'Kerncentrale Borssele kan veilig en probleemloos open blijven1 Slankmakers Wie bedreigde groep 8B van De Wissel met de dood? De politie tast nog in het duister. ié We denken erover na wat we moeten doen als het niet is opgelost vóór de herfstvakantie 22 ZEELAND DOODSBEDREIGING VIA INTERNET vragen over donderdag ls u', sprak een ge neesheer mij ooit berispend toe, „een vrachtwagen was, dan zou u allang van de weg zijn gehaald wegens over- belading." Tien kilo moest ik afvallen. Min stens. En als" het even kon zelfs vijftien. Niet gelukt natuurlijk. Toetjes laat ik al jaren staan, ik eet magere kaas, ik besmeer mijn bruine boterhammetje met light margarine, drink melk met een vetgehalte van 0,0 en op verjaardagsfeestjes sla ik altijd beleefd een taartje af. Desondanks zwiept de wij zer van mijn weegschaal nog al tijd meedogenloos naar de ver boden zone. „Weet je wat jij moet doen?", adviseerde de fysiotherapeut die met enige regelmaat aan en kele van mijn stroef lopende le dematen staat te sjorren, „je moet eens meer gaan fietsen." Fietsen, getver! Ik bezit een auto, ik heb een scootertje, er rijden treinen en bussen - waarom zou ik in he melsnaam gaan fietsen? Omdat dat gezond is, zeggen ze. Ja, ja. Ooit wel eens geteld hoeveel fietsers er in het verkeer om het leven komen? Dus koos ik - zoals altijd - de weg van de minste weerstand en belandde aldus op het inter net waar honderden fabrikan ten van slankmakende poeder tjes en pilletjes mij het lijf van een vetvrije en gespierde Ado nis beloven. Hangbuik met hangtieten? Geen probleem: binnen enkele weken ben ik een soort Rambo. Als ik hun pillen en poeders maar slik. Van de een moet ik zeewier consumeren. Van de ander moet ik als een oermens gaan eten. Van weer een ander moet ik groene thee drinken. En binnen slechts één maand zou ik 14 kilo buikvet verliezen dankzij 'de enorm populaire' acaibesseri uit een heel ver en warm land. Of ik dat allemaal voor zoete koek slik? Nee, na tuurlijk niet - al was het alleen maar omdat zoete koek slecht is voor de lijn. Moedeloos klapte ik mijn lap top dicht en besloot mijn hoog bejaarde Fongers rijwiel uit de schuur te halen om een rondje door de polder te gaan fietsen. Gelukkig: lekke band. het opsplitsen van Delta Het in tweeën hakken van ener giebedrijven is inmiddels een ja renlang slepende kwestie. Want al in november 2006 heeft de Tweede Kamer de Wet Onafhan kelijk Netbeheer aangenomen, in de volksmond de 'splitsingswet'. Daarin worden energiebedrijven in tweeën gehakt. Nu bezit Delta nog de stroomkabels en produ ceert ze energie door middel van kern-, kolen-, g^s- en biomassa centrales en windmolens. De over heid wil dat uit elkaar trekken. De netwerken (stroomka bels) worden ondergebracht in een apart bedrijf. Dat komt gro tendeels in handen van de over heid en kan niet worden ver kocht. De centrales, de energie- handel en de energielevering gaan op in een ander bedrijf. De aandeelhouders - provincie en ge meenten - kunnen dat verkopen. De splitsingswet moet voorko men dat stroomkabels in handen komen van buitenlandse bedrij ven. Ook moet het tegengaan dat wordt bezuinigd op netwerken om verliezen op verkoop van ener gie te dekken. Dat zou levering van stroom in gevaar brengen. Delta, Eneco en Essent hebben zich fel verzet, vochten de wet aan en kregen in juni 2010 gelijk van het gerechtshof in Den Haag. Dat bepaalde dat de splitsingswet in strijd is met het Europees recht. De Staat ging in cassatie bij de Hoge Raad, die de zaak doorver wees naar het Europees Hof van Justitie in Luxemburg. Die doet op 22 oktober uitspraak. Vooruitlo pend daarop zei de advocaat-gene raal in april dat de wet niet of slechts in beperkte mate in strijd is met het Europees recht. Die zienswijze is niet bindend, maar wordt doorgaans wel overgeno men in het eindoordeel. Delta heeft altijd gezegd van wel. Dubbele afdelingen en extra licen ties voor software bijvoorbeeld kosten vele miljoenen extra. Ook zal de kredietwaardigheid dalen, waardoor Delta meer rente moet betalen als ze wilt lenen. Al met al zouden honderden banen op het spel staan, is de voorspelling. Delta heeft Price Waterhouse Coo pers gevraagd onderzoek te doen naar de gevolgen van het in twee ën hakken van het Zeeuwse ener giebedrijf. Het moment hangt ui teraard samen met de uitspraak van het Hof op 22 oktober. Als dat oordeelt dat de wet niet in strijd is met Europees recht, gaat de zaak terug naar de Hoge Raad. Die neemt dan binnen een aantal maanden een eindbeslissing. Woordvoerder Alwin Don van de politie moet het ant woord schul dig blijven: „Nee, we hebben nog geen enkel idee in welke richting we het moeten zoeken. Het lijkt in ieder geval iemand te zijn die de groep behoorlijk goed kent en de namen van de kinderen weet. De_ dader kan een