500 Janet Yellen aan top Fed Stageplaatsen mbo'ers zijn moeilijk te vinden Fantastische iPhone 4s met nog betere prijs! r 'Regels zijn administratieve ramp' hollands nieuwe. ECONOMIE 15* BEVOORRADING WINKELS 07-14 h ma t/m vr 06 - 10 h 15 - 19 h 500 m Voor maar ZOETERMEER - „Soms rij je kilome ters om omdat je een vrachtje twee straten verderop moet breng en", zegt de Nijmeegse transport ondernemer Henk Cornelissen. „Je hebt er bijna een dagtaak aan om alles goed te organiseren." Net als al zijn collega's zucht Cor nelissen onder de brij aan admini stratieve lasten en overbodige re gels. Verladersorganisatie EVO, die 20.000 transportondernemin gen vertegenwoordigt, overhan digde gisteren een rapport aan mi nister Kamp over deze voetangels en klemmen in het vrachtverkeer. Met stip op nummer i: de bevoor rading van winkels wordt door de gemeentes veel te ingewikkeld ge maakt. En waren die regels maar eenduidig, zucht de organisatie. 'Omdat gemeentes hun eigen re gels mogen opstellen, zijn er op dit moment 408 verschillende re gimes met meer dan 1600 verschil lende regels voor stedelijke distri butie,' meldt het rapport. 'De tota le kostenpost van deze administra tieve ramp komt voor het bedrijfs leven neer op 500 miljoen euro per jaar.' Venstertijden (de uren tijdens welke in de binnenstad ge lost mag worden), voertüigeisen en de aanleg van milieuzones zijn de grootste lastposten. Volgens Jeroen Bol, beleidsadviseur stede lijke distributie van EVO, is er geen echte top-5 van 'rampge meenten' aan te wijzen. Maar veel regels zijn volgens de verladersor ganisatie totaal niet onderbouwd. Zo beperkte Amsterdam de ven stertijd een aantal jaren geleden van 7.00 tot 11.00 uur. Door die tijd op te rekken tot 12.00 uur (op maandag tot 13.00 uur) rijden er volgens EVO veel minder vracht wagens in de stad. Dus is er min der overlast. Jeroen Bol: „Hoe dat kan? De meeste winkels gaari om half tien open, dus de bevoorrading kan dan pas plaatsvinden. Het eerste uur heb je ook nog extra veel woon-werkverkeer op de fiets, dus gevaarlijke toestanden. Dat ene uurtje extra is feitelijk een gi- gantische tijdwinst voor de trans porteurs. De venstertijd proberen we nu uniform te maken in de he le stadsregio Amsterdam." Het is een voorbeeld uit vele ande re. Bol benadrukt dat een leven dig stadscentrum, met winkels en horeca, nu eenmaal drukte met zich meebrengt. „Wat wij het lief ste zouden willen, is een set re gels, nationaal afgesproken. Waar door iedereen weet waar hij aan toe is. Niet dat we allemaal ver schillende venstertijden hebben of afwijkende milieu- of voertuig- eisen. Soms besluit een gemeente om vrachtwagens van 10 meter toe te laten en van 13 meter niet. Men denkt dat de draaicirkel te groot is. Maar dan blijkt een wa gen van 13 meter met een mee draaiende achteras gemakkelijker door een oude binnenstad te ma noeuvreren dan een wagen van 10 meter." In de dagelijkse praktijk zorgt dit voor hoofdbrekens en torenhoge kosten. Bij Xenos weet logistiek manager Arthur Böhmer er alles van. „Amsterdam, Venray en Den Bosch bijvoorbeeld mogen we niet in met een combi. Naar Am sterdam rijden we vanuit ons dis tributiecentrum in Waalwijk met een combi naar de ring, dan rij den we eerst met de vracht üit het voorste deel naar de Kalver- straat, dan terug, we halen de aan hanger leeg en rijden vervolgens naar de Nieuwendijk. Naar Den Bosch rijden we in twee keer." alleen op maandag Dit kost Xenos veel extra werk en geld. Soms kan er een oplossing worden gevonden, zoals in Zierik- zee en Apeldoorn. Daar werden beperkingen ingevoerd. „Maar in overleg met de gemeente kwa men we er uit." Yellens benoeming komt op een moment van grote financiële on zekerheid in de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering ope reert zonder budget door de shut down. En volgende week dpnder- dag loopt de deadline af voor de verhoging van het schuldenpla fond. Als dat niet wordt ver hoogd, is de VS op papier failliet. Yellen, die Bernard Bernanke op volgt, staat bekend als een genia-* le, bedachtzame vrouw. Een colle ga bij de Fed omschrijft haar als 'een kleine dame met een groot IQ\ Haar hobby's zijn postzegels verzamelen en koken. Ze is ge trouwd met de topeconoom Ge orge Akerlof. Samen hebben ze een zoon, Robert. Haar man won in 2001 de Nobelprijs. Hun vermo gen wordt door persbureau Bloomberg ruim geschat op 4 tot^ 7 miljoen dollar. Alleen al hun fila- telie-verzameling zou 50.000 dol lar waard zijn. Yellen verdiende haar sporen als arbeidsmarkt-eco noom. Beperken van de werkloos heid ziet zij als het hoogste doeR van de centrale banken, en niet het bestrijden van de inflatie. „Maar het wordt wel met het jaar moeilijker om stageplaatsen te vinden in de techniek", zegt direc teur techniek Jeroen van den Oord van Scalda. „Door de crisis is er weinig werk in de bouw. Dat is bekend. Werkgevers hebben het al moeilijk om hun eigen per soneel aan het werk te houden. Ze kunnen dan niet nog eens een stagiair werk geven of tijd beste den aan de begeleiding. Begrijpe lijk. Zeker bij architectenbureaus is het nijpend." De voorzitter van het college van bestuur van Scalda, Henny van Meerkerk, zegt dat er op sommige opleidingen wel een studenten stop is ingevoerd, omdat Scalda niet wil dat een student halverwe ge de opleiding te horen krijgt dat er geen praktijkgedeelte voor hem of haar inzit. „Dat kan niet." In de zorg en jeugdzorg groeit het gebrek aan banen in Zeeland. „Maar ook gaat het niet goed met media en vormgeving en we laten een beperkt aantal Cios-studen- ten toe." „Bij meisjes", zegt Van Meerkerk, „is kinderopvang populair. Maar in die sector is moeilijk werk te vinden." „We kijken met de stu denten wat de alternatieven voor kinderopvang zijn, omdat ze daar dus weinig perspectief op een baan hebben. We kunnen dan uit komen in de richting maatschap pelijke zorg. Daar is nog wel werk te vinden." Voordeel voor lezers van de PZC 2ÜË Bestel nu: hollandsnieuwe.nl/pzc per maand De iPhone 4s DONDERDAG 10 OKTOBER 2013 Transport strandt op regelwirwar door Wilko Voordouw De vele regels bij de bevoorrading van winkels kost transportondernemingen per jaar zo'n 500 miljoen euro. Dat zegt verladersorganisatie EVO. P 11 door Mo Prins WASHINGTON - De gematigde Janet Yellen (67) krijgt als eerste vrouw in de honderdjarige historie van de Federal Reserve de leiding van de ze Amerikaanse koepel voor centra le banken. Beurzen reageren nau welijks op de benoeming omdat die verwachten dat zij geen over haast eind zal maken aan steunpro-* gramma's. MIDDELBURG - Bijna 3000 mbo-stu- denten in het land kunnen geen ge schikte stageplek vinden, waardoor ze mogelijk geen diploma kunnen halen. Het gaat voornamelijk om de sectoren mode, bouw en trans port. Bij Scalda (voorheen ROC Zeeland-Westerschelde) is de nood nog niet zo hoog. Zaaiuien af land 30% grof €13,00- €14,00 per kg; 60% grof €14,00- 15,00 per kg. Granen, zaden en peulvruchten, nieu we oogst Maaltarwe €176,00; Voertar- we 173,00; Voergerst 167,00; Blauw- maanzaad €1750,00 (Prijzen per 1000 kg excl. btw aan put afnemer geleverd). Hooi, stro, per ton, nieuwe oogst Wei- dehooi uit de schuur 75,00- 100,00; Veldbeemdhooi uit de schuur €80,00- €110,00; Roodzwenkhooi uit de schuur €80,00- 110,00; Engels raaigras uit de schuur 70,00 - 90,00; Rietzwenkhooi uit de schuur 80,00-€ 90,00; Tarwestro af land grote pakken 65,00- 77,50 m „tl jC 9:41 AM «BH Bezorgkosten eenmalig €30,- Prijswijzigingen, zei - en drukfouten voorbehouden en iedere maand: 275 belminuten, sms'jes of MB Optioneel: 500 MB €5,- Optioneel: IOOO sms €1,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15