeuw Sven brengt er zijn liedjes met dubbele bodems en de Belgische folkgitarist Philip Masure komt zondagmiddag met zijn nieuwe band Moragh, die een dag eerder in Antwerpen een al bum presenteert. Die middag ook folk, maar dan met een Ameri kaans rocktintje en Nederlandsta lige teksten van De Vliering com pleet met de backing vocals door Stemvast. Folky a capella zang -komt zaterdag aan bod door de vier meiden van StraatRuis. www.pzc.nl/uit DONDERDAG 10 OKTOBER 2013 Zeeuwsch-Vlaanderen I LESSEN IN HET KLAVIERSPEL door Jeanette Vergouwen De Carmina Burana in Terneuzen wordt geleid door chef-dirigent Heiko Mathias Förster van de Neue Philharmonie Westfalen. Zeeuwsch-Vlaanderen I Carmina Burana en Le Carnival des Animaux, zondag 13 okt. in Schelde theater in Terneuzen, 15.00 uur. nipi ixitÉ» Eraml É»-fr\rmaf pn Hé» Cantateconcert van BachPlus o.l.v. Bart Naessens, zondag 13 oktober in Sint Baafskerk in Aarden burg. Aanvang: 16.00 uur. De kerkdeuren gaan om 15.30 uur open. Het jublieumfestival Joh, Gaat Speule begint zaterdag om 14.30 uur. Li- ne-up is achtereenvolgens: Transito, Sven, StraatRuis, Ries de Vuijst, Dead- beats, One Time, Broazinha-Broazin- ha, Trio Bombeline, Bont Sn Bluegrass, Café Mezclado en om 23.00 uur de Ja ke Schmid Band. Zondag vanaf 14.00 tot 1.8.00 uur: De Vliering, The Levoy Bluesgrass Project, Moragh en Fragile. De entree is beide

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43