België verbroedert dankzij succes van Rode Duivels I I 1 De mecaniciën gaat naar bed met I I 32 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Louis van Gaal belooft alleen Van Persie, Strootman en Robben een plaats in Oranje-selectie. Van Persie gaat zeker niet naar huis SP Na jaren waarin de 'Rode Duivels' een bijrol speelden op het interna tionale podium staan ze weer op de drempel van een groot toer nooi, het WK van 2014. Op be zoek bij Kroatië kan het elftal van bondscoach Mare Wilmots zich vrijdag voor het eerst sinds 2002 kwalificeren voor het WK. Een ge lijkspel volstaat om de tickets naar Brazilië te kunnen boeken. Anders volgt dinsdag een tweede kans, in het volgepakte Koning Boudewijn-stadion tegen Wales. Oud-bondscoach Dick Advocaat zei onlangs grinnikend dat hij de basis heeft gelegd voor het huidi ge succes van de Belgen. De Hage naar bedoelde het niet zo serieus, aangezien hij in 2010 na amper een half jaar al weer weg was, maar desondanks werd het feit dat Advocaat toen wilde instap pen als een belangrijk signaal ge zien. „Dat iemand met zo'n staat van dienst bij de Rode Duivels vvilde werken, betekende dat hij toekomst zag in deze groep", al dus een Belgische journalist. De selectie bulkt van het talent, ve len spelen voor Europese top clubs. Niet alleen sportief heeft België zich sensationeel ontwik keld, ook qua populariteit is de ro de brigade helemaal 'hot'. Welke geografische of politieke achtergrond ze ook hebben, alle Belgen hebben de internationals in de armen gesloten. De zogeten Duiveluitdagingen blijken een doorslaand succes. De voetballers komen in de aanloop naar iedere interland met een opdracht voor het volk en bij een geslaagde uit daging leveren ze een tegenpresta tie. Het vaak zo verdeelde België heeft weer een gedeelde liefde. Zelfs op politiek vlak is de ploeg een belangrijke pion. Vorig jaar na de luidbejubelde zege op Schotland zette Vincent Kompa ny op Twitter: „België is van ieder een, maar vanavond toch vooral van ons." Het was een vileine op merking richting Bart De Wever, de Vlaamse nationalist die enkele dagen daarvoor tot burgemeester van Antwerpen was gekozen en toen had geroepen: „deze stad is van iedereen, maar vanavond vooral van ons". De zogeheten Bel- gicisten bombardeerden de multi culturele Kompany meteen tot hét gezicht van de eenheid. Volgend jaar zijn de parlements verkiezingen en naar verwachting gaat de Nieuw-Vlaamse Alliantie van De Wever dan opnieuw win nen. De volksraadpleging is ech ter vlak voor het WK, juist in de periode dat de vaderlandsliefde tot grote hoogte zal stijgen. Insiders denken dat de 'Rode Dui vels' de strijd om de zetels dan wel eens een hele andere wen ding kunnen geven. Het tekent de kracht die weer van de nationale voetbalploeg uitgaat. NOORDWIJK - Een rimpelloze kwa lificatiereeks krijgt de komende dagen een epiloog, waarin het ge plaatste Oranje nog een bescherm de status op het WK kan verdie nen. De nummer negen van de wereld dient daarvoor met stip te stijgen naar plek zeven. Twee overwinningen op rij kun nen daarvoor als lijstduwers die nen, maar bondscoach Louis van Gaal haalt de schouders erover op. Wel of geen groepshoofd in Brazi lië? „Daar houd ik me niet mee be zig", zegt Van Gaal aan de voora vond van de wedstrijden tegen Hongarije en Uirkije. „We moe ten die wedstrijden gewoon win nen en dan zien we dinsdag wel waar we staan." Van Gaal zal morgenavond ook niet meteen vragen wat de Belgen (de nummer zes op de Fifa-rang- lijst) hebben gemaakt tegen de Kroaten. Hij denkt bij de laatste twee groepsduels liever aan het grote geheel. „Deze wedstrijden maken deel uit van het proces op weg naar Brazilië. Daarom is de kans ook groot dat ik niet twee keer met dezelfde ploeg begin, omdat ik nog meerdere jongens aan het werk wil zien", aldus Van Gaal. Door de kwalificatie mag dan de druk van de ketel zijn, van rustig freewheelen zal volgens Van Gaal geen sprake zijn. In dat kader had hij gisteren een even heldere als duidelijke boodschap voor zijn spelers. „Afgezien van Robben, Van Persie en Strootman is nog niemand zeker van het WK. De rest zal het ticket nog moeten ver dienen", aldus Van Gaal. „Kortom, er zijn nog uitdagingen genoeg voor de spelers, lijkt me. Maar over de inzet van de spelers heb ik nog nooit te klagen gehad bij Oranje. Ze willen allemaal graag en dat laten ze zien als ze in tweede instantie worden opgeroe pen. Spelers als'Fer en Verhaegh waren maandag nog dezelfde avond in het hotel. Dat zegt veel." Daarnaast bestaat er ook nog iets als het nationale belang. Door de tegenvallende prestaties van de clubs in Europa, bladdert de glans van het Nederlandse voetbal steeds verder af. Directeur