PZC 4 m 0 jh JOK Katinka Polderman heeft haar vierde programma in de stei gers staan: Polderman baart zorgen. Zaterdagavond ver zorgt de Zeeuwse cabaretière een try-out in dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke. Routine? Nee, dat zeker niet. Het maken van een nieuw pro gramma is en blijft een ener verende zoektocht, een con stant schaven, op weg naar de definitieve vorm. „Het is elke keer anders", zegt Katinka Pol derman ('s-Heer Abtskerke, 1981). „Je weet nooit van tevoren wat je gaat maken. Het is wel zo dat ik inmiddels weet dat het uitein delijk wel goed komt. Daardoor kan ik er nu ook op een relaxte manier aan werken. Als je in paniek raakt, wordt het niks." Het is al ruim acht jaar geleden dat Polder man doorbrak dankzij het winnen van het Leids Cabaretfestival. Drie succesvolle pro gramma's heeft ze sindsdien op haar naam staan. De première van haar vierde pro gramma, Polderman baart zorgen, is pas op 14 december. Tot die tijd is er een lange se rie try-outs. „Het programma ontstaat op het podium. Ik heb de luxe dat ik zoveel kan try-outen. Er zijn genoeg collega's die het met tien moeten doen, omdat ze niet zo'n lange speellijst hebben als ik." Het biedt haar de ruimte om het program ma geleidelijk tot wasdom te laten komen. „Het ontstaat op een heel organische ma nier. Ik begin met een stapel liedjes, die ik heb geschreven zonder een idee waar ik het in het programma over ga hebben. Pas als ik de liedjes in een bepaalde volgorde zet, zie ik er een lijn in. Het is in deze fase nog volop husselen met de volgorde en het aanpassen van dingen die te lang duren of nog te weinig zijn uitgewerkt." De cabaretière is ervan overtuigd dat ze met Polderman baart zorgen weer een flinke stap voorwaarts zet. „Ik blijf natuurlijk Pol derman en de liedjes vormen nog steeds de basis, maar ik ben heel erg met vorm aan het experimenteren. Mensen krijgen meer van mij te zien. Ik heb bijvoorbeeld een deel van het decor zelf geknutseld en laat ook tekeningen zien. Dat zijn allemaal dingen die ik voorheen niet deed." „Voor mijn doen is het allemaal vrij specta culair. Het is niet meer alleen maar een meisje dat liedjes zingt. Ik heb het gevoel dat ik meer durf. De eerste try-out had ik nog geen idee wat ik tussen de liedjes door ging zeggen. Toch werd het een super avond. Ik durf er nu op te vertrouwen dat het leuk wordt." Ze werkt deze keer samen met collega-ca baretier Micha Wertheim. „Hij is mijn klankbord. We gaan samen in een repetitie ruimte zitten of hij komt naar mijn voor stelling kijken en zegt: dat grapje was leuk of dat zou je anders kunnen doen. Hij is geen regisseur, maar ik maak het program ma wel echt samen met hem. Micha is ook wel de reden dat ik nu veel meer durf. Hij is bijvoorbeeld fan van mijn knutselwerk, dus hij heeft er ook op aangestuurd om dat mee te nemen op het podium." Polderman is ook regelmatig in België te zien. „Dat is nu even lastig. Ik heb in dit programma bijvoorbeeld een flink stuk over de Rijdende Rechter en die kennen ze daar niet. Dat stuk moet dus nog wat wor den gepolijst, zodat het ook leuk is als je niet weet wie het is. Ik ben gefascineerd door de Rijdende Rechter. Ik vind het heer lijk om naar verongelijkte mensen te kij ken. En wat hij doet, is ook fijn. Als hij een uitspraak heeft gedaan, is het afgelopen en duidelijk. Dit is mijn uitspraak en daarmee moet u het doen. Hij kan echt iets afsluiten en dat is maar met weinig dingen in het le ven." Ze ontpopt zich steeds meer tot een multi- talent, dat niet alleen op het podilim staat, maar bijvoorbeeld ook presenteert, tekent en columns schrijft. „Ik vind het leuk om heel veel te doen, al kom ik handen tekort. Ik probeer het allemaal maar. Alleen liedjes schrijven is ook weer zo wat. Het is ook fijn om wat af te kunnen maken, want zo'n cabaretprogramma speel je 200 keer, maar toch is het nooit echt af." In de vorig jaar verschenen verhalenbundel Zondig in Zeeland maakte ze haar prozade buut met De groene poort, onlangs door Ja- comien Kodde verfilmd als 0800. Dat krijgt een vervolg. „Na de première ga ik een boek schrijven, met de bedoeling om dat verhaal als uitgangspunt te nemen. Dat wordt een verhalenbundel of een novelle of een roman. Geen idee waar het toe leidt. Jacomien had een figuur aan het verhaal toegevoegd, die het voor de film veel inte ressanter maakte. Dat inspireert me wel. Dus het zou goed kunnen dat ik het vanuit haar hoofdpersoon schrijf. Het kan echt van alles worden. En misschien kan Jaco mien het dan weer verfilmen." Donderdag 10 oktober tot en met woensdag 16 oktober 2013 UitGids *4 M M "iftP "S Verjaardagsfeestje voor zolderpodium Razzmatazz PAGINA 2 EN 3 About Time geeft nieuwe draai aan rom-com-genre PAGINA 6 en 7 door Rolf Bosboom Katinka Polderman: „Ik vind het leuk om heel veel te doen. Alleen liedjes schrijven is ook weer zo wat." foto Krijn van Noordwijk Polderman durft meer Katinka Polderman, zaterdag in De Meiboom in Krabbendijke, 20.00 uur. Ook te zien op 8 fe bruari 2014 in Stadsschouwburg in Middelburg en 24 mei 2014 in Arsenaaltheater in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41