4 TO0S PZC fill. t n l$s t» p. n a 0 Opstelten: snel lokpubers' inzetten (A 2 IN HET NIEUWS ZEDENZAAK FRANK R. COLOFON Hoe kreeg Frank R. honderden meisjes zover dat ze zich blootgaven via internet? Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O <3ROOMlM<3 A us chattenoe lokpubebs GRONINGEN - Kun je als jong meis je verliefd worden op een vreem de, vieze man van 48 jaar? Ja, dat kan. Heel goed zelfs, zegt Jules Mulder, behandelaar van pedofie- len bij forensische polikliniek De Waag. „Digitale kinderlokkers we ten donders goed hoe ze meisjes moeten inpalmen. Als een kind verliefd is geworden, maakt het ei genlijk niet meer uit dat iemand toch 'iets' ouder blijkt te zijn dan gedacht. Een 12-jarige is dan zelfs bereid om seks te hebben met ie mand van 48 jaar." Dat Frank R. (48) uit Cuijk maar liefst 295 meisjes - tussen de 10 en 17 jaar - tot seksuele handelin gen heeft weten te dwingen, ver baast Mulder dan ook niet. „Deze man is erachter gekomen hoe Alle pubermeiden zijn hier gevoelig voor, ook de slimme meiden met veel vrienden makkelijk het gaat." Het begint met het eerste contact op een chatsite. De dader doet zich voor als een leeftijdsgenootje, vaak met een anoniem profiel. De ge sprekken worden naarmate de band groeit steeds intiemer, zegt Mulder. „Problemen op school, ru zie met ouders, over alles wordt gechat. Pas na een tijdje gaat het gespreksonderwerp over op sek sualiteit. Dan is de stap voor het kind om zich bloot te geven via de webcam niet groot meer." Frank R. heeft met zeker elf meis jes ook daadwerkelijk afgesproken en seks gehad. Het Openbaar Mi nisterie bevestigde gisteren dat een aantal van deze kinderen van tevoren al wist dat ze met een oudere man van doen hadden. „Ik denk dat de dader tijdens de chatgesprekken zijn ware identi teit heeft onthuld, op een mo ment dat hij dacht dat dit kon", zegt Mulder. „Hij zal iets gezegd hebben van 'ik ben 48 jaar, maar ik voel me eigenlijk 18'. De meis jes denken op zo'n moment dat ze een relatie hebben, een specia le band. Ze hebben niet meer door dat ze gemanipuleerd wor den. Ook realiseren ze zich niet dat ze waarschijnlijk niet het 'eni ge liefje' van de dader zijn." Dat maakt het ook zo lastig om grooming - digitaal kinderlokken - aan het licht te brengen, zegt ex- i-li pert media-opvoeding Justine Par doen van OudersOnline. „Meisjes willen vaak geen aangifte doen. Soms schamen ze zich, maar vaak zijn ze er ook van overtuigd dat de dader het beste met ze voor heeft en dat ze een echte relatie hebben." Dat verklaart misschien ook dat tot gisteren slechts drie van de elf misbruikte meisjes aangifte tegen Frank R. hebben gedaan. Het is volgens Mulder niet zo dat enkel onzekere en ongelukkige me eer ziji slii dei wii Ml ma „H rel: ste me Me bij Een politieagent kan zich dan on line voordoen als een kind en zo een kinderlokker oppakken. Dit voorjaar bleek bij een rechtszaak dat door de huidige.wetten en re gels de inzet van een agent als lok puber niet mogelijk is. De ver dachte ging vrijuit omdat de rech ter oordeelde dat hij niets straf baars had gedaan. De agent is vol wassen en dus is er juridisch ge zien geen sprake van misbruik van een minderjarige, oordeelde de rechtbank tot twee keer toe. Dat wordt nu snel gerepareerd: de intentie van de verdachte die uit is op seks met een kind moet wor den bestraft, vindt minister Op stelten. Toch zou het nog maanden kunnen duren voordat agenten daadwerkelijk als lokpu bers kunnen fungeren. Aanpassin gen van de wet zijn tijdrovend. Minister Opstelten laat via een woordvoerder weten nu vaart te maken! Het Openbaar Ministerie ziet in De rechter oordeelde eer der dat een agent die zich als kind voordoet, juridisch toch een volwassene is de inzet van lokpubers een goed instrument bij de opsporing. De WD in de Tweede Kamer hamert er ook al langer op. Toen de zedenzaak van Cuijk gis terochtend aan het licht kwam, maande WD-Kamerlid Ard van der Steur de minister tot spoed. „Lokpubers zijn een krachtig mid del om dit soort engerds vroegtij dig op te sporen." Volgens het Kamerlid wordt er zorgvuldig omgegaan met het in strument en kan er geen sprake zijn van uitlokking. „Daar zijn de agenten op getraind." Behalve de lokpuber wil het kabi net ook meer opsporingsbevoegd heden op internet voor politie en OM. Zo moet de politie op af stand een computer kunnen bin nendringen. 1 - DOI WAAfi KUNNEN WIJ ONS AANMELDEN Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt een toegangscode voor de E-paper. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Oit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit- voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Verliefd meisje doet alles door Peter Winterman beeld Ronald Visser Jules Mulder, psycholoog En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. door Niels Klaassen www.pzc.nl/abonneewerftabonnee DEN HAAG - De politie moet zo snel mogelijk agenten als lokpubers kunnen inzetten. Minister Ivo Op stelten (Veiligheid en Justitie, WD) werkt aan een wetswijziging om dit te regelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2