usland legt anderen zijn wil op 66 Homoseksualiteit is niet verboden. Maar we weigeren ons aan te passen aan de Europese waarden ii We wachten op opheldering, excuses en het bestraffen van de daders ii ledereen die naar Nederland wil, moet daar nog maar eens goed over nadenken ii We bereiden een actie bij de ambassade voor waarbij alle ruiten zullen sneuvelen ii Deze uitspraken zijn niet alleen anti-Russisch maar ook russofoob en anti-Orthodox ii De activisten bedreigen de veiligheid en de ontwikkeling van het Russische poolgebied VERDIEPING 1T _L e >re- :ou was >y- g'" glo- am- "de de ge P zijn Amerikaanse collega Obama steeds ver der verslechtert. Volgens Obama gedraagt Poetin zich als een verwend kind achterin de klas. Maar je kunt het ook het gedrag noemen van een land dat zijn trots hervon den heeft. De Russen hebben zich jaren lang gekleineerd gevoeld. De Russische ziel, gekwetst door alle beledigingen die ze vanuit het Westen heeft moeten door staan, leeft op. Een ziel die warm is, .emo tioneel en gastvrij. Maar die ook zegt dat je van Rusland en de Russen moet afblijven. En een ziel die soms dwars is, soms rancu neus. Alles zie je terug in het Rusland van Vladimir Poetin. Of het nou gaat om Syrië, om de anti-homowet of om een diplomaat die op zijn falie krijgt van de politie: Mos kou bijt van zich af. Wie kri tiek heeft, krijgt de wind van voren. Rusland blaakt van het zelfver trouwen. Sinds een jaar of twaalf is het land (politiek) min of meer onder controle en is de schatkist door de nog altijd hoge olieopbrengsten redelijk gevuld. Dus blaast Moskou hoog van de toren. Vooral omdat het Westen, de VS voorop, in dezelfde periode juist de om gekeerde beweging heeft gemaakt: twee oorlogen in Afghanistan en Irak, plus de economische crisis hebben flink inge hakt op zowel de schatkist als het mo reel. De Russische assertiviteit heeft zo zijn weerslag op de geopolitieke situatie. Allereerst in de eigen omgeving: de voor malige staten van de Sovjet-Unie. On langs nog waarschuwde de vertrekkende Georgische president Saakasjvili ten over staan van de VN voor de dreiging van Rusland ten aanzien van de voormalige Sovjetrepublieken. Hij noemde de noor derbuur, die in augustus 2008 zijn land nog binnenviel om de afvallige delen Abchazië en Zuid-Ossetië te helpen, het 'laatste autoritaire rijk in de wereld'. De Russische delegatie luisterde de wat over spannen Saakasjvili twintig minuten aan en liep toen de zaal uit. De Georgische leider maakt zich vooral zorgen om de oprichting van de Eurazia- tische Unie (EAU). Deze tegenhanger van de EU gaat bestaan uit Rusland, Wit-Rusland, Kazachstan, Kirgizië en Tadzjikistan. Oekraïne wil ook best mee doen, maar tegelijkertijd in november een verdrag tekenen voor een partner schap met dé EU. Dat is tegen het zere been van Rusland, dat half augustus in eens besloot de controle op invoer van producten uit Oekraïne te verscherpen. Dat kwam bijna neer op een blokkade van de Oekraïense export naar Rusland. Het was een speldenprik, maar Moskou liet Kiev wel weten: jullie doen met ons (de EAU) mee, niet met hen (de EU). Daarnaast werkt Rusland al veel langer samen in de zogeheten Shanghai Samen werkingsorganisatie (SCO), een club waarin Rusland, China, Kazachstan, Kir gizië, Oezbekistan en Tadzjikistan geza menlijk terrorisme bestrijden en militai re oefeningen houden. Het mag geen ver bazing wekken dat Rusland en China de dienst uitmaken binnen dat gezelschap. Militair gezien hoeft de SCO niet eens zo'n grote dreiging te betekenen voor het Westen. De organisatie is een vrij los ver band en wil zeker geen nieuw Warschau pact zijn. Maar er loert een mogelijk gro ter gevaar voor het Westen, dat zich nog altijd sterk afhankelijk weet van energie bronnen uit voornoemde Sovjetlanden. De SCO begint zich steeds meer te ont wikkelen tot een organisatie die samen- werking tussen leden onderling op ener giegebied moet stroomlijnen. Rusland, Kazachstan, Oezbekistan en aspirant-lid Iran zijn grote exporteurs van olie en gas. China en India (dat mogelijk ook ooit toetreedt tot de SCO) zijn de groot ste energieverbruikers ter wereld. Daar mee heeft Rusland een krachtig wapen in handen tegen Europa, want het kan het continent daardoor voortdurend zijn f wil opleggen. Wordt er niet geluisterd, dan vloeien olie en gas toch naar Azië! De SCO als een ingekapseld energieblok dat olie en gas vooral aan elkaar toe speelt. Een nachtrrjerrie voor Europa. DONDERDAG 10 OKTOBER 2013 i; brult weer i- i Sergei Lavrov, minister van Buitenlandse Zaken over het verbod op homopropaganda President Vladimir Poetin eist actie en excuses na schending immuniteit diplomaat Borodin Konstantin Dolgov, minister voor Mensenrechten, geeft gratis tip aan zijn Twittervolgers Rechtse populist Vladimir Zjirinovski roept op tot actie na zaak-Borodin Vitaly Tsjoerkin, ambassadeur bij de VN, over toespraak van de Georgische president Saakasjvili vorig maand bij VN Ministerie Buitenlandse Zaken na de actie van Greenpeace bij boorplatform Gazprom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11