Lievens:'Raad moet zijn Bezoekers Lange Jan gaan zegeningen eens tellen' samen 324 km omhoog Waterschap vervangt tientallen duikers I Warming-up voor een dubbele Ride for the Roses in 2014 26 WALCHEREN De raad besliste dat pas in decem ber een besluit wordt genomen of en voor hoeveel geld de schouw burg wordt verbouwd en of er ge kozen wordt voor voorstellingen op het ZEP. Er werd zelfs openlijk gesproken over het beperkt ver bouwen van de schouwburg en te gelijkertijd het verminderen van het aantal stoelen, zonder stil te staan bij de gevolgen daarvan voor de exploitatie. Want minder stoelen betekent hoe dan ook min der inkomsten. Na overleg met zijn medewerkers moet het Lievens van het hart dat nu toch wel het moment nadert dat hij moet gaan praten met de gemeente over het contract dat hij heeft afgesloten. „Eindeloos rekken, dat kan echt niet." Lievens wijst erop dat hij naar Middelburg kwam voor een nieuw theater. Dat is inmiddels een gepasseerd station. Nu merkt hij echter ook dat de gemeente raad wil bezuinigen op het ver bouwen van de schouwburg en dat er helemaal nog geen zicht is op wat hij kan doen met voorstel lingen op het ZEP. Hij geeft aan dat de gemeenteraad eens zijn ze geningen moet tellen. Daarmee doelt hij op zijn reddende finan ciële hand. Want door de overna me van exploitatie van de schouw burg zorgt hij ervoor dat de ge meente heel wat goedkoper uit is. „Maar liefst 1,4 miljoen op jaarba sis. Dat is inclusief de jaarlijks te rugkerende exploitatietekorten." Lievens geeft ook aan dat hij niet uit is op een conflict en open staat voor een constructief ge sprek. „Maar het wordt tijd dat de Middelburgse schouwburgbezoe kers gaan praten over de voorstel lingen en niet over wat er alle maal kan gaan gebeuren met het gebouw aan het Molenwater." Hij wil ook vasthouden aan wat fi nancieel is afgesproken toen werd overeengekomen dat hij de schouwburg mocht overnemen. „Daar houden wij aan vast." Overigens gaat het momenteel goed met het bezoek aan de schouwburg. „Er zit een lichte stij ging in." Dat wordt vooral veroor zaakt door de programmering van de zalen in Goes, Middelburg en Terneuzen op elkaar af te stem men. „Daardoor lukt het ook om publiek van Walcheren naar Ter- neuzen te lokken en vice versa." Op die manier wordt het water systeem in die gebieden geoptima liseerd en vermindert of voor komt het waterschap waterover last. Op Noord-Beveland worden dertig duikers vervangen. De ove rige tien worden in de Zak van Zuid-Beveland vervangen, alle tien in de gemeente Borsele. Volgens het waterschap blijkt uit onderzoek naar het watersysteem dat deze maatregelen nodig zijn om voorbereid te zijn op de toe komst. Het gaat om duikers in landbouw- dammen en wegen in het buiten gebied. Hierdoor ervaart het ver keer nauwelijks hinder van de werkzaamheden. Het kan zijn dat er in het buitengebied een enkele stremming ontstaat, omdat de duikers via een open ontgraving worden aangelegd. In zo'n geval wordt een tijdelijke omleidings route aangegeven. De werkzaamheden in Zuid-Beve land duren tot ongeveer eind okto ber. Op Noord-Beveland worden ^de werkzaamheden half decem ber afgerond. Het werk wordt uit gevoerd door aannemingsbedrijf De Bokx BV uit Terneuzen. Landeigenaren worden vooraf over de werkzaamheden geïnfor meerd. De Lange Jan Lammert Koning haalt een papieren zak van McDonald's tevoor schijn en trekt hem over zijn hoofd. „Hij moet met zijn zak op de foto", zegt Petra van den Heuvel, die met Lammert in de bezoekerska mer van de Lange Jan. „Dat doet hij altijd als we op een bijzondere plek zijn. Een aardigheidje." De .twee Rotterdammers zijn op vakantie in Burgh-Haamstede en doen een dagje Middelburg. „Een impuls", antwoordt Petra op de vraag waarom ze dat hele eind omhoog zijn geklommen. De ste nen wenteltrap telt 207 treden tot aan de deur naar het uitzichtpunt op ruim 40 meter hoogte. Stephan en Annie Klang uit het Duitse Saarburg hadden de be klimming van de Abdijtoren op hun programma staan toen ze vanochtend van hun vakantie adres in Domburg naar Middel burg waren gereden. „Als er er gens een toren is die we kunnen beklimmen, dan doen we dat", zegt Stephan. Ze boffen, want het is prachtig helder weer. Het uit zicht heeft hen niet teleurgesteld.. „Het was de moeite waard." Beneden zit Aleksandra Duricic achter het loket om kaartjes te ver kopen. Het is de laatste dag van haar stage bij Zeeland Attracties als studente Leisure and Hospitali ty van het Scalda. De torenbeklim ming wordt door Zeeland Attrac ties geëxploiteerd. In de vakantie heeft ze veel dagen aan de voet van de Lange Jan doorgebracht. „Mensen willen weten hoe hoog de toren is. Tot hoe ver je kunt klimmen. Hoeveel treden. Of het erg vermoeiend is. De meestefl willen het toch proberen." Elk jaar verkoopt Zeeland Attrac ties rond de achtduizend kaartjes. Alle bezoekers gaan in totaal 1,6 miljoen treden omhoog, ofwel 324 kilometer. Voor vier euro kun je aan het loket een ticket kopen. Vroeger moest er pas boven, in de bezoekersruimte, betaald worden. Sommigen kwamen daar pas ach ter als ze al helemaal naar boven waren geklommen. Misschien dat het aantal bezoekers daarom toen ook nog hoger was. In 1972 wer den er meer dan 25.000 geteld. De kassa staat boven nog steeds op het bureautje. Met een verrekijker die de gasten kunnen gebruiken. Bij de ramen, voor alle zekerheid voorzien van een hangslot, staat aangegeven in welke richting je kijkt. De spelling van de Vlaamse badplaats 'Knocke' doet vermoe den dat ze al in de jaren vijftig zijn aangebracht. Vroeger had de gemeente een to renwachter. Eén de vele taken van de 'hoogst geplaatste ambtenaar' was het rondleiden van bezoe kers. Het blad De Zeeuw noemde in 1925 het aantal van 4000 per jaar in een artikel over het af scheid van torenwachter De Pries ter. Hem ontbrak de 'asem' om nog langer zijn werk te doen. Hoe meer bezoek, hoe vaker ook de to renwachter de trap op en af moest. In de oorlog van 1914-1918 had De Priester het erg druk met ramptoeristen, toen het oorlogsge weld in Vlaanderen vanaf de Lan ge lan waarneembaar was. Dat werd gisteravond bekendge maakt bij een bijeenkomst in de Mythe; de aftrap voor het jaar dat moet eindigen op een hoogtepunt op 7 september. Dan is de zeven tiende editie van de landelijke fietstocht tegen kanker. In 2008 was de nationale Ride for the Ro ses ook al eens in Goes. De op brengst van de sponsortocht gaat naar KWF Kankerbestrijding. De bijeenkomst in de Mythe was ernstig - gastheer Mart Smeets sprak over zijn eigen ervaring met kanker - en luchtig. Er was ca baret van Robbert Jan Proos en muziek: zangeres losie Kneep- kens zong het lied dat ze speciaal voor de Ride componeerde. Mart Smeets is sinds de eerste Ri de in Nederland betrokken bij het evenement, zei hij. En dat komt door Lance Armstrong. „Hey Mart, do you do the ride in Hol land?", zei de oud-wielrenner op een dag tegen de sportverslagge ver. „Het is verbazingwekkend dat zo'n hufter als Lance Armst rong aan de basis stond van de Ri de for the Roses", zei Smeets giste ren. „Is de Ride for the Roses ver giftigd?" Nee, is volgens Smeets het antwoord: „Die ik-maatschap- pij die in Den Haag zo gepredikt wordt, vergeet die even. Het is een dag van 'wij' en niet van 'ik'. Fietsers kunnen in september honderd, vijftig of 25 kilometer rij den. Alle routes beginnen en ein digen bij de Zeelandhallen in Goes. De organisatie verwacht 14.000 fietsers. Ter vergelijking: aan de Delta Ride for the Roses deden de vorige keer bijna zesdui zend mensen mee. Ook dit jaar is er in juni een Ride in Zeeland, de Delta Ride Before the Roses wordt op 14 juni gere den. Fietsers kunnen veertig en honderd kilometer afleggen. De tocht start op de Grote Markt in Goes. Het gaat in de allereerste plaats om het goede doel, zei provincie bestuurder Ben de Reu. Maar mee doen aan de Ride for the Roses, f en zeker aan de landelijke tocht, is ook heel erg mooi. door Emile Calon MIDDELBURG - Theaterexploitant Frans Lievens liet elf maanden gele den al publiekelijk weten dat de knoop over de toekomst van de Middelburgse schouwburg snel moest worden doorgehaakt. Hij zei toen dat hij niet nog een half jaar kon wachten nadat hij begin 2011 de nieuwe exploitant was gewor den. Maar afgelopen maandag, tij dens de vergadering van de Middel burgse gemeenteraad, hoorde hij dat hij wederom te maken krijgt met uitstel. door Luc Oggel GOES - Waterschap Scheldestro- men is op Noord-Beveland en in de Zak van Zuid-Beveland begonnen met het vervangen van veertig dui kers. Ze worden vervangen om de afvoercapaciteit van het water te vergroten en het peilbeheer beter te regelen. Wie hijst de vlag in top, wie bepaalt welke muziek het carillon speelt en wat als er brand is? In de PZC een serie over de grootste Middelburger aller tijden: de Lange Jan. door Theo Giete I Aleksandra Duricic in het loket aan de voet van de toren, foto Ruben Oreel volgende week deel 7: inspectie Lammert Koning en Petra van den Heuvel in de Lange Jan. foto Theo Giele door Nadia Berkelder GOES - Zeeland heeft volgend jaar twee Rides for the Roses: de lande lijke fietstocht in september en de Zeeuwse editie in juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26