betaald voetbal Bert van Oostveen liet de ze week in het jaarverslag zelfs op tekenen dat Nederland moet op passen dat het niet afglijdt naar het niveau van Luxemburg. De hoeder van het nationale voet balerfgoed, dat Oranje heet, ziet het minder somber in. „Volgens mij waren eind jaren tachtig de koppen in de kranten dat Neder land het tweede Denemarken zou worden", aldus Van Gaal. „Zover is het nooit gekomen. Ik ben er van overtuigd dat er in Ne derland nog steeds voldoende ta lenten doorkomen. Daar moeten we vervolgens wat mee doen en dat gebeurt in mijn ogen ook. Wat Van Oostveen vooral bedoelt is dat we het financieel altijd zul len moeten afleggen ten opzichte van de grote landen. Wij moeten daarom creatief zijn en dat bete kent goed opleiden en de Holland se school uitdragen. Ik heb nog al tijd de ambitie om dat voor elkaar te krijgen." NOORDWIJK - Ook als Robin van Persie vrijdagavond niet speelt te gen Hongarije, reist hij maandag met de ploeg mee naar Turkije. „Hij is mijn aanvoerder en dat is zowel binrten als buiten het veld een belangrijke functie", aldus bondscoach Louis van Gaal. Van Persie kampt met een hard nekkige teenblessure en heeft al aangegeven dat hij niet met een injectie wil spelen. Gisteren liet hij de groepstraining schieten en beperkte zich tot lo pen. „Op gymschoenen heeft hij geen last", zegt Van Gaal. „Als het vocht uit de teen is, kan hij spe len. Maar dat zal waarschijnlijk pas vrijdag, op de wedstrijddag duidelijk zijn." Andere teams hadden minder ge luk. Eind vorige week nog werden achttien fietsen van Europcar ge jat uit de vrachtwagen die gepar keerd stond bij het hotel in Door nik. Totale schade: 180.000 euro. Een week ervoor was het op het WK in Florence prijs bij de Russi sche en Deense nationale ploeg. In totaal ging het daarbij om 46 dure karretjes, waarvan een groot aantal privé-koersfietsen van ju nioren en amateurs. „Het is een probleem van alle tij den", zegt Luuc Eisenga, de direc teur van de AIGCP, de belangen verenigingen van profploegen. De Nederlander weet dat alle teams alert zijn, maar de noodklok wordt volgens hem nog niet ge luid. „Ploegen nemen hun voor zorgsmaatregelen, maar je kunt het toch niét voorkomen dat die ven toeslaan." Als voorbeeld noemt hij een truck die met de laadklep strak te gen de muur stond geparkeerd. „Die wagen hebben ze gewoon even verplaatst." Diefstallen zorgen niet alleen voor veel schade (gemiddeld tus sen de 150.000 en 200.000 euro per kraak), maar ook voor het no dige (emotionele) ongemak. Be gin dit jaar werden in België bij RadioShack acht fietsen uit de vrachtwagen geroofd. Stijn Devol- der moest thuis een andere fiets gaan halen om die dag nog te kun nen koersen in de Driedaagse van West-Vlaanderen. Garmin-Sharp moest dit voorjaar opgeven in de Ronde van Middel landse Zee nadat zeventien fiet sen in het holst van de nacht uit de vrachtwagen waren gestolen. Daniel Martin liet weten dat hij nog dagen kapot was van de roof. Zo sterk was zijn band met de per fect op maat gemaakte fiets die hij verloren was. Ploegen zeggen zoveel mogelijk te doen om de diefstallen te verhinderen. „We hebben overal dubbele sloten op zitten", zegt De Brouwer. Argos blokkeert 's nachts de laad- deur van de truck met een strak en dwars geparkeerde ploeglei derswagen. „Het soort truck speelt ook een rol", weet Nico Ver hoeven van Belkin. „Er zijn vrachtwagens die vanaf de zijkant gemakkelijk zijn open te breken. Die van ons gelukkig niet." Een mannetje 's nachts laten pos ten bij de vrachtwagen is volgens Verhoeven geen optie. „Dan kun je nog beter de fietsen mee naar ij na niemand 1 zeker van WK Vincent Kompany is het boegbeeld van de Rode Duivels. foto Eric Lalmand/EPA BRUSSEL - Het was een opvallend beeld deze week bij de training van de Belgische voetbalploeg. Aan de ene kant van het veld speelden de Nederlandstalige internationals een rondootje, aan de andere kant de Franstalige. Daar tussendoor liep bondscoach Mare Wilmots, in beide talen schreeuwend. Toch heeft juist dat mengelmoesje van Vlaamse en Waalse voetbaliers er voor gezorgd dat het hele land weer iets heeft om voor te juichen. door Leon ten Voorde Huidige Fifa-ranglijst: 1Spanje, 2. Argentinië, 3. Duitsland, 4. Italië, 5. Colombia, 6. België, 7. Uruguay, 8. Bra zilië, 9. Nederland, 10. Kroatië. door Ad Pertijs NIJMEGEN - Cees de Brouwer zwaait dinsdag vanuit zijn servi ce-course in Sprundel voor de laat ste keer de materiaaltruck van Va- cansoleil-DCM uit. „Afkloppen, maar tot op het heden is er bij ons nog nooit een fiets gestolen", zegt De Brouwer over de vijf jaar dat hij de huismeester was bij de Neder landse profploeg. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32