leeftijdsgenoot zijn, maar ook niet. We houden het onderzoek daarom breed. Er zitten zowel tactische als gewone rechercheurs op de zaak, maar ook digitale specialisten en men sen met kennis van sociale media. En we hebben contact met de Lan delijke Eenheid - voorheen de KLPD - om ook hun kennis en kunde te benutten." Eén ding is duidelijk: de politie neemt de doodsbedreigingen aan leerlingen van groep 8B van basis school De Wissel in Vlissingen se rieus. Vijf kinderen zijn recht streeks benaderd via Instagram. Instagram is een social me- dia-platform waarop mensen fo to's kunnen delen en ook bericht jes kunnen achterlaten. Martijn Fincke, leerkracht van groep 8B: „Vorige week kwamen twee leer lingen bij mij langs om te vragen wat ze moesten met een vreemde foto die op hun Instagram-site ge plaatst was, door iemand die ze niet kenden. Wat moeten we hier mee, vroegen ze. Ik heb toen gead viseerd die volger te blokkeren. Dat hebben ze blijkbaar niet ge daan. Snap ik wel: op die leeftijd vind je het misschien gewoon spannend, als er zoiets raars ge beurt. Vrijdag kreeg ik een tele foontje van een leerling die mij vroeg om eens te kijken naar een verontrustend bericht dat op zijn Instagram-site stond. Wat ik toen zag en las, was zo chocquerend, dat ik direct de directeur gebeld heb." Wat er precies te zien was, wil de politie omwille van het on derzoek niet zeggen. „Met die in formatie willen we een eventuele dader kunnen confronteren", al dus Alwin Don. Diezelfde vrijdag is contact opgenomen met Insta gram in Amerika, om de betreffen de Instagram-posts 'op zwart' te laten gaan. „Maar wij kunnen er nog wel bij." Martijn Fincke, als leerkracht altijd intensief bezig met iet-toepassingen en sociale media, ging alvast zelf op onder zoek uit en ontdekte dat meerde re leerlingen uit zijn klas dezelfde anonieme volger hadden. „Diezelf de avond nog hebben de directeur en ik besloten om zaterdagmor gen aangifte te doen van bedrei ging. Vanaf dat moment heeft de politie meegedacht en geadvi seerd over de communicatie. Zon dagavond hebben we op advies van de politie de ouders van 8B op de hoogte gesteld." De dochter van Djaj Hendori is één van de kinderen die via Instagram bena derd werd. „Op een gegeven mo ment kwam ik erachter .dat ik ge volgd werd door iemand die ik niet kende", zegt het meisje. „Toen kwam er een heel rare foto met een gek berichtje, met de na men van mij en klasgenoten erbij. Ik was bang, maar mijn vader Dat hebben juristen namens mi nister Henk Kamp (Economische Zaken) en exploitant EPZ van de kerncentrale woensdagochtend betoogd bij de Raad van State. In maart heeft de minister een ver gunning gegeven aan EPZ om de kerncentrale tot 2034 open te hou den. Daartegen heeft het Lande lijk Kernenergie Archief (Laka) be roep aangetekend. Voordat de zaak op 7 november inhoudelijk wordt behandeld, vroeg de stich ting woensdag aan de rechter om de vergunning te schorsen zodat de centrale kan worden stilgelegd. Volgens Laka is de kans dat er een oflgeval in de kerncentrale ge beurt 'niet heel groot'. „Maar de bescherming tegen de gevolgen van zo'n ongeval is de afgelopen veertig jaar verminderd", aldus Dirk Bannink van Laka. Dat komt door aantasting van het reactor vat door een continu 'neutronen- bombardementTOok zouden me talen onderdelen 'vermoeid' ra ken. De minister en EPZ zijn het daarmee oneens. Veiligheidson derzoeken wijzen volgens hen uit dat de centrale veilig tot 2034 open kan blijven. Zowel het reac torvat als de stalen onderdelen voldoen aan de eisen. Op vijf on derdelen na. Maar die zijn niet on veilig, aldus EPZ en EZ. Als het nodig is, worden maatregelen ge nomen. Laka betwist de analyses waarop het ministerie en EPZ zich baseren. De rechter doet bin nen twee weken uitspraak. Mocht hij de vergunning schorsen, dan betekent dat niet dat de kerncen trale direct dicht moet. Laka zal dat in een nieuwe zaak moeten af dwingen. Het is aan de Kernfysi sche Dienst wat er dan gebeurt. Willem van Dam 'A Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 5 Delta presenteert vandaag een on derzoek naar wat het betekent als het energiebedrijf gedwongen in tweeën wordt geknipt Iets waar het fel tegen is. door Jeffrey Kutterink Waarom zou Delta moeten wor- den opgeknipt? Hoe ziet dat eruit? De een hoort dit, 3 Waarom is dat opknippen nog steeds niet gebeurd? 4 Gaan Zeeuwen het merken als Delta wordt gesplitst? 5 Wat presenteert Delta vanoch tend? door Ondine van der Vleuten I Lizo Koppejan, directeur van basis school De Wissel in Vlissingen. Politiewoordvoerder Alwin Don door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De kerncentrale in Borssele kan zonder problemen en veilig tot 2034 elektriciteit blijven produceren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22