jongens gingen praten, was Desi weg ZEELAND 29 Desi was anders, in sommige dingen, zegt haar oma. Jurken bijvoorbeeld: die vond Desi verschrikkelijk. „Ik heb er wel eens een meegenomen voor haar. Ze was een jaar of twee. Zal ze mooi vinden, dacht ik. Mis! Ze vond het verschrikkelijk. Ik dacht, mijn keus is haar keus niet, het zal haar smaak niet zijn. Dus verder dacht ik er niets van." Desi groeide op tot een 'echte Zeeuwse meid', zo als haar oma zegt. „Tegelijk was er iets in haar hou ding dat niet puur meisjesachtig was. Als ik zei: Goh, dat is een leuke knul, zei ze: Getsie, oma. Kind, dacht ik dan, ik weet niet wat ik ervan den ken moet. Ik had zo mijn gedachten. Maar als ze zelf niets zegt, begin ik er ook niet over. Je kunt wel verkeerd gokken. Het kon zijn dat ze niet op jongens viel, maar het had ook gekund dat ze ge woon een stoere meid was." De dag dat Desi dan eindelijk 'uit de kast' kwam, herinnert ze zich nog goed. „Ik heb tegen haar ge zegd: ik hoop dat je gelukkig mag worden. Dat is het enige wat telt voor mij. Of het dan met een man of een vrouw is, maakt mij niet uit. Er is maar één reden waarom ik het erg zou vinden: dat de maatschappij er zo raar naar kijkt. Ik ben wel eens een beetje bang: ze is zo open, als ze daar maar geen last van gaat krijgen. Hoe dikwijls hoor je dat niet - voor zover ik weet nog niet hier, maar in grote steden: dat ze iemand als Desi in elkaar slaan? Je hebt maar een paar gekken nodig, mis schien met drank of drugs erbij, en het kan gebeu ren. Ik hoop het nooit mee te maken." Dropjes: daardoor leerde ze Desi kennen, vertelt haar jeugdvriendin Pamela Rietdijk (19). „Ze kwam altijd dropjes halen bij mijn opa. En daarna bleven we elkaar tegenkomen. Zierikzee is niet groot." Desi is geen prater, zegt Pamela. Liever schreef ze brieven over dingen die haar dwars za ten. „Op een gegeven moment schreef ze me dat ze een probleem had, maar daar niet over wilde praten, want ze wilde eerst zelf uitzoeken wat het nu precies was. Ik piekerde me suf wat het zou zijn. Je gaat de gekste dingen denken, allerlei rampscenario's verzinnen. Dat ze thuis enorme problemen had, of ruzie met iemand. En toen kwam dat sms'je en viel alles op zijn plek. Einde lijk, dacht ik, hef is eruit. Achteraf zeg ik: ik wist het wel. Desi wist zich nooit een houding te ge- Er is maar één reden waarom ik het erg zou vinden: dat de maatschappij er zo raar naar kijkt ven als het over relaties ging. Als de meiden over jongens gingen praten, was Desi weg. Daar moet ik niks van hebben, zei ze dan." Angst weerhield Desi om het eerder aan Pamela te vertellen. „Ze was bang dat ik me voor haar zou schamen als ik het eenmaal wist. Maar ik ben nooit anders naar Desi gaan kijken. Ik zie haar als mijn zusje. En dat blijft zo." Arlet Olthoff (20) kent Desi al 'vanaf de wieg'. Ook zij heeft wel eens haar vermoedens gehad over Desi's seksuele geaardheid. „Maar zeker we ten doe je het niet, tot iemand er openlijk voor uit komt. Desi heeft dat stoere loopje, ze draagt geen make-up, maar wat zegt dat? Ik ben zelf ook geen meisjesachtig meisje, maar geen pot. En hoewel ik niet lesbisch ben, heb ik net als Desi voor de mbo-opleiding beveiliging gekozen, wat toch als een 'mannelijke' opleiding gezien wordt." Is er iets veranderd, nu ze weet dat Desi op vrou wen valt? „Absoluut niet. In mijn hart wist ik het al lang. Maar ik heb me er nooit druk over ge maakt. Ik vind het alleen jammer dat ze er zo lang mee geworsteld heeft. Maar wat moet je dan, als vriendin? Je kunt moeilijk zeggen: hé Desi, zou je nu niet eens een keer uit de kast komen? Voor het zelfde geld heb je het mis. Jammer dat het zo'n punt moet zijn. Of ze nu van mannen houdt of van vrouwen, of ze geel, groen, grijs of roze is, ze blijft gewoon Desi. Er verandert niks. DONDERDAG 10 OKTOBER 2013 Zeeland meer laten zien Desi Stoutjesdijk: „Ik vond het heel erg eng om die sms te sturen waarin ik vertelde dat ik lesbisch was. Maar iedereen bleek het al lang te weten!" foto Mechteld Jansen door Ondine van der Vleuten Corrie Stoutjesdijk, oma van Desi